• Haberin Tarihi: 8 Ekim 2019
  • Bu haber 171 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Genç Kızılay tarafından projelendirilen, Türk Kızılay Karabük Şubesi tarafından organize edilen “Genç Kızılay Ideathon19” yarışması, ödül töreni ile sona erdi.

4-5-6 Ekim tarihlerinde Safranbolu’da gerçekleştirilen etkinliğe ülkemizin birçok yerinden zorlu elemeleri geçerek 75 genç proje yazmak üzere katılmış ve etkinliğin açılışı 5 Ekim Cumartesi günü Türk Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Can beyin katılımı ile yapılmıştı. Proje yarışmasına yapılan 200 Başvuru arasından yapılan elemede 75 gencimizin yarışmacı olarak kabul edildiği “İdeathon19” Çağın Filozofları Fikir Maratonu finalinde 15 grup yarışıp projelerini yedi kişiden oluşan jüriye sundu. Jürinin ilk üçü belirlemesinin ardından muhteşem bir ödül töreni ve gala yemeği programı düzenlendi.

6 Ekim Pazar akşamı gerçekleştirilen proje ödül törenine başta Karabük valisi Sayın Fuat GÜREL, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Refik POLAT ve Safranbolu Belediye Başkanı Elif KÖSE olmak üzere Türk Kızılay Genel Başkan Yardımcıları İsmail Hakkı TURUNÇ ve Dr. Naci YORULMAZ la birlikte, İl Emniyet Müdürü Sayın Sırrı TUĞ, İl Özel idaresi Genel Sekreteri Mehmet Uzun, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Galip Sökmen, İŞKUR İl Müdürü Coşkun GÜVEN, İl Müftüsü İlyas YILMAZTÜRK, AFAD İl Müdürü Gazenfer ERBAY, İl Milli Eğitim Müdür vekili Nevzat AKBAŞ, KOSGEB Müdürü Serhat SAYGIN, Karabük Demir çelik Fabrikaları Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Güleç ve Genel Müdür yardımcısı Uğur ALTUNDAĞ, Safranbolu TSO Meclis Başkanı Cengiz ÜNAL, Genç Kızılay Başkanı Emre KOÇ ve Yönetim kurulu, Türk Kızılay Genel Müdür Yardımcısı Ekrem ŞAHİN, Gönüllü ilişkileri yönetimi Direktörü Nurdal DURMUŞ, Türk Kızılay Karabük Şube başkanı Özcan BÜYÜKGENÇ ve Yönetim Kurulu, Genç Kızılay il Başkanı ve yönetim kurulu, Kadın kolları başkanı ve yönetim kurulu, Safranbolu Kızılay temsilcilik koordinatörü ile birlikte Kızılay gönüllüsü gençler ve davetliler katıldı.

Yeni fikir ve projelerin hayata geçirilmesi amacıyla katılımcılar, istenen proje konularına uygun olarak takımlar halinde çalıştı.

Yoksullukla mücadele, iklim değişikliği, çevre ve göç konularında üretilen projeler arasından dereceye giren takımlara çeşitli ödüller verildi.

Türk Kızılay Genel Başkan Yardımcısı Naci Yorulmaz, yaptığı açıklamada, 151 yıllık kurumun geleceğinin inşası sürecinde çok önemli bir katkıyı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Türk Kızılay Karabük Şubesi’nin yeni fikri olan gençlerin bir araya getirilmesi için davete çıktığını belirten Yorulmaz, “Bu davete çok kısa bir sürede 200’den fazla öğrenci müracaat etti. 200 proje içinden 75 proje belirlendi. Burada beşerli 15 grup oluşturuldu.” dedi.

Yorulmaz, yarışmaya katılan öğrencilerin hepsinin Türkiye’nin geleceğinde söz sahibi olmak istediklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Buraya gelen gençlerin hepsi ülkemizi ve Kızılayımızı çok daha iyi yerlerde görmek isteyen idealist gençlerdir. Gençler burada 24 saati uyumadan geçirdiler. Bize 15 proje sundular. Bu projelerden 3 tanesine ödül verdik. Birinci projeye 5, ikinci projeye 4, üçüncü projeye ise 3 bin lira ödül verdik. Burada kıymetli olan şey ödüller değil. Gençlerin gözlerinde gördüğümüz ülkenin geleceğine dair ışıltıdır.”

Karabük’te gerçekleştirilmesindeki gayret ve katkılarından dolayı Genç Kızılay il Başkanı Ömer ÇÖLOVA’ya Genç Kızılay Başkanı Emre Koç, Türk Kızılay Karabük Şube Başkanı Özcan BÜYÜKGENÇ’e de Türk Kızılay Genel Başkan yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz teşekkür plaketi verdi.

Yarışmada, Aslıhan Gürler, İlker Önalan, Abdullah Özdurmaz, Furkan Güney ve Enes Erdil’in hazırladığı “Sürdürülebilir İnsan Kaynağının Karar Destek Sistemi İle Yönetimi” projesi birinci oldu.

Senanur Ayaz, Müfide Kadıoğlu, Tuğçe Ankun, Merve Kütük ve Furkan Alagöz’ün hazırladığı “Sanal Gerçeklik Standı” projesi ikinciliği elde etti.

Cemre Kelleci, Fatih Bakır, Hatice Karaoğlan, Hatice Sena İpek ve Sinem Şanlı’nın hazırladığı “Kızılay’la Gönül Bağı” projesi ise üçüncü seçildi.

Dereceye girenlere ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın