Gezici Sağlık Tarama Aracı İl Sağlık Müdürlüğüne Teslim Edildi

  • Haberin Tarihi: 29 Temmuz 2021
  • Bu haber 783 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

(Haber Merkezi)Japonya Büyükelçiliği’nin ‘’Yerel Projelere Hibe Programı’’ kapsamında İl Yazı İşleri Müdürlüğü AB ve Dış İlişkiler Bürosu tarafından hazırlanan ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğü adına başvurusu yapılan ve 75.225 USD + KDV bütçe ile Japonya hükümeti tarafından desteklenmeye uygun projeler arasında yer alan “Gezici Sağlık Tarama Aracı Projesi” kapsamında alınan Gezici Sağlık Tarama Aracı düzenlenen törenle İl Sağlık Müdürlüğüne teslim edildi.

Karabük Valiliği önünde düzenlenen törene Vali Fuat Gürel, Vali Yardımcıları Ahmet Karatepe ve Ertuğrul Arslan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Uzun, İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sarı, kurum müdürleri ile Valilik personeli katıldı.

Uzun süredir üzerinde çalışılan, belli aşamaya getirilen ve sonunda bugün İl Sağlık Müdürlüğüne devredilecek komple bir sağlık tarama aracını Karabük’e kazandıran Avrupa Birliği Proje ekibine teşekkür ederek konuşmasına başlayan Vali Fuat Gürel, “İl Yazı İşleri Müdürlüğü AB ve Dış İlişkiler Bürosunda görevli arkadaşlarımız maşallah çok yetenekli, becerikli, diğer kurumlarımızda da  proje hazırlayan arkadaşlarımız var, Sağlık Müdürlüğümüz, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımız, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, İl Özel İdaresi ve niceleri. İlimizin proje hazırlama ve bunu nihayete erdirme kapasitesi diğer illere göre oldukça iyi. İlimizin ihtiyaçları nelerse bunların tespiti ve sonra projelendirilerek hazırlama ve ilgili kurumlara sunulması hususunda arkadaşlarımız çok mahir, her sene 10’a yakın proje hazırlanıyor ve ilgili kurumlara sunuluyor. Bu proje de Japonya Büyükelçiliğinden 75 bin dolar hibe desteği ve diğer kısmını ise İl Özel İdaremizden tamamlayarak gerçekleştirdik, biliyoruz ki aracın içindeki cihazlar çok maliyetli, bir ilçe hastanesinde ne kadar cihaz var ise neredeyse hepsi bu araçta var, bir nevi seyyar bir hastane aslında. Çoğu zamanda böyle bir araca ihtiyaç duyuyoruz evlere ziyaretlere gittiğimizde vatandaşlarımızın bir kısım talepleri oluyor, yatarak tedavi olan hastalarımız var, yerinden kalkmakta zorlanan yaşlılarımız bizim ekiplerimizi göndermemiz gerekebiliyor. Ben emeği geçen arkadaşlarımıza, Japonya Devletine ve Japonya Büyükelçiliğine teşekkür ediyorum. Şükürler olsun ki ülkemiz vatandaşlarımıza çok iyi şartlar sunacak hale geldi, 20 sene önce ilimizde bir-iki ambulans var iken 43 tane ambulansımız var, hastanelerimizin tamamı yenilendi, şu anda özellikle sağlık personelimiz kendini yeniledi, sayı olarak çoğaldık ama bir noktada bir ihtiyacımızı arkadaşlarımız tespit ettiler böyle de bir imkan olunca bu hizmeti de ilimize kazandırmış oldular ben huzurlarınızda emek veren emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Özellikle evde çözüm bekleyen sağlık hizmeti bekleyen vatandaşlarımızın da ayaklarına kadar gidip oralarda onlara yardımcı olabilmek güzel bir hizmet. Gezici Sağlık Tarama Aracının ilimize hayırlı olmasını diliyorum. ”diye konuştu.

Digital röntgen, ultrason, EKG, spirometri (solunum fonksiyon testi) cihazı, glukometre (şeker ölçüm) cihazı, odyometre (işitme testi) cihazı, tansiyon aleti, diagnostik set (otoskop-oftalmaskop), temassız ateş ölçer, kan alma koltuğu, buzdolabı ve dizüstü bilgisayar gibi bir çok tıbbi cihaz ve donanım bulunan Gezici Sağlık Tarama Aracının kurdelesini kesen Vali Fuat Gürel aracın içini gezerek İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sarı’dan bilgiler aldı.

Türkiye genelinde başvurusu yapılan 400’ e yakın proje arasından ilk 9 (dokuz) proje arasına girerek 75.225 USD + KDV bütçe ile Japonya hükümeti tarafından desteklenmeye uygun projeler arasında yer alan ve İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğinin %18’lik KDV matrahının ödenmesinde Finansman desteği sağladığı “Gezici Sağlık Tarama Aracı Projesi” ile ilimize bağlı altı (6) ilçemiz sınırları içerisinde yer alan mahalle ve köylerde yaşamakta olan,  sağlık problemleri olmasına karşın yaşlılık, engellilik veya yatağa bağımlı olma durumu nedeniyle ya da ekonomik problemlere sağlık kurumlarına gitmekte sıkıntı çeken dezanvantajlı insanlara yerinde kaliteli sağlık hizmeti sunulması hedeflemektedir.

Bu kapsamda güncel verilere göre sadece Merkez ilçe köylerinde 735, Eskipazar İlçe Köylerinde 65, Eflani İlçe Köylerinde 69, Ovacık İlçe Köylerinde 12, Safranbolu İlçe Köylerinde 272 ve Yenice İlçe Köylerinde 188 olmak üzere toplamda 1341 kişinin engelli veya yatağa bağımlı hasta olarak yaşamını sürdürdüğü tespit edilmiştir.

Ağır sanayi kenti olan Karabük’te astım, KOAH gibi solunum sistemi hastalıkları ile birlikte gürültüye bağlı işitme kaybı gibi meslek hastalıklarına yakalanma olasılığı da daha fazladır.  Bu sebeple İl Sağlık Müdürlüğü kadrosunda görevli doktor ve sağlık personeli ile haftanın 3 günü hedef kitlenin bulunduğu yerleşim yerlerinde hazırlanan faaliyet programı kapsamında yılda 2000 kişiye “Gezici Sağlık Tarama Aracı”nda bulunan tıbbi cihazlarla sağlık hizmeti verilmesi hedeflenmektedir.

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın