Havaalanı Keşmekeşliği Ve Üniversite

  • Yazının Tarihi: 23 Şubat 2017
  • Yazar: Samet Hoşgör
  • Bu yazı 975 defa okundu.
  • Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Havaalanı konusunda özellikle son dört senedir o kadar büyük bir belirsizlik yaşanıyor ki, yetkili ağızlardan bile net bir açıklama duyamıyorsunuz artık. Nedendir bilinmez, Havaalanını özellikle Üniversite kampüs alanı içerisine yapma konusunda manasız şekilde ısrarcı olan bir kesim var. Bu tutumunda ısrarcı olanların, Sivil Havacılık MYO adı altında Üniversite senatosunun alacağı kararla havaalanının yapım işini Üniversiteye yıkma çabasına şahit oluyoruz son dönemde. Rektör Hocaya her defasında havaalanı konusunu sormak, ‘’Üniversitenin böyle bir bütçesi yok, daha benim kampüs içinde laboratuvarlarım yok, öğrenci almadığım bir bölüm için havaalanını nasıl yapabilirim’’ açıklamasından tatmin olmayıp, sürekli bu konuda Üniversitenin öncülük yapmasını istemenizin, gözbebeğimiz dediğiniz kurumu, nasıl yıprattığının farkına varamamanızın, başarı kıstasını sadece buna göre belirlemenizin ne kadar doğru olduğu takdirini kamuoyuna bırakıyorum.

Üniversite Havaalanı yapar mı?

Şimdi sorunun derinliğine indiğimizde, bu işe başlayıp altından kalkarak havaalanı işletme ruhsatı alan ülkemizdeki tek örneğin, Eskişehir Anadolu Üniversitesi olduğu görülüyor. Pist uzunluğu üç bin metre olup, orta ölçekli uçakların kolaylıkla inebileceği bir uzunluğu var Eskişehir Anadolu Havaalanının. Ama şehrimize yapılması düşünülen havaalanının pist uzunluğunun bin beş yüz metre civarında olacağı söyleniyor. Bu uzunlukla buraya anca 10-15 kişilik planör uçakların ineceği gerçeğini umarım kampüs içinde yapılsın diye diretenler biliyorlardır.
Havaalanı bir kamu yatırımıdır. Bu işe öncülük edecekler öncelikle kent idarecileri, siyasiler ve sonra Ulaştırma Bakanlığıdır. Üniversiteye bu işi mal etmek hayalperestliktir. Bizim kent olarak bu işi Üniversitenin üstünden almamız gerekiyor artık. Coğrafi koşullar göz önüne alındığında, o kadar da şanslı bir kentte yaşamıyor olabiliriz. Ama kampüs alanından daha uygun, bütün kent halkına hitap edecek, güzel bir düzlükte, en azından 55-60 kişilik uçakların inebileceği bir havaalanını bu kent hak etmiyor mu?

55 bine yakın öğrencisi olan, içlerinde benimde bulunduğum, Üniversitemizin geleceği için, Karabüksporumuz için, Dünya Miras Listesi’nde yer alan Safranbolumuz için, kongre turizminin gelişebilmesi ve aynı zamanda sanayicimizin dünyayla entegre olabilmesi için, şehrin önde gelenlerinin taşın altına gerekirse gövdesini koyup bu işi nihayete erdirmesini bekliyor, Havaalanı isteğimizi bir kez daha gazetemiz vasıtasıyla yineliyorum.

Bir Yorum Yazın