Çanakkale Zaferinin 103.Yıldönümü Kutlandı

  • Haberin Tarihi: 19 Mart 2018
  • Bu haber 337 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Çanakkale Zaferinin 103.Yıldönümü Kutlandı

Türk Milleti’nin dünya tarihine yazdığı en büyük zaferlerden biri olan Çanakkale Zaferi’nin 103’üncü Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü düzenlenen törenlerle kutlandı.

Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü dolayısıyla ilk olarak 5000 Evler Şehitler Anıtında çelenk sunum töreni düzenlendi.

Törene, Vali Kemal Çeber, Karabük Milletvekilleri Mehmet Ali Şahin ve Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Garnizon Komutanı Per. Albay Tekin Nemlioğlu, Belediye Başkanı Rafet Vergili, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Fatih Ağca, Vali Yardımcıları Osman Yenidoğan, Abdulhalim Can ve Barboros Baran, kurum müdürleri, Türkiye Harp Malulü Gazi Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Karabük Şube Başkanı Sabri Özer ve üyeleri, Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hilmi Öksüzoğlu ve üyeleri, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Sabahattin Çorbacı ve üyeleri,Muhtarlar Derneği başkanı İbrahim Harmanbaşı ve üyeleri, şehit aileleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, askeri personel, POMEM öğrencileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Karabük Valiliği, Karabük Belediye Başkanlığı, Türkiye Harp Malulü Gazi Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Karabük Şubesi ile Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği çelenklerinin Atatürk Anıtına sunulmasının ardından Askeri Tören Mangası tarafından saygı atışı yapıldı.

Jandarma Üsteğmen Gökhan Evranlı’nın günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından tüm şehitlerimiz adına Afrin şehidimiz Ömer Bilal Akpınar’ın annesi Ülker Akpınar konuşmasını yaptı.

Konuşmaların ardından Vali Kemal Çeber ve protokol üyeleri tarafından şehitliklere karanfil bırakıldı.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü etkinlikleri 5000 Evler Şehitler Anıtından başlayarak anma programının icra edileceği 100. Yıl Kültür Merkezinde sona eren kortej yürüyüşü ile devam etti.

POMEM öğrencilerinin, askeri personellerin ve protokol üyelerinin ellerinde Türk bayraklarıyla oluşturduğu korteje, minibüsler, ticari taksiler, Karabük Bisiklet Kulübü üyeleri bisikletleriyle ve KARDOFF üyeleri arazi araçlarıyla eşlik etti.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü etkinlikleri İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Cumhuriyet Anadolu Lisesi tarafından 100. Yıl Kültür Merkezinde düzenlenen programla devam edildi. Günün anlam ve öneminin belirten konuşmaların yapıldığı programda öğrenciler tarafından şiirler okundu ve tiyatro gösterisi sahnelendi.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü kutlama etkinlikleri Karabük Üniversitesi ev sahipliğinde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından şehit aileleri onuruna kampüs alanında yemek programı düzenlendi.

Çanakkale Zaferi’nin 103’üncü Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü etkinlikleri Karabük Üniversitesi Rektörlüğü tarafından organize edilen ve Karabüklü şehitlerimizin anısına aileleri tarafından dikilen, ağaç dikim töreni ile sona erdi.

İlimizdeki derneklerin bir araya gelerek oluşturduğu Karabük Dernekler Platformu olarak 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle Kent Meydanında düzenledikleri etkinliğe katılan Vali Çeber, “Karabük, Türkiye’nin bir mozaiği, 1937’den sonra ülkemizin her tarafından gelen vatandaşlarımızın oluşturduğu bir il. Biz hep beraber şehidimize, gazimize ve değerlerimize sahip çıkıyoruz. Ben gittiğim her yerde Karabük Valisi olmanın gururunu yaşadığımı ifade ediyorum. Dün bizim dedelerimiz, ninelerimiz Çanakkale’de neler hissettilerse, ecdadımız ne dualar etti, ne şehitler verdiyse bugün aynı mücadele adı değişmekle beraber Afrin’de devam etmektedir. Çanakkale’de yedi düvelle mücadele ettik bugünde Afrin’de yedi düvelle mücadele ediyoruz. Elhamdülillah bugün hala Çanakkale’deki ruh neyse, Afrin’de de biz o ruha sahibiz. Konu vatan, bayrak, devlet ve millet olduğunda, icap ettiğinde, gerektiğinde her bir ayrılığı bir tarafa bırakıp nasıl kenetlendiğimizi, nasıl bir ve beraber olduğumuzu, nasıl cesur, ayakta, dik ve imanlı olduğumuzu da elhamdülillah herkese gösterdik. Daha önce de ifade ettiğim gibi başta Sayın Cumhurbaşkanımızın temsilcisi ben olmak üzere tüm Karabük’ün de icap ettiğinde Afrin’e gitmeye hazır olduğunu bulunduğum her ortamda ifade ediyorum. Sizin içinizden gelerek yaptığınız Karabük Dernekler Platformu olarak yaptığınız ve benim için çok anlamlı olan bu programda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bu sizin vatan sevginizden, kalbinizden, yüreğinizden ve şehit-gazi hassasiyetinizden doğduğu için daha da anlamlı, bu vesileyle tüm şehitlerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla yâd ediyorum, gazilerimize de sağlıklı, sıhhatli mutlu günler diliyorum.”diye konuştu

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın