1600 YILLIK KEMİK ZAR

 • Haberin Tarihi: 24 Kasım 2019
 • Bu haber 2687 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş

Karabük ve çevresinin en büyük antik kenti Hadrianoupolis’te 2019 kazı çalışmaları kısa zaman önce sona erdi. Hadrianoupolis kazı çalışmaları her yıl olduğu gibi bölgenin tarihini aydınlatmanın yanı sıra önemli buluntularıyla şaşırtmaya devam ediyor. 2019 kazı sezonunda ortaya çıkartılan en ilginç buluntulardan bir tanesi günümüzden 1600 yıl öncesine ait kemikten yapılmış bir zardı. Zar sanki henüz yeni yapılmış kadar sağlam ve hala kullanılabilir bir durumda ele geçti. Kemik eserlerin bu kadar sağlam ele geçmesi pek sık karşılaşılan bir durum değildir. Antik dönemde Greklerden Romalılara geçen kemik zar formunu kaybetmeden günümüze kadar kullanılmaya ve genellikle oyunlarda kullanılan bir obje olmaya devam etmiştir. Zarın etrafında altı adet rakam kazıma dairelerle belirtilmiştir. Zara kazınmış olan dairesel motiflerin içerisinin kakma tekniğiyle süslenip süslenmediği konusunda bir bilgiye sahip değiliz. Antik dönemde de oyunlar insanlar arasında eğlence amaçlı yapılan sosyal aktivitelerden bir tanesiydi. Zar ile oynanan birçok antik dönem oyunu hala günümüzde de oynanmaya devam edilmektedir. Zarlar genellikle yan yana gelen rakamların toplamının 7 olma (6-1; 5-2; 3-4) esasına bağlı olarak düzenlenmekteydi. Ortaya çıkarılan zarın da 7 esasına bağlı olarak düzenlendiği görülmektedir. Roma döneminde tavla benzeri olan “LudusDuodecimSctiptorum” isimli oyun 3 zarla oynanmaktaydı. Zar antik dönem insanı için de şans anlamına gelmekteydi. Zarların simetrik bir şekilde yapılması bundan dolayı çok önem arz ediyordu. Dolayısıyla zarların tam simetrik yapılma eğilimi şans ve talih kavramından kaynaklanmış olmalıdır. Gelecek yazımda Hadrianoupolis için çok önemli sayılacak gelişmelerden bahsedeceğim. Sevgi, saygı ve sağlıkla kalın.

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 3 Yorum Yapıldı.

 • Avatar
  Yılmaz TEMEL
  25 Kasım 2019 10:10

  Ersin hocamı tebrik ediyorum güzel çalışmlarından dolayı

 • Avatar
  aslı eren
  10 Aralık 2019 08:29

  Ersin hocam, hem yöre ile ilgili hemde arkeoloji ile harmanlanmış bilgiler paylaştığınız için teşekkürler.Kaleminize sağlık.

 • Avatar
  Gönderen
  14 Ocak 2020 11:19

  Kardemir top peşinde on milyonlar savuracağına bu kazılara sponsor olsa fena mı olurdu? Kardemir’in 32 milyon lirası top peşinde havaya uçtu gitti….

  O 32 milyon lira ile neler yapılmazdı?
  Karabük arkeoloji bölümünden birçok doktora öğrencisi yurtdışına gönderilebilirdi. Yurtdışındaki eski ve büyük kütüphanelerde (Vatikan kütüphanesi mesala) Hadrionapolis ve Karabük çevresi arkeolojisi ile alakalı arşiv taramaları yaptırılabilirdi….

  Karabük üniversitesine modern cihazları olan bir arkeoloji laboratuvarı kazandırılabilirdi.
  Karabük’e Karabük ve çevresinden çıkmış eserlerin toplandığı/toplanacağı bir arkeoloji müzesi hediye edilebilirdi…

Bir Yorum Yazın