• Haberin Tarihi: 21 Ocak 2020
 • Bu haber 366 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş

Safranbolu,son yılların en tartışmalı ortamını yaşıyor ve Safranbolu Belediye Meclis Üyesi CHP’Lİ Onur Varlı “ Belediyemizde her şeyin şeffaf ve savurganlıktan uzak olması bazı çevreleri rahatsız mı ediyor..” yolunda görüşler dile getirirken,AK Parti Safranbolu İlçe Başkanı Avukat Mehmet Sarı “Belediye şu ana kadar vaat ettiklerini yapamadı..” yolunda görüşlerle Safranbolu Belediyesine yüklendi..

CHP Safranbolu Belediye Meclis Üyesi Varlı; “Yıllar sonra Safranbolu için Safranbolu halkı için çalışan bir belediye var, diğer tarafta da belediyeyi kaybetmenin hazımsızlığını sindirememiş bir grup var.” diyerek maddeler halinde yaptığı açıklamada şöyle dedi,

 • Göreve geldiğimizden beri yıllarca kendi adamlarınıza peşkeş çektiğiniz belediye binalarını tesislerini belediyeye, Safranbolu halkına geri kazandırmamız birilerini rahatsız etti.
 • Sizin tabirinizle liyakatsız kişilere 8-9 bin tl maaşla iş de vermedik…
 • Sizler TC tabelasını kaldırdınız biz yerine koyduk…
 • Yıllardır 250.000TL(ikiyüzellibinTL) olan çöp ihalesini makine kapasitesinin 3 katına çıkmasına rağmen 190.000TL(yüzddoksanbinTL)ye ihale ettik, üstelik partili partisiz demedik ihaleye herkesi çağırdık…
 • Kıyak dediğiniz İSG ihalesi yıllardır 100.000TL(yüzbinTL) üzerinde yapılırken 52.000TL(elliikibinTL) olması mı gücünüze gitti…
 • Belediyenin Safranbolu halkının 200.000TL (ikiyüzbinTL) parasını zimmetine geçireni işten çıkarıp savcılığa vermemiz mi yoksa kuruşuna kadar geri almamız mı rahatsız etti…
 • İlk 6 ayda yaklaşık 6 Milyon TL tasarruf yapıp belediyenin birçok borcunu ödememiz mi rahatsız etti…
 • Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik krizde, elektriğe, doğalgaza ve bir çok şeye zam yapılırken bizim suya zam yapmamamız mı rahatsız etti…
 • Başka dönemlerde olduğu gibi göreve gelir gelmez 60-65 kişiyi işten çıkarmadığımız için mi rahatsız oldunuz…
 • Kişiye göre kadro oluşturmayıp kadro ve ihtiyaca göre personel düzeni oluşturmamız mı rahatsız etti…
 • Yıllardır Safranbolu halkının haberi olmadan yapılan festivalleri Safranbolu halkıyla hep birlikte coşkulu bir şekilde yapmamızdan mı rahatsız oldunuz. (Hem de 4/1 maliyet ile)
 • Bizler dava başı faiş avukatlık ücretleri ödemek yerine sizin dolgun maaşla işe aldı değdiniz mesleğinde son derece başarılı ve hatta dışarıda avukatlık yapsa belediyede aldığı maaşın 3-5 katını kazanabilecek bir avukat ile çalışıyoruz. Üstelik bu avukat sizlerin döneminde belediyenin muhtelif yerlerinde işe alınan eğitim düzeyi ve vasfı aşağıda olan bir çok personelden daha düşük maaş almaktadır.Sebebi liyakat ve idealler…

Bizim bir korkumuz yok TÜKENMİYORUZ! Her geçen gün daha da büyüyoruz.

Kendi içimizde koltuk savaşı yaşamıyoruz her birimiz Safranbolu’ya daha ne hizmetler verebiliriz düşüncesi içerindeyiz.

Safranbolu halkına verdiğimiz ve vermeye de devam edeceğimiz hizmetler bazılarını rahatsız etmektedir ve bu vermiş oluğumuz kalıcı rahatsızlıktan dolayı çok memnunuz..”

AK Parti Safranbolu İlçe Başkanı Av. Mehmet Sarı, açıklamasında ;

“Değerli Safranbolulu hemşerilerim, Safranbolu Belediye Başkanının 2019 yılı Değerlendirme ve Basın toplantısının ardından belediyenin uygulamalarıyla ilgili tarafımızca bir açıklama yapma gereği hasıl olmuştur.

Sayın Belediye Başkanı 2019 yılı değerlendirme toplantısında basın mensuplarına; Tarihi Safranbolu’daki 62 adet dükkanın cephesinin kendi dönemlerinde yenilendiğinden bahsetmektedir. Bu cephe yenilemelerinin projesi, Sayın Necdet Aksoy zamanında hazırlanmış, yine projeye Sayın Kaymakam Fatih Ürkmezer döneminde ödenek tedarik edilmiştir. Projenin ihale aşamasını tamamlayan ve bitişini kamuoyuna duyuran Sayın Başkan Elif Hanıma teşekkür ediyoruz.

Bilindiği üzere İller bankasından tüm belediyelere yasal çerçevede nüfus oranına göre hangi ödenek geliyorsa; Safranbolu Belediyesine de ona göre ödenek gelmektedir. Belediye Ak Partide iken ek bir ödenek gelmiyordu. Sayın Belediye Başkanının her açıklamasında ödeneklerin ve kaynakların yetersizliğinden dem vurarak büyük icraat yapamamasına mazeret bulmasını anlamak mümkün değildir.

Belediyenin sosyal sorumluluk projelerini elbette biz de destekliyoruz. Sokak hayvanları için mama ve su kaplarının konulmasından, kaymakamlık projesi olan hoş geldin bebek projesinin Sayın Belediye Başkanınca da devam ettirmesinden, yine hastane ziyaretlerinin devam ettirilmesinden memnuniyet duyuyoruz.

Biz Ak Parti olarak her yapılanı eleştirmek veya kulp bulmak niyetinde asla olmadık, iyi ve güzel olanı tebrik ve takdir etmesini de biliriz.

Ancak Safranbolu Belediyesi tüm dünyada tanınan, dünya miras şehirlerinden olup sadece ufak tefek sosyal sorumluluk projeleriyle yönetilebilecek bir şehir değildir, kent için daha dişe dokunur ve ciddi icraatların uygulamaya konulmasını, yine seçim öncesi vaat ettiği projelerin hayata geçirilmesini tüm Safranbolu halkı Sayın Elif Köse’den beklemektedir.

Bu çerçevede; Sayın Belediye Başkanı Belediye meclis toplantısında, personel çıkarılmasıyla alakalı bir soruya verdiği cevapta “kadrolar şişmiş, şantiye su ve kanalizasyon işinde çalışacak işçi yok.” diyerek uygulamayı savunmuştur. Fakat Sayın Belediye Başkanının göreve başladığından bu yana aldığı yaklaşık 8 personelin tamamı masa başı işlerde çalışmaktadır, Belediye Başkanının son birkaç ayda işten çıkardığı işçi ve sözleşmeli personeller ise liyakatsizliği nedeniyle değil, tamamen siyasi saikle işten atılmıştır.

Yine Sayın Belediye Başkanı Safranbolu Barış Mahallesindeki imar tıkanıklığını gidereceğine dair seçimlerde söz vermiştir. Ancak aradan geçen 10 ayda, Belediye bünyesinde 1 şehir plancısı varken yeni bir şehir plancısı daha istihdam edilmesine rağmen, Barış mahallesinin imar plan değişiklikleri hangi aşamadadır, bu konuda hangi adımlar atılmaktadır? Mimar Belediye Başkanımız bu sorunu ne kadar sürede çözüme kavuşturacaktır?

2020 yılında Safranbolu Belediyesinin asfalt hedefi kaç kilometredir?  Belediye Ak Parti de iken yapılan şehir içi sıcak asfaltların tamiri bile standartlara uygun yapılamamaktadır. 2019 yılı yaz aylarında çalıştırılmayan asfalt plenti, neden kış aylarında daha fazla ısıtma gideri ve doğalgaz sarfiyatı yapılarak çalıştırılmaktadır?

Sayın Belediye Başkanı seçimlerden önce, Belediye tarafından kişiye özel hizmetler yapıldığını iddia etmesine rağmen, göreve geldikten sonra Cumhuriyet Halk Partili bir vatandaşın özel mülkünün duvarını Belediye imkanları ile neden ve hangi gerekçeyle yaptırmıştır?

Bilindiği üzere belediyede çalışan işçilerin bazılarının ücretleri pozisyonlarına göre; asgari ücret + %10 ila %50 arasında değişen farklarla ödenmektedir. Sayın Belediye Başkanı 31 Mart öncesi Belediye işçileriyle Şantiyede yapmış olduğu toplantıda; 1.600 TL baz alınarak hesaplanan işçi maaşlarının, kendisi göreve geldiği günden itibaren geçmiş farkların da ödenmesi şartı ile (01.01.2019 tarihinden başlayarak) 2.200 TL’den hesap edileceğini taahhüt etmiştir. Ancak buna rağmen işçilerin taban maaşlarının 2020 Ocak ayı itibariyle bile 1.600 TL asgari ücret üzerinden hesaplandığı doğru mudur? Belediye işçileri Sayın Belediye Başkanının bu vaadini yerine getirmesini beklemektedir.

Sayın Belediye Başkanının, Seçim Vaadi Broşürlerinde görüleceği üzere, Emeklilikte Yaşa Takılanlara, emeklilerin sahip olduğu indirimli ulaşım hakkını vereceğini vaat etmesine rağmen, bırakın bu vatandaşlara bu hakkı vermeyi, yasal hak olarak 65 yaş üstü ve emekliler gibi Toplu Taşıma Araçlarından Ücretsiz Yararlanması gerekenlere bile Safranbolu-Karabük arasında indirimli ulaşım imkanını tam olarak sağlamamaktadır.

Sayın Belediye Başkanının Safranbolu Gençliğine yönelik vaatleri kapsamında Safranbolu’daki Amatör Spor Kulüplerine maddi destek sözü ne olmuştur. Safranbolu’daki amatör spor kulüpleri neden ligden çekilmişlerdir?

Büyük bir Belediye ihalesi öncesi bir Belediye Başkan yardımcısı ile ihaleyi alan firma yetkilileri bir konakta buluşmuşlar mıdır? Kendi partilisi olan bir şahsın, bu toplantıyla ilgili facebook paylaşımlarını neden sildirmişlerdir? Sayın Belediye Başkanının ihalelerdeki şeffaflıktan anladığı bu mudur?

Yine bazı ulusal basın yayın organlarında Safranbolu Belediyesinin İş sağlığı ve İş güvenliği ihalesiyle ilgili haberler çıkmıştır. Haberin içeriğini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Safranbolu gibi bir şehrin adının bu tip haberlerle anılması tüm Safranbolulular gibi bizi de üzmektedir.”

 

 

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın