• Haberin Tarihi: 3 Şubat 2020
  • Bu haber 312 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

CHP Safranbolu İlçe Başkanı Bahtiyar ACAR 2019-2020 Eğitim- Öğretim yılının 2.dönemin başlaması sebebiyle bir basın açıklaması yayınladı.

Bahtiyar; “ 3 Şubat 2020 Pazartesi günü, 18 milyon öğrencimiz ile 1 milyonu aşkın öğretmenimiz ikinci yarıyıl eğitim öğretim dönemine başlayacak. Sevgili çocuklarımıza ve değerli öğretmenlerimize başarılar diliyorum; yolları açık olsun.

Öğrenci, öğretmen ve velilerimiz bir yandan okulların açılmasının heyecanını yaşarken, diğer yandan da büyük bir tedirginlik yaşıyor. 41 vatandaşımızın hayatını kaybettiği Elazığ ve Malatya depremleri, yeniden deprem gerçeğiyle yüzleşmemizi ve hasarlı okullarımızı gündeme getirdi.

Karabük’te de Mili Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama ile 6 okulun olası depremde risk taşıyabileceğinden yıkılacağı duyuruldu. Bu okullardan 4 tanesi Safranbolu da olduğu belirtildi. Şehit Attila Bodur İlkokulu,Yazıköy ilkokulu, Cemil Meriç Mesleki ve Anadolu Lisesi, Zati Ağar İlkokulu yıkılarak yerlerine yenilerinin yapılacağı açıklandı.Bu okullarda okuyan öğrencilerimiz geçici olarak başka okullarda eğitim öğretime devam edeceklerdir.

Daha düne kadar bu okullarda çocuklarımız eğitim-öğretim görüyordu. Elazığ ve Malatya depremleri olmamış, Genel Başkanımız gündeme getirmemiş olsaydı çocuklarımız bu okullarda eğitime devam edecekti. Genel Başkanımıza bu okullarda okuyan öğrencilerimiz ve velilerimiz adına bir kez daha teşekkür ediyorum.

AKP 2004 yılında deprem vergisini kalıcı hale getirdi. 2004-2019 yılları arasında toplam 65 milyar lira, eski parayla 65 katrilyon (34 milyar dolar), deprem vergisi topladı. Ancak bu paralar ortada yok; akıbeti de belli değil.

Türkiye’nin deprem kuşağında bulunduğu gerçeğine uyumlu eğitim politikaları hayata geçirilmeli; çocuklarımıza okullarda deprem bilinci verilmelidir. Depremden korunma yolları ders kitaplarında anlaşılır bir şekilde yer almalıdır.Ders saatleri azaltılan, coğrafya ders saatleri artırılmalıdır.

Türkiye’nin deprem kuşağında bulunan bir ülke olduğu gerçeğiyle hareket edilerek, okullarımızda sık sık depremle ilgili bilgilendirme yapılmalıdır. Okul aile işbirliği ile herkes kendi sorumluluğunu eksiksiz yerine getirmelidir.

Dünya lideri, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, “Felaket başa gelmeden önce, önleyici ve koruyucu tedbirleri düşünmek lazımdır. Geldikten sonra düşünmenin yararı yoktur.” demiştir. Herkesin Atatürk’ten devlet adamlığını öğrenmesi gerekir.

Deprem Türkiye’nin bir gerçeği; depremleri durdurma gücümüz yok ama bizi depremlerden koruyacak teknolojiye sahibiz. Deprem teknolojisini kullanan ülkelerde çok büyük depremlerde dahi, can ve mal kaybı olmuyor. Bizim gibi deprem teknolojisini kullanmayan ülkelerde ise en küçük sarsıntıda can kayıpları yaşanıyor

Bir kez daha uyarıyoruz; çocuklarımızın cemaat ve tarikatların uzantısı vakıfların eline teslim edilmesi, telafisi imkansız sonuçlar doğuracaktır. Kanuna aykırı imzalanan sözleşmeler derhal feshedilmelidir.

Öğretmenlik Meslek Kanunu ile tüm partilerin söz verdiği 3600 ek gösterge çıkartılmalıdır.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, “Psikososyal Önleyici Destek Programı” için hazırlatarak hizmet içi eğitimlerde rehber öğretmenlere dağıttığı; başı açık kadınları çocuklara şiddet ve istismar uygularken, başı kapalı kadınları şefkat gösterirken, bıyıksız erkekleri tacizci, bıyıklı erkekleri iyi olarak resmeden; halkı bölen, cepheleştiren, ötekileştiren, algı operasyonunu hedefleyen kitap derhal toplatılmalıdır.

Pazartesi günü yeniden ders zili çalacak öğretmen, öğrenci ve okul yöneticilerin çözüm bekleyen sorunları bir an önce çözülmelidir.

Gelecek umudumuz sevgili çocuklarımıza ve değerli öğretmenlerimize 2019-2020 eğitim- öğretim yılının 2.döneminde başarılar diliyorum.” Dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın