• Haberin Tarihi: 12 Aralık 2019
  • Bu haber 144 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeni ile Safranbolu Kaymakamlığı tarafından bir program düzenlendi.
Safranbolu Halk Kütüphanesinde düzenlenen programa Kaymakam Dr. Fatih Ürkmezer’in yanı sıra İnsan Hakları Kurul Üyeleri ve kamu personeli ve vatadaşlar katıldı.

Saygı Duruşu ve istiklal Marşımızın okunmasının ardından Emek Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Hatice Turhan tarafından verilen konferansa geçildi.
Konuşmasına, İnsanlar arasında ırk, din, renk, yaş, cinsiyet ayrımı yapmadan sevgi, saygı, dostluk duygularını geliştirmek, insanın insan olmak haysiyeti ile sahip olması gereken hakların hepsine ‘İnsan Hakları’ dendiğini hatırlatarak başlayan Turhan; “ İnsan hakları, kişiyi kendi özüyle yaşatacak kurallardır. İnsanın insana hükmetmesi, onu ezmesi insan onuruna yakışmayan ve kabul edilemeyecek bir davranıştır. Bu tür ayrımların yapıldığı toplumlarda kavga, çatışma, isyan eksik olmamıştır. İnsanlar arasından hak, eşitlik, adalet, özgürlük düşüncesi yaygınlaştıkça bu konuyla ilgili mücadeleler de artmıştır” dedi.

24 Ekim 1945’te kurulan Birleşmiş Milletler Örgütü’nün öncelikle amacı, dünyada barışı ve güvenliği sağlamaktı, diyerek konferansa devam eden Hatice Turhan; “ 10 Aralık 1948 tarihinde Birleşmiş Milletler Örgütü ‘İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ni kabul ve ilan etti. Bu beyanname insana değer veren, özgürlük, eşitlik tanıyan duyurudur. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 10 Aralık 1948 yılında İnsan Hakları Bildirgesini kabul etmiştir. 10 Aralık ile başlayan hafta Birleşmiş Milletler üye ülkelerde İnsan Hakları Haftası olarak kutlanır. İnsan Hakları Bildirisi, insan hakları konusuna tam bir tanım amaçlayarak hazırlanmıştır. Esas amaç, bu tanıma uyan insan haklarının hiçbir tereddüde meydan vermeden uygulanmasıdır” diye konuşan Turhan’ın konferansının ardından Kaymakam Dr. Fatih Ürkmezer, Öğretmen Hatice Turhan’a teşekkür etti ve program, konuşmacı, sunucu ve müzik öğretmenine hediye verilmeleri ile son buldu

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın