Erenoğlu: “İlçemizin Sorunlarını Ortak Akıl İle Çözebiliriz”

 • Haberin Tarihi: 1 Mart 2020
 • Bu haber 1150 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş

Saadet Partisi Eflani İlçe Başkanı Ramazan Erenoğlu Eflani’nin sorunlarının ortak akılla çözülebileceğini belirterek şunları söyledi.

“Sevgili Eflani’li hemşerilerim Saadet Partisi olarak iyinin, doğrunun, yararlının, adil olanın her zaman yanında olduk. Her zaman ilçemizin ve halkımızın sorunlarının ortak akıl ile çözüleceğine inandık. Bu bağlamda ilçemizin değişmez sorunlarından biri olan göç sorunu ve göçü tetikleyen siyasi, ekonomik ve sosyal etkenler üzerinde durmak istiyorum. Bu göç sadece ilçemize has bir durum değil. Ülkemizde iktidarda bulunan hükümetlerin üretime değil, faize ve ithalata dönük politikalarının sonucunda meydana gelmektedir. İstatistiklere göre ülkemizin bütün kırsal bölgeleri aynı sorunu yaşamaktadır. Bize düşen ise ilçemizdeki göçü etkileyen unsurları görmemiz gerekir. Bunların başında tarım ve hayvancılıkta ülkemiz genelinde uygulanan yanlış Tarım politikaları ilçemizde de aynen uygulanmaktadır. Üreticilerimiz yüksek maliyet girdileri ve faiz ile desteklenerek daha da sıkıntılı duruma düşürülmektedir. İlçemizde tarım ve hayvancılıkla iştikal eden hemşerilerimiz mazot ve gübre fiyatlarından doğrudan etkilenmektedirler. Tarım Kredi Kooperatifi üyesi çüftçülerimiz ise kooperatife satmış oldukları ürünlere ve verilen nakit desteklere normal tüketici kredililerinden daha yüksek faiz ödemektedirler. Üreticiyi mahveden yüksek mazot ve gübre fiyatlarına bir de faiz yükü binerek maliyet artmaktadir. Böylelikle çiftçilerimiz iflasa sürüklenmektedirler. Üreticilere et fiyatlarında bu yıl da zam gelmediği söylemektedir.  Üreticiler bu durum devam ederse zararlarının katlanarak artacağını belirtmektedir. İlçemizde para kazanamayan Tarım ve Hayvancılık yapan kesim bu işleri bırakarak köyden kentlere göç etmektedir. İlçemiz her şeye rağmen hem tarım ve hayvancılıkta, hem de sanayi ürünlerinde katma değer üretmeye devam etmekte, ancak gerekli desteği bulamamaktadır.

Yine sanayi sektöründe yer alan ilçemiz Osmanlar ve Yağlıca köyleri sınırları içerisinde madencilik faaliyetleri gösteren şirketler, işletmeler, ülke ekonomisine katma değer üretmekle birlike, ilçe ekonomisine esnafına, işçisine istihdam ve nakliye dahil hiçbir katkısı bulunmamaktadır. Bağlı bulundukları köylerin mera alanlarını işgal etmekle beraber çevreye verdikleri zararın yanında aynı zamanda bütün ilçemizin kullandığı, Eflani Karaevli yolunu ağır tonajlı araçları ile bozmaktadır. Trafik düzenini de bozmakta sürekli kazalar olmaktadır. Eflani Karaevli karayolunun acil bakıma ihtiyacı vardır. Bu yolun durumu gerekli mercilere bidirilmelidir.

Eflanimize katma değer oluşturması açısından mutlaka tarihi camilerimiz ve göletlerimiz turizme kazandırılmalıdır. Bu bağlamda kalkınan ve gelişen bir Eflani olması dileğiyle.

 

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • Avatar
  Eflanili
  2 Mart 2020 14:20

  Derhal Şişe Cam soruşturma açılmalı Çevreyi Kirletiyor Karabük Çevre Şehirciliği Göreve Davet Ediyoruz

Bir Yorum Yazın