• Haberin Tarihi: 16 Mart 2020
  • Bu haber 314 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Türk Eczacılar Birliği’ne bağlı 26. Bölge Kastamonu, Çankırı Karabük Eczacı Odası Başkanı İhsan Orkun Yılmaz Türkiye’de korona virüs (covid-19) vaka sayısının 18’e yükselmesinin ardından bir basın açıklaması yayınlayarak, eczacıların da bu süreçte Covid-19 ile mücadelelerini hekimler, hemşireler, diş hekimleri, eczacılar ve tüm sağlık çalışanları olarak hep birlikte eş güdümlü olarak sürdürdüklerinin altını çizdi.

“Halkın endişesini, ranta ve fırsata çevirenlere” karşı denetimlerin artırılması gerektiğine dikkat çeken Eczacı Odası başkanı Yılmaz, halkı doğru bilgi, doğru ürün için doğru adres olan eczanelere başvurmaya; doğru ve tam bilgi için sağlık otoritesini, sağlık meslek örgütlerini takip etmeye çağırdı. Açıklamanın tam metni şöyle: “10 Mart 2020 tarihinde Türkiye’de de ilk kez korona virüs (Covid-19) taşıyan bir hasta tespit edildi, ardından vaka sayısı 18’e yükseldi. Her şeyden önce bu yaygın bulaşıcılığa sahip olan hastalığın en az zararla kontrol altına alınmasının en büyük temennimiz olduğunu ifade etmek isteriz.

Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi ilan ettiği bir durumla karşı karşıyayız. Olayın ciddiyeti ortada. Bu mücadelede biz eczacılar da Covid-19’un önlenmesine, tanısına, durdurulmasına ve hastaların tedavisine yoğunlaşmış durumdayız. Sağlık Bakanlığı’nın aldığı önlemleri, yürüttüğü çalışmaları ilk günden itibaren titizlikle takip ediyor,  bu çalışmaları yerinde buluyor ve destekliyoruz. Bu noktada sağlık erki ile mücadelemizin ortak olduğunu belirtiyoruz.

Dünyanın dört bir yanında hekimler, hemşireler, diş hekimleri, eczacılar ve tüm sağlık çalışanları Covid-19 ile mücadelelerini sürdürüyor. Meslektaşlarımız vatandaşımızın maske, dezenfektan, kolonya, ıslak mendil gibi tedbir maksatlı ihtiyaçlarını karşılamak için ellerinden geleni yapıyor. Ancak ürün temini noktasında büyük sıkıntılar söz konusu, ecza depolarının elinde ürünler bulunmuyor. Tüm bunların yanı sıra halkın endişesini, ranta ve fırsata çevirenlerin sayısının her geçen gün arttığına üzülerek şahitlik ediyoruz. Söz konusu ürünlerde stok sıkıntısının yanı sıra fahiş fiyat artışları söz konusu. Bir diğer endişemiz ise tedarik sıkıntısının beraberinde merdiven altı, denetimsiz, sağlıksız ürünleri getirmesi ve bunun sonucunda halk sağlığının zarar görmesi. Bu noktada denetimlerin artırılması gerektiğine dikkat çekiyoruz.

Halka en yakın sağlık danışmanı olarak eczanelerimizde 7/24 hizmet veriyoruz. İçinden geçtiğimiz bu olağandışı günlerde de profesyonel birer sağlık çalışanı olarak vatandaşlarımıza her zaman olduğu gibi hizmet etmeye devam ediyoruz. Halkımızı doğru bilgi, doğru ürün için doğru adres olan eczanelerimize çağırıyor; güvenilir bilgi için eczacılarımıza danışmaya davet ediyoruz. 

Halkımızı panik yapmamaya, bilimsel temeli olmayan söylentilere inanmamaya, doğru ve tam bilgi için sağlık otoritesini, sağlık meslek örgütlerini takip etmeye çağırıyoruz.

Virüsle ilgili son bilgileri, bilgilendirme broşürleri ve videolarını, halkın yanı sıra eczacıların neler yapması gerekenleri Türk Eczacıları Birliği’nin sitesinde yayınlıyoruz. Detaylı bilgi için https://www.teb.org.tr/content/156/KORONAVIRUS adresini kullanabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığının konu ile ilgili tüm açıklamalarını ise https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/bulasici-hastaliklar/2019-n-cov.html adresinden takip edebilirsiniz.

Ülkemize Covid-19 mücadelesinde başarılar diliyor ve halkımıza sağlık temenni ediyoruz.

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın