• Haberin Tarihi: 3 Nisan 2020
  • Bu haber 1591 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Ak Parti Karabük Milletvekili Cumhur ÜNAL Karabük’ün Kuruluşunun 83. Yıl dönümü sebebiyle bir mesaj yayınladı.

Ünal Mesajında;  “13 haneli bir köy olan Karabük’ün 3 Nisan 1937’de Demir Çelik Fabrikalarının kurulmasıyla şehir olma süreci başlamış olup, Ülkemizin ilerlemesinde, Türkiye’deki sanayi hareketinin öncüsü ve okulu olmuştur.

Karabük Cumhuriyetin ilanından sonra oluşan ilk şehir olduğu için bir Cumhuriyet şehri olmakla birlikte, ülkemizde şehirleşme ve sanayileşmenin birlikte kurulduğu nadir şehir örneklerinden biridir.

Bugün Kardemir Ülkemizin kalkınmasında ve birçok alanında önemli bir lokomotifi görevi görmektedir. Türkiye sanayisinin kalbi olmanın dışında ülkenin birçok önemli sanayi kuruluşunun, barajların, köprülerin de mimarı olmuştur. Karabük sanayileşme hamlesinin ilk adımının burada atılmasıyla, sanayileşmeyi simgeleyen kent olmanın haklı onurunu ve gururunu günümüze kadar taşımış ve aynı kararlılık ve azimle taşımaya da devam etmektedir.

Karabük denildiğinde her ne kadar ilk akla gelen demir çelik olsada 2007 yılında kurulan ve bugün 50 bin öğrenciye sahip üniversitesiyle, UNESCO tarafından koruma altına alınan Dünya Miras Kenti Safranbolu’suyla, Hadrianapolis Antik Kenti ve sarı mermerleriyle ün yapmış Eskipazar’ıyla dünyanın en güzel ormanlarına ve doğa sporlarının yapıldığı alanlara sahip Yenice’siyle ve yine doğal güzellikleri ile göz kamaştıran Ovacık ve Eflani’yi içinde barındıran Batı Karadeniz’in ve ülkemizin nadide bir kentidir.

Karabük’e eğitimden sağlığa, ulaşımdan spora kadar her alanda ihtiyaç duyduğu yatırımlar ve hizmetler yapılmış olup yapılmaya devam edilmektedir. Tabi ki bu yeterli değildir. Karabük’ün kuruluş yıldönümünde bizlere düşen görev ise birlik ve beraberlik içerisinde Karabük’ümüzü daha ileriye taşımanın ve her alanda öncü bir il olmasının mücadelesini vermektir.

Bu duygu ve düşünceler ile emeğin ve alın terinin Başkenti olan Karabük’ümüzün ve Kardemir’in 83. Kuruluş Yıldönümünü en kalbi duygularımla kutluyor, tüm hemşehrilerimize sağlık, huzur ve afiyet diliyorum.

EVDE KALIN SAĞLIKLI KALIN…” dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın