Değişen Okuma Kültürü

 • Yazının Tarihi: 26 Haziran 2020
 • Yazar: İrem DİNÇOK
 • Bu yazı 417 defa okundu.
 • Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş

Kitaplarla aramız nasıl? En son hangi kitabı okuduğumuzu hatırlıyor muyuz? Ya da hali hazırda okuduğumuz bir kitap var mı?  Türkiye Okuma Kültürü Araştırması, 2019’un sonlarında Araştırma Raporunu açıkladı. 2008 yılında yapılan aynı araştırmada insanların %70 i kitap okumadığını beyan ederken, 2019 raporunda bu durum %36 ‘ya düşmüş durumda.Oran da bir azalma söz konusu fakat 11 yıl gibi uzun bir sürede yarı yarıya bir düşüş ne kadar parlak bir durumun göstergesi bilemedim. Sizce bu durumun sebebi ne? Bence edinilememiş alışkanlıklar evet, kitap okumak bir alışkanlık, insan kitapları hayatına dâhil edince yemek-içmek kadar rutin haline dönüyor aslında, en önce kitapları hayatımıza dâhiletmeyi istememiz gerek. Şahsen ben ne mutlu ki bu alışkanlığı çok küçük yaşlarda edindim ve bu alışkanlığım sayesinde yirmili yaşlarımın ortalarında kendime ait çok çeşitli bir kütüphanem oluştu, bu konuda çok şanslı görüyorum kendimi gerçek anlamda kitap okuyucuları benim demek istediğimi anlamıştır, gerçek anlamda diyorum çünkü son zamanlardasteri amaçlı kitap okuyan bir kitle çıktı ortaya. Bu kitlenin genç-yaşlı fark etmeden kitaplara olan bakış açıları çok farklılaşmış durumda, kitapları biraz soluklanmak biraz öğrenmek biraz rahatlamak için değil de süs olarak alınıyor. Gösteriş amaçlı alınan kitabın kapak fotoğrafı çekiliyor gerekli sosyal mecralara yüklenip gerekli beğeniler alındıktan sonra kitabın yüzüne bir daha bakılmamak üzere kuytu köşe bir yere atılıyor. Evet, ne acı ki durumlar böyle. İnsanların kitap okuyorum havası yaratmak gibi bir algıları var artık. Kaçırdıkları bir nokta var ki kitap okuyan insan konuşmalarında kullandığı kelimelerden bile kendini fark ettiriyor anlaşılıyor gerçek kitap okurların kimler olduğu. Peki, bu denli artan kitap fiyatları aramızdaki gerçek okurları nasıl etkiliyor? İçinde bulunduğumuz son durumlar yani artan enflasyon oranları artan vergiler kitap fiyatlarını da bi hayli artırmış durumda, dört ay önce harçlıklarımdan artırdığım paralarla her ay üç kitap alabiliyorken, dört aydır ayda alabildiğim kitap sayısı bir ya da iki, gelin varın siz düşünün durumu, tam olarak okumak istediğimiz birçok kitabı bizden mahrum bırakıyor. Peki ya kitap kapak severleri de mustaripolabilir mi bu durumdan? sormak gerek. Yahu tamam sen yine çek o kitabın fotoğrafını çekme demiyorum, tamam attüm sosyal mecralarına, topla tüm beğenileri ama eline alınca da o kitap için kesilen ağacın hatırına iki sayfa okusan diyorum güzel kardeşim. Bak her gün iki sayfayla başlasan neler değişecek dünyanda, kendi cümlelerini kuracaksın, kendin gibi düşünüp başkasının güttüğünü kendi fikrinmiş gibi savunmayacaksın, sonra kendine ait bambaşka bir dünya kuracak ve oradan hiç çıkmayacaksın denemekten hiç zarar gelmez inan bana.

İrem DİNÇOK

Bu yazıya 3 Yorum Yapıldı.

 • Avatar
  Arzu İnan
  26 Haziran 2020 12:35

  Çok haklı bir yazı, sizi tanımıyorum ama yazılarınızı okuyorum çok doğru şeylerden bahsediyorsunuz umarım bir an önce bu etiketci insanlar tükenir gerçek kitap okuyan insanlara döner

 • Avatar
  Emre Albayrak
  26 Haziran 2020 13:11

  Hepimiz muzdaripiz bu on saniyelik kitap okuyucularından İrem hanım maalesef çok fazlalar

 • Avatar
  Fatih Gök
  27 Haziran 2020 14:29

  Tümüyle altına imza atılacak bir yazı. Diğer tipleri umursamıyorum fakat bu kitap fiyatları mahvetti bizi, indirim kovalar olduk.

Bir Yorum Yazın