• Haberin Tarihi: 11 Mart 2020
  • Bu haber 1177 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Saadet Partisi Eflani İlçe Başkanı Ramazan Erenoğlu Eflani’nin sorunları hakkında alınması gerekli olan önlemler ve çözüm yolları hakkında açıklamalarda bulundu.

Erenoğlu: “Göç Türkiye’nin son 50 yılına damgasını vurmuş son 20 yıl için de büyük çapta sorunlara yol açmış en önemli sosyal problemlerden biridir. Göçün kentlerimizde toplumumuzda ve aile yapımızda meydana getirdiği olumsuz etkenleri ortadan kaldırma hususunda hükümete ve yöneticilere önemli görevler düşmektedir. Bu başa çıkılamayan ve yasal olarak da doğrudan engellenemeyen göç hareketlerinin önüne uzun vadeli ve kararlılıkla uygulanan politikalarla geçirebileceği muhakkaktır bu amaçla alınması gerekli olan önlemleri ve çözüm yollarını şöyle sıralayabiliriz.

1980’lerden bu yana uygulanan ve 17 yıldır da AK parti iktidarıyla tarafından özellikle devam ettirilen liberal ekonomik model den vazgeçilmelidir. Sadece tüketim odaklı ekonomik büyüme stratejisinden vazgeçilmelidir.  Devlet fabrika yapmaz politikası derhal terk edilmeli bölgemizin bütün illerine   Ar-Ge çalışmaları ile devlet fabrika yapmalı ve böylece özel sektöre örnek olmalı ve güven vermelidir. Vakit geçirilmeden yaygın süratli teknoloji yoğun tarım ve hayvancılığa dair sanayileşme fabrikalaşma politikasına geçilmelidir. Bölgemizin  insanının büyük kentlere göçü teşvik eden ve hayatı kolaylaştıran ama kalkındırmayan çılgın  projeler yerine işsizlik sorununu yerinde çözen akılcı projeler üretilmelidir Kırsal turizm alanları oluşturulmalı ve teşvik edilmelidir kırsal alanın iletişim ve ulaşım sorunu tamamen çözülmelidir. Tarım sektöründe faaliyet gösterenlerin son zamanlarda talep Gören ve insan sağlığı hem de çevre sağlığı açısından da büyük önem arz eden organik tarım yöntemleriyle üretim yapılması teşvik edilmelidir . Karabük’ümüze tarım ve hayvancılık ta yol gösterecek tamamen teknolojinin kullanıldığı mandıralar ve küçük aile işletmeleri  kazandırılmalıdır. Bölgemize  modern hayvan pazarları et kombinası inşa edilmelidir . Yoğun göç veren ilimiz ve ilçelerimiz istihdam odaklı orman ürünleri fabrikası kurulmalı. Karabük ilimiz teşvik kapsamına alınmalı özel sektörün faiz yükü ve sigorta ve vergi  yükü asgari düzeye düşünülmelidir. Basta Eflani olmak üzere doğal gazın olmadığı ilçelere muhakkak doğalgaz getirilmelidir. Bu bağlamda ilimizin milletvekilleri ve buna bağlı belediye başkanları üretim ve istihdam için seferber olmalı benim partim benim anlayışım yerine işi ehline veren milli gelirin adilce bölüşüldüğü toplumun her kesimiyle kucaklaşan ürettiği kadar tüketen bir anlayışın hâkim olduğu yarınların  olması dileğiyle .”

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın