Altı Orman Üstü; Partikül, Baryum, Çinko, Kükürtdioksit…

 • Yazının Tarihi: 30 Ekim 2017
 • Yazar: Samet Hoşgör
 • Bu yazı 2218 defa okundu.
 • Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş

Yıllardan beri ‘’Bu kentin sahibi yok’’ der dururuz. Nihayet son günlerde alemdar biri ortada belirdi de, ‘’Eyy Kardemir, EyyMarzinc havamızı kirletiyorsunuz kardeşim’’ diyebildi. Kentin Şehr-i Emin’i yaptığı park açılışlarında dillendirdi ilk kez konuyu. ‘’Kardemir çevre yatırımlarını yapmıyor, Marzinc AB standartlarına uygun çalışmıyor’’ dedi. Haliyle Karabük halkının en hassas olduğu meseleye eğilince de kitleler tepkisiz kalamadı. Sadece Karabük gündemini meşgul etmekle kalmayıp; Payas, Aliağa ve Kayseri’yi de ‘’Bu geri dönüşüm fabrikaları şehirlerinizi çöplükleri olarak görüyor’’ diyerek uyardı. İkaz ettiği şehirlerdeki yerel basının da bu konuyu işlemesiyle olay bambaşka bir noktaya geldi. Açıklamalardan sonra yıllardır Karabük’te hava kirliliği gündeme geldiğinde kulağını tıkayan Kardemir yetkilileri 2018 sonuna kadar çevre yatırımlarını tamamlama taahhüdünde bulundular. Marzinc’teki durum ise şu an yargıda. Çevre ve hava kirliliği konusu kentin ana gündemi meşgul ededursun, bizde yıllar sonra yöre insanını umutlandıran bu cesur başkaldırının sonuçlarını yaşayıp görelim. Desteğimizi esirgemeden tabi.

Bir Şekilde Başarılamayanlar Üzerine

Bu kentte 2009 yılında bir adam ortaya çıktı. Diğerlerinden farklıydı. Rakipleri ‘’Asfalt, kanalizasyon problemlerini bitirmek için geliyoruz’’ derken o ezberbozan vaatler ortaya attı. ‘’Şans verin yapayım’’ dedi. ‘’Yıldızları gökten indiriyor, aslı yok yaylasında koyun sayıyor’’ dediler. Ufak ara farkla seçildi ve ilk döneminde bir iki projesi hariç söz verdiklerinin tamamına yakınını kendinden önceki dönemde de belediye bünyesinde bulunan Daire Müdürleriyle beraber hayata geçirdi. ‘’Belediye çalışıyor, çalışınca yapılıyor’’ mottosunu belediyenin asli görevlerini tadamamış kent insanına yapabildikleriyle öğretti. İkinci döneminde ise haliyle beklentiler büyüdü. O da mega adını verdiği ‘’Hizmette kesintisiz 2.dalga’’sloganıyla lanse ettiği dört yeni projeyi kamuoyunun beğenisine sundu. Yapımı devam edenler var; bitip faaliyete geçmeyenler var, hayal kırıklığı yaratanlar var, unutulanlar var, yapılamayanlar var, var oğlu var yani. Ama ben bugün bunlardan değil başarılamayanlardan bahsedeceğim.

*Üniversite öğrencilerini kucaklayamadınız Sayın Başkan. Öğrencilerin Karabük’e daha farklı bakmalarını sağlayacak öğrenci merkezli projeler geliştiremediniz. Karşılıklı istek arzu ve temennileri paylaşacağınız bir platformda bir araya gelemediniz. Karabük, belediyenin yardımı olmadan Üniversite şehri olamaz, Sayın Başkan!

*Dillendirmenize rağmen, kentlinin yerel yönetimlerde söz sahibi olabilmesinin önünü açan projeyi bir türlü hayata geçiremediniz. Organizasyon şemanıza Karabüklüyü ekleyemediniz, Sayın Başkan.

* Bundan iki sene evvel yine bir park açılında, ‘’Emekliler için de çarşı merkezine yakın birkaç noktada, oturup kalkabilecekleri, sosyalleşmelerine katkı sağlayacak tesisler yapacağız’’ demiştiniz. Umarım havada kalmamıştır, Sayın Başkan.

*Araç çayı rekreasyon projenizde su tutulmayacak, sadece peyzaj ve yürüyüş yolları iki ayrı etap halinde yapılacaktı. Kamuoyu olarak merak içerisindeyiz, o projede hangi aşamadayız Sayın Başkan?

*Kent meydanı konusunda çok ısrarcı oldunuz, eleştirilere kulak tıkadınız. İnsanlar sizden estetik bir meydan ve daha fazla peyzaj bekliyordu. Siz ille de ‘’Meydanda ağaç olmaz’’ diye tutturdunuz. Avrupa’daki meydanlarla kıyasladınız. Estetikten yoksun, mimariden bir haber olarak ortaya çıkan bu eser kentlinin utanç, sizin gurur kaynağınız oldu, Sayın Başkan.

*Raylı Sistem projenizi köşeme ilk ben taşımış, müjdesini vermiştim. Geçen bir buçuk senelik süre zarfı içerisinde pek bir gelişme olmadı. Vaatleriniz arasında yer almıyor bu proje evet, ama kent halkında beklenti oluşturdunuz, umarım yapım ihalesine çıkamadan görev süreniz dolmaz, bir hayal daha kâğıt üstünde kalmaz Sayın Başkan.

Değerli Okurlarım, bundan sonra sizlerle bu kadar uzun ayrı kalmayacak, daha sık beraber olacağız. Kendinize iyi bakınız, esen kalınız…

Bu yazıya 6 Yorum Yapıldı.

 • Kombi
  31 Ekim 2017 07:48

  Güzel bir yazı

 • karabuk
  31 Ekim 2017 09:10

  DEĞERLİ KARDEŞİM SAMET ÇOK GÜZEL BİR YAZI DÖŞEMİŞSİN.BUNDAN SONRA DA KARABÜK HAKKINDA DAHA SIK YAZILARINIZI BEKLİYORUM.BUGÜNKÜ YAZINIZ HAKKINDA DA BİR İKİ KELAM ETMELİYİM.GERÇEKTENDE GÜZEL BİR YAZI SANA SONUNA KADAR KATILIYORUM. KARABÜKTE GÜNDEMİ BELİRLEYEN SAYIN BAŞKAN RAFET VERGİLİ ELEŞTİRİLERE KULAĞINI TIKIYOR.KİMSEYİ DİNLEMİYOR BİLDİĞİNİ OKUYOR BEN YAPTIM OLDU DİYOR.ANCAK BU BÖYLE OLMAZ BU KENTTE YAŞAYANLARIN DA EN AZINDAN SÖZ SAHİBİ OMALARI GEREKİR. EN AZINDAN BİR PROJE YAPARKEN KARABÜKTE YAŞAYAN VATANDAŞLARIMIZA SORMASI GEREKİR .BİR ANKET YAPTIRMASI GEREKİR.MESELA KENT MEYDANINI YAPILMA AŞAMASINDA KARABÜKLÜNÜN YÜZDE DOKSANI BÖYLE BİR KENT MEYDANIIN YAPILMASINI İSTEMEZDİ,AYRICA ASFALT VE TRAFİK SORUNU KONUSUNDA VATANDAŞLARIMIZIN GÖRÜŞÜ ALINSA ÇOK DAHA İYİ OLURDU.VE BU ÇİRKİN YAPILAŞMADAN NASİBİNİ ALAN SEVİMSİZ , UCUBE VE YAŞANABİLİR OLMAKTAN ÇIKMIŞ BİR KENT GÖRÜNÜMÜ OLMAZDI.

 • Memleket meselesi
  31 Ekim 2017 12:58

  Bu şekilde sürekli sorgulayan ve didikleyen birileri daha olsa Karabük’te bunlar koltuklarına bu kadar rahat yayılamaz. Devamını bekliyoruz, kalemine, yüreğine sağlık kardeşim. Bu kentin sizin gibi genç ve dinamik bireylere ihtiyacı var.

 • İstifa gerekir. Tebrikler Samet bey haklısın Geri gittik çok zaman kaybedildi bu kentte sadece emekli yok
  31 Ekim 2017 14:49

  Mühendisilik peyzaj, estetik hiç bir şey yok çok üzücü gelecek nesil için ,
  Karabük kent ve yaşam alanı olarak çok kötü düzensiz inanın insanlar çarşıya çıktığında bu olumsuzlukları yüzünden anlayabilirsiniz.
  Üniversite öğrencileri çok kötü tanıtım yapıyorlar il dışında. Sorumlular istifa etmeli, etmese de gerçi halk sandık da gönderecektir.
  Çok yazık Çok yazık…

 • Kent öğrencisi
  31 Ekim 2017 16:46

  Samet Kardeşim çok güzel yazi yazmış .Okurken düşüncem Rafet Beyden kaç para aldı acaba derken eleştirileri ardı ardına döşemiş daha da yazacaktı sanırım ama İhaleden şakayı bu kadarla yetişmiş.Tesekkurler Samet Hoşgör arayı çok açma

 • Nihilist31
  1 Kasım 2017 03:59

  Samet beyin yorumlarına büyük ölçüde katılıyorum. Üniversite öğrencileri şehre ısınamadılar. Isınmaları için belediye de yerli halk da gerekli özveriyi göstermedi zaten. Bir zamanlar çobanlık yapan, bugünün vergi rekortmeni müteahhitler ve öğrenci akınının başlamasıyla refaha kavuşan nice insanlar. Size sesleniyorum; bu duruma nasıl geldiğinizi unutmayın! Aldığınız kadar veremediniz bu şehre..

Bir Yorum Yazın