Aytaç: “Eflani Kaymakamlığı Neden Yapmıyor..”

  • Haberin Tarihi: 12 Ocak 2021
  • Bu haber 157 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Kastamonu Pınarbaşı İlçe Kaymakamı Mehmet Erdem AKBULUT’UN, Eflani’nin komşu İlçesi Pınarbaşı’nda, hayvancılığı geliştirmek adına yaptığı bir proje ve bu projenin tanıtımı için yapılan “Duyuru konusuna..” değinin CHP Eflani İlçe Başkanı Ahmet AYTAÇ “Eflani Kaymakamlığı neden bu tür projeler yapmıyor..” dedi.

Pınarbaşı Kaymakamı Mehmet Erdem AKBULUT’UN uygulanacak olan “Hayvancılık Projesi’ne ilişkin Duyurusu..” aynen şu şekilde.

“HAYVANCILIK ADINA ÖNEMLİ PROJE”

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Sığırlarda suni Tohumlama yoluyla ile Etçi Ve Kombine Irkların Yaygınlaştırılması Projesi yapılmıştır.

Proje Kapsamında Suni Tohumlama ekipmanları, simental cinsi kaliteli suni tohumlama boğa sperması, sığırlarda karşılaşılan üreme rahatsızlıklarına tedavisine yönelik hormon, uygun suni tohumlama zamanın tespiti için gerekli ekipman alımını içermektedir.

Projeyle ilçemizde sığır ırklarının ıslahı, Kültür ırkının oranın artırılması kaliteli damızlık ve kasaplık hayvan elde edilmesi, doğal aşım yoluyla geçen bulaşıcı hastalıkların önlenmesi, kaliteli ve yılda bir buzağı elde etmek için hormonlarla üremenin kontrol edilmesi ve ekonomik ve karlı bir hayvancılığın yapılması hedeflenmiştir.

Proje uygulayıcısı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Teknik elamanları tarafından işletmeler belirli bir program ve plan dâhilinde ziyaret edecektir. İşletmelerde hayvanların suni tohumlama ve üreme rahatsızlıklarının teşhis ve tedavileri yapılacaktır. İlgili proje 16 ay süreyle uygulanacaktır. Proje sonucunda 1900 adet suni tohumlama uygulaması hedeflenmektir.

İlçemizde 372 adet hayvancılık işletmesi mevcuttur. Suni tohumlama yapılacak dişi damızlık sığır mevcudu 3516 adettir.2020 yılı suni tohumlama uygulama sayısı 47 adettir.

Proje Uygulama aşamasında tüm talep ve ihtiyaçlarla yakından ilgilenilecektir. Bu Projenin ilçemiz hayvancılığına önemli katkıları olacağı değerlendirilmektedir. Tüm üreticilerimize hayırlı olmasını temenni ederim.

 

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın