• Haberin Tarihi: 15 Mayıs 2019
  • Bu haber 379 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Karabük Çevre Derneği Başkanı Bünyamin Coşkun, Karabük’te hava kirliliğinin insan sağlığını ciddi boyutta etkilediğini belirterek, önlemler alınmadığı takdirde her doğan çocuğun risk altında olduğunu söyledi.

Saatlik ve günlük NOx(azot oksit)ölçümü yapan ve güvenli veri alan istasyon verilerine göre Türkiye’nin en kirli illeri arasında Karabük’ünde bulunduğunu dile getiren Coşkun, “Karabük’ün önceliği hava kirliliği ile mücadele olmalı. Karabük’ü o puslu örtünün altından çıkartmamız lazım. Halen Karabük kirli hava soluyor. Çevre mühendisleri odası tarafından hazırlanan rapora göre 2018 yılı boyunca yapılan ölçümler değerlendirilerek Türkiye’nin hava kirliliği tablosunu ortaya koydu. Rapora göre Türkiye’de 60 milyon kişi kirli hava soluyor.37 ilde ki istasyonların çevresinde yaşayan 20 milyon kişinin soluduğu hava kalitesine dair veri eksikliği nedeniyle yorum yapılmakta zorlanılmaktadır. 2019 yılında yeterli veri oluşturulması adına ölçüm istasyonlarının bakım ve kalibrasyonuna daha da özen gösterilmesini istiyoruz. Solunum yolu hastalıkları, kanser, asit yağmurları gibi sağlık etkilerine yol açan SO2(kükürt dioksit) ölçümlerinin yapılabildiği ve kirlilik seviyesinin sınır değerlerin üzerinde çıktığı illerin başında İstanbul, Adana, Edirne, Ağrı, Yozgat, Manisa, Hakkâri, Bitlis, Şanlıurfa ve Karabük gelmektedir. Saatlik ve günlük NOx(azot oksit)ölçümü yapan ve güvenli veri alan istasyon verilerine göre Türkiye’nin en kirli illeri İstanbul, Ankara, Adana, Amasya, Balıkesir, Çorum, Edirne, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Iğdır, İzmir, KARABÜK, Tekirdağ, Bursa, Kayseri, Kocaeli ve Samsun olarak ortaya çıkıyor. Ç.M.O.(Çevre mühendisleri odası)Türkiye atmosferdeki partikül maddelerin son 15 yıldır Avrupa ya göre daha kirli olup, bu kirlilik 2018 yılında Avrupa ya göre yüzde 33,4 oranında daha fazladır. Avrupa atmosferindeki partikül maddeler son 15 yılda yüzde 14,2 oranında azalırken Türkiye de yüzde 8,4 artış göstermiştir. Artvin, Ardahan, Tunceli, Gümüşhane, Rize illerinin havası diğer bölgelere göre daha az kirlidir” dedi

AZOT OKSİTLER NEDİR?

Azotoksitler (NOx) :Azot bileşikli maddeler genellikle büyük sanayi kuruluşlarından, büyük fabrikalardan, yüksek sıcaklıkta yanan kazanların bacalarından ve benzinli araçların egzozlarından havaya karışmaktadır. Azotlu bileşiklerin en önemli iki tanesi azotmonoksit (NO) ve azotdioksit (NO2) dir. İkisi de zehirlidir. Bunlar da SO2 gibi suda kolayca çözünür ve suya girer. Sonrada kana karışarak zehirlenmelere yol açar. Çok düşük miktarda bile, kana karıştığı zaman ödem ve kanamalara yol açtığı için hem insanlar hem diğer canlılar için oldukça tehlikelidir. Renksiz, kokusuz, tatsız olan NOx akciğeri tahrip edip, hastalık yapabilme özeliğine sahiptir. Atmosferde fotokimyasal sis oluşumuna da yardımcı olan bu gaz, su buharı ile karışarak asit yağmuruna dönüşebilmektedir.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın