• Haberin Tarihi: 13 Şubat 2018
  • Bu haber 358 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Karabük belediye başkanı Rafet Vergili’nin bir süre önce ki sert çıkışlarına MARZİNC firması para desteği ile karşılık verdi.

Bilindiği üzere kuruluşundan bugüne kadar sancılı dönem geçiren ve halktan büyük tepki gören MARZİNC firmasına geçtiğimiz günlerde de gerek pankartlarla ve gerekse Karabük belediye başkanı Rafet Vergili’nin üst üste yaptığı tepki çıkışları ile biranda gündeme oturmuş ve fabrikanın atık su giderleri de kapatılmıştı.

Daha sonra bir süreliğine kapatılan fabrikanın geçtiğimiz günlerde belediye başkanı Rafet Vergili ile 30 milyon veya 10 milyon dolarlık rakamlardan bahsedilerek bir anlaşma yaptığı ve bu paranın da Karabük belediyesinin yatırımlarında kullanılacağı bu durumunda Şubat ayı belediye meclis toplantısında bazı tartışmalar sonucu kabul edildiği bilgileri verilmişti.

Şuanda yeniden faaliyete başladığı belirtilen MARZİNC fabrikasının gerekli eksikliklerinin giderilmesi için kendilerine verilen 6 aylık sürenin ise 2018 yılı sonuna kadar uzatıldığı şeklinde bilgiler aktarılırken,bu gelişmelerin kamuoyu tarafından tepki ile karşılandığı ve bir şekilde MARZİNC’in Karabük belediyesine para yardımı karşılığı fabrikasını yeniden faaliyete geçirmesinin akıllara zarar bir gelişme olduğu bildiriliyor.

Bu gelişmeler karşısında Karabük belediye başkanı Rafet Vergili’nin ise,MARZİNC’in Karabük’te faaliyet gösterdiği müddetçe kazancının küçük bir bölümünü Karabük’e harcaması gerektiği tezini savunmaya devam ettiği bilgileri de verilirken,şu anda bu gelişmelere karşın basın ve sosyal medya üzerinden gösterilen tepkilere de Vergili’nin önümüzde ki günlerde karşı açıklama yapmasının beklendiği belirtiliyor.

Diğer yandan birinci derecede Çevre ve Şehircilik bakanlığını ilgilendiren MARZİNC konusu ile ilgili bakan yardımcısı Mehmet Ceylan’ın nasıl bir yol haritası çizeceği konusunda net bir bilgi alınamazken,bu durumun Çevre bakanlığını da zor durumda bırakabileceği de gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın