Her Telden (16.Mayıs.2019)

 • Yazının Tarihi: 15 Mayıs 2019
 • Yazar: Ahmet Gölbek
 • Bu yazı 712 defa okundu.
 • Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş

ÜLKE GENELİNDE VE KARABÜK ÖZELİNDE “BELEDİYE HİZMETLERİ AKSAR MI,BELEDİYE ÇALIŞANLARININ MAAŞLARI ÖDENEBİLİR Mİ..” AZALMA.
Bu sözlerimize,bu yazımıza iyi dikkat edin..
Ülkemiz,ne yazık ki,çok ciddi bir ekonomik durumdan geçiyor ve bunun etkilerini HAYATIN HER ALANINDA görecek gibiyiz,örneğin,BELEDİYE GELİRLERİ yüzde 35,yüzde 40 civarında azalmış.
BELEDİYE GELİRLERİ,YÜZDE 35,YÜZDE 40 AZALMIŞ.
Bu ne demektir,lütfen bir düşünün..
Demek ki; ÜLKE GENELİNDE ve KARABÜK ÖZELİNDE,Belediye hizmetleri azalacak,Belediyeler ÇALIŞANLARININ ÜCRETLERİNİ ödemekte zorluk çekecek,mal ve hizmet alımlarının ödemelerinde güçlük çekecek.
Şimdi,ÜLKE GENELİNDE ve KARABÜK ÖZELİNDE,Tüm Belediyeler “GECİKMİŞ ALACAKLARININ TAHSİLİ..” için bastıracaklar,şimdiye kadar,doğru /dürüst üzerine gitmedikleri BİZ DİZİ ALACAKLARI için zorlayıcı yollara başvuracaklar..
BUNLARA HAZIRLIKLI OLMAK GEREK.
Yineliyoruz,BELEDİYE GELİRLERİ (İller Bankası kaynaklı..) AZALMIŞ.
Tüm Belediyeler için,YAZ MEVSİMİ OLDUKÇA sıkıntılı geçecek..
Daha sonra düzelir mi,bunu da birlikte göreceğiz demektir..

KARDEŞLER, ABİLER, ABLALAR, BACILAR “İLLER BANKASI,BELEDİYELERE VERİLEN AYLIK PARALARI YÜZDE 30, YÜZDE 40 AZALTTI VE SIKINTILAR…”
Ülkemiz çok ciddi bir ekonomik durumdan geçiyor,bunu ister ekonomik sıkıntı dersiniz,isterseniz bir başka isim ile hatip edersiniz,o ayrı,ancak çok ciddi bir ekonomik durumdan geçtiğimiz besbelli.
İLLER BANKASI BELEDİYELERİN GELİRLERİNİ AZALTMIŞ..
Hem öyle,böyle değil.
BELEDİYE GELİRLERİ,AYLIK YÜZDE 30,YÜZDE 40 AZALMIŞ..
Hemen aklınıza Karabük ve İlçelerinde ki Belediyeler gelmesin,TÜM ÜLKE GENELİNDE Kİ BELEDİYELERİN gelirleri azalmış,hem öyle,böyle değil yüzde 30,yüzde 40 civarında azalmış.
Peki ŞİMDİ NE OLACAK..?
BELEDİYE ÇALIŞANLARININ MAAŞLARI GECİKMELİ ÖDENMEYE BAŞLAR..
ÇALIŞANLAR AYLARCA MAAŞ ALAMADIKLARI ZAMANLARI YAŞAR..
Mal ve hizmet alımlarında aksamalar başlar,ödemelerde sıkıntı yaşanır..
ÖNÜMÜZDE,ÇOK, SIKINTILI GÜNLER OLACAK GİBİ GÖRÜNÜYOR..

KARDEMİR “DÖVİZ KURLARINDA Kİ OYNAMALARA VE YÜKSELİŞE RAĞMEN..” 2019 YILI İLK ÇEYREĞİNDE 67 MİLYON KAZANMIŞ GÖRÜNÜYOR
KARDEMİR,döviz kurlarında ki oynamalara,yükselişlere rağmen,2019 yılının ilk çeyreğinde 67 milyon lira civarında kazanç sağlamış görünüyor ve Ülke genelinde yaşanan,ekonomik duruma rağmen,bu durum çok mükemmel bir sonuç olarak görülüp/gösteriliyor.
İYİ DÜŞÜNÜN LÜTFEN..
KARDEMİR nerelerden/nerelere geldi değil mi..?
Tırışkadan bir ASYA/RUSYA KRİZİ,KARDEMİR’İ ne hallere getirmişti,o dönemleri hatırlayanlar,unutmayanlar vardır herhalde,şimdi Ülkemiz o zaman yaşananlardan çok daha derin bir ekonomik durum yaşıyor ve KARDEMİR fevkalade güzel mali bilançolarla yürüyüp gidebiliyor..
KARDEMİR’İ BU DURUMLARA YÜKSELTENLER SAYESİNDE OLUYOR BU.
Gerekli her türlü yatırımı yapanlar,her önlemi alanlar,kapasiteyi birkaç misli arttıran,bunların önünü bilinçli bir biçimde açan,bu yatırımları çok iyi hesap ederek yaptıranlar/yapanlar sayesinde oluyor bunlar elbet.
2019 YILININ İLK ÇEYREĞİNDE 67 MİLYON LİRA KAZANMIŞ KARDEMİR..
DÖVİZ KURLARINDA yükseliş,oynama olmasa KARDEMİR İŞLETME GELİRLERİ çok daha yüksek çıkacak demek ki,Karabük’te hemen hergün ve hemen herkesin gördüğü “KARDEMİR BÜYÜYOR-KARABÜK BÜYÜYOR..” yazısı boşuna yazılmamış demek ki..
KARDEMİR AYAĞINI ÇOK SAĞLAM BASIYOR,ÇIKAN SONUÇ BU..

31 MART YEREL SEÇİMLERİNDE VEYA DAHA ÖNCE Kİ SEÇİMLERDE,YÜKSEK SEÇİM KURULU’NUN “YANLIŞ DEDİĞİ..” SANDIK KURULU OLUŞUMU
Biliyorsunuz,YÜKSEK SEÇİM KURULU,İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimini iptal etti ve Seçimi kazandığı için mazbata verilen Sayın EKREM İMAMOĞLU’NUN,mazbatasını iptal etti,elinden aldı..
Gerekçe,bazı SANDIK KURULLARININ OLUŞUMUNDAN YANLIŞ YAPILDIĞI olarak açıklandı ve O SANDIK KURULLARI Başkanlığı görevinde Devlet Memuru olmayanlar tarafından yürütülmüş.
Peki AYNI DURUM KARABÜK’TE DE YAŞANDI MI ACABA..?
Örneğin,Karabük Belediye Başkanlığı Seçimi için AK Parti bir itirazda bulundu diye hatırlıyoruz,ancak,itirazlar SANDIK KURULU OLUŞUMU noktasında değildi sanırız.
İTİRAZLAR SONUÇ VERMEMİŞTİ..
Şu anda da,süre geçti ve itiraz olmaz artık.
Ancak,geçmiş Seçimlerde olanlar,artık olmaz herhalde,ne dersiniz..?

KARABÜK,81 İL İÇERİSİNDE “ HAVASINDA AZOT OKSİT BULUNAN 11,KÜKÜRT DİOKSİT BULUNUN 10.İL SIRALAMASINDA YER ALIYORMUŞ..”
ÇEVRE MÜHENDİSLERİ Odası,HAVA KİRLİLİĞİ noktasında bir açıklama yapmış ve Karabük İli,havasında AZOT OKSİT bulunan 11,KÜKÜRT DİOKSİT bulunan 10.İl olarak çıkmış.
DOĞRUSU,BU SONUÇLARI SAĞLIKLI GÖRMEK MÜMKÜN DEĞİL.
İşin bir başka yönü de,AZOT OKSİT ve KÜKÜRT DİOKSİT gazlarının SANAYİ İLE çok yakın bağının olmayışı,kullanılan YAKITLARIN çok daha etken oluşu falan gibi izah ediliyor.
Örneğin EGZOS GAZLARI,SOBALARDA KULLANILAN YAKITLAR falan gibi.
Olayın bu noktasında,insanın aklına şöyle bir soru geliyor elbet “ACABA,KARABÜK’TE,BAZI ARAÇLAR,10 NUMARA YAĞ KULLANIYORLAR MI VE EGZOS MUAYENELERİ SAĞLIKLI BİÇİMDE YAPILIYOR MU..?”
Bu gazların en belirgin özelliği ise GÖGÜS HASTALIKLARI oluyormuş.

KARABÜK İL ÖZEL İDARESİ BÜTÇESİNE “KÖYDES KAPSAMINDAN GELEN 25 MİLYON LİRA EK GELİR..”,ADETA,İLAÇ GİBİ OLMUŞ,YENİ ARAÇLAR..
Karabük İL ÖZEL İDARE Bütçesi’ne Hükümet “KÖYDES KAPSAMINDAN 25 MİLYON LİRA EK GELİR..” göndermiş ve bu para,adeta,İLAÇ GİBİ OLMUŞ iyi mi..?
Karabük İL ÖZEL İDARESİ ve Karabük İL GENEL MECLİSİ son 5-6 yıldır,öylesine güzel çalışmalar yaptı ki,anlatmak için saatler gerekir,sayfalar yetmez,bakın size en küçük örneğini verelim.
MAKİNE PARKI,TEPEDEN TIRNAĞA YENİLENDİ,GÜÇLENDİRİLDİ..
Hatırlayanlar vardır,KARABÜK İL OLDUĞU ZAMAN,Zonguldak İL ÖZEL İDARE MÜDÜRLÜĞÜ,elinde ne kadar miadı dolmuş,itmeyince yürümek bilmeyen,hurda araç varsa KARABÜK VİLAYETİNE ister kakalamıştı,ister vermişti deyin.
BÖYLE BİR MAKİNE PARKINDAN,bugün tüm gereksinimini kendisi karşılayabilen bir düzeye geldi KARABÜK İL ÖZEL İDARESİ,elinde bulunan kamyonlar,grayderler,dozerler,asfalt yapımında kullanılan tüm araçlar yepyeni hale getirildi.
Hem de “DAHA SONRA FETÖ’DEN TUTUKLANAN,MÜDÜR ATAMASI..” ile yaşanan “MÜDÜRLÜK KAOSUNA RAĞMEN..”,o kaos ile uzun bir süre kaybına rağmen KARABÜK İL ÖZEL İDARESİ çok başarılı bir GELİŞME,YENİLEME,HİZMET süreci yaşadı..
Neyse,geçmişi çok fazla kurcalamadan,yapılan hizmetlere dönelim.
Şimdi KENDİ ASFALTINI KENDİSİ ÜRETİYOR,İl Özel İdaresi.
Böylece hizmet oranı tırmanıyor,GİDER KALEMLERİ tabana iniyor..
GERÇEKTEN MÜKEMMEL BİR ÇALIŞMA TEMPOSU YAKALAMIŞLAR..

SAFRANBOLU BELEDİYE BAŞKANI SAYIN ELİF KÖSE “T.C.SAFRANBOLU BELEDİYE BAŞKANLIĞI LEVHASINI ASTIRDI..” NİYE TEPKİ VEREN OLUR Kİ
Safranbolu Belediye Başkanlığı noktasında “ T.C. NEDEN YOK..” şeklinde yazı/yazılar yazmıştık,meğer o süre içerisinde,Safranbolu Belediye Başkanı Sayın ELİF KÖSE’DE gerekli girişimleri başlatmışmış.
ŞİMDİ,T.C.SAFRANBOLU BELEDİYE BAŞKANLIĞI LEVHASI ASILDI..
İyi de oldu.
Bir olay dikkatimizi çekiyor,bazı çevreler T.C. ibaresine tepki gösteriyorlar,hele/hele,bazı Belediyelerde “BU İŞ BELEDİYE MECLİSLERİNDE ÇOK TARTIŞILIYOR,BELİRLİ SİYASİ PARTİLER T.C. İBARESİNİN KONULMASINA KARŞI ÇIKIYORLAR..” bunu anlamakta zorlanıyoruz doğrusu.
Her ne hal ise artık.
Bu arada,Sayın ELİF KÖSE çalışmalarına ağırlık vermeye başlıyor artık,Safranbolu’nun BELEDİYESEL YAŞAMI biraz hareket kazanacak demektir ,zira,daha önceleri DURAĞIN BİR İŞLEYİŞ vardı,buna ilişkin çok ciddi yakınmalar dile getiriliyordu..
Şimdi daha hızlı bir işleyiş dönemine girilecek demektir..
Bu arada Sayın NECDET AKSOY konusunda ki GİZEM HALEN ÇÖZÜLEMEDİ,neden Seçildiği Belediye Başkanlığı görevinden alındı,gerekçesi neydi ve bu konular noktasında hiçbir resmi açıklama yapılmamıştı..
O gizem halen sürüyor/sürdürülüyor..

YENİCE BELEDİYE BAŞKANI SAYIN ZEKİ ÇAYLI “DOĞALGAZ NOKTASINDA VERİLEN SÖZ BAŞTA OLMAK ÜZERE..” YATIRIMLARI İZLEMEK OLAYI..
31 Mart YEREL SEÇİMLERİ öncesinde,Siyaset Kurumu YENİCE YAŞAYANLARINA önemli sözler verdi ve bunların başında DOĞALGAZ geliyor elbet,zira DOĞALGAZ 7 bin civarında YENİCE YAŞAYANINI bire/bir ilgilendiriyor.
YENİCE SAKİNLERİNE DOĞALGAZ SÖZ VERİLDİ..
İyi de,bu söz ne zaman ve nasıl tutulacak acaba..?
Bizim bildiğimiz Belediye Başkanı Sayın ZEKİ ÇAYLI,bu nokta da,yani DOĞALGAZ noktasında,bir dizi temasta bulundu,Ankara’da bazı görüşme /görüşmelerde bulundu.
Pek olumlu sonuçlar alamadı sanıyoruz.
Örneğin BOTAŞ Sayın ZEKİ ÇAYLI’YA neler söyledi,EPDK neler söyledi,KARGAZ neler söyledi noktasında açıklanan herhangi bir durum yok,bu noktalarda duyumlar ise pek olumlu değil sanıyoruz.
Sanki “KARDEŞİM BU SÖZÜ SİZE KİM VERDİ.BU İŞ SÖZ VERMEKLE OLACAK GİBİ BİR İŞ DEĞİL..” noktasına kadar geliyor yapılan temaslar galiba ve yine söylenenler “HEL ŞU GÜNÜ KURTARALIM,GELECEKTE YA BİRŞEYLER YAPILIR VEYA UNUTULUR GİDER..” noktasından mı söylendi acaba?
Dikkat edin DOĞALGAZ SORUNU YENİCE İlçesinde büyüyebilir..

SOSYAL GÜVENLİK HAFTASI KUTLAMALARI VE “MERDİVEN ALTI İŞÇİ ÇALIŞTIRANLARLA MÜCADELE BAĞLAMINDA..” DENETİMLER YAPILIYOR..
SOSYAL GÜVENLİK HAFTASI KUTLAMALARI devam ediyor ve bu bağlamda Karabük İl Müdürü Sayın İSMAİL YILDIRIM ile mesai arkadaşları gerekli çalışmaları,ziyaretleri yapıyorlar.
GEREKLİ AYDINLATICI BİLGİLERİ KAMUOYU İLE PAYLAŞIYORLAR.
İstihdam Seferberliğinden,işyeri eğitimlerine kadar çok geniş bir alanda,çok/çok verimli çalışmalar yapılıyor SGK İl Müdürlüğü tarafından,bu çalışmalar yapılırken,MERDİVENALTI tabir edilen,kaçak işçi çalıştırmalarına da özenle denetimler yapılıyor.
Bütün bunların yanı sıra,bir de YABANCI İŞÇİ ÇALIŞTIRMA olayı var ki,tam anlamı ile bir sorun,zira bu insanlar ucuz fiyatlarla çalıştırılıyor ve bu insanlar için herhangi bir prim ödenmesi olayı da bulunmuyor.
SOSYAL GÜVENLİK HAFTASİ KUTLAMALARI sürüyor/sürdürülüyor.
Tam da bu haftalara denk gelen KIDEM TAZMİNATI olayı var ki,bu düzenleme nasıl yapılacak,nasıl çıkartılacak henüz bir netlik yok,yalnızca İŞÇİ SENDİKALARI kendilerinin muhakkak muhatap alınmasını ister bir pozisyondalar..
Özetlersek şayet.ÜLKENİN EN BÜYÜK KURUMLARINDAN OLAN SGK..
SOSYAL GÜVENLİK HAFTASI KUTLAMALARINI SÜRDÜRÜYOR.

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • Avatar
  Gönderen
  16 Mayıs 2019 00:52

  Geçen senenin ilk çeyreğindeki kur artışı ile bu senenin ilk çeyreğindeki kur artışı %4,2 bu sene %5,5 civarında gerçekleşti. Bu oran birbirine oldukça yakın.

  Geçen sene satış gelirleri 1 milyar 238 milyon lira olarak bu sene 1 milyar 636 milyon lira olarak gerçekleşmiş. Satış hasılatı geçen senenin aynı dönemine göre %38 artmış.

  Bu senenin ilk üç ayında çelik fiyatları geçen senenin aynı dönemine göre %17 civarında yüksek seyretmiş…

  Geçen sene ilk üç ayda 235 milyon lira kar edilirken bu sene 67 milyon kar ediliyor.
  Bu sene kar niye düşük oldu? Geçen sene kadar kar etseydi bari…
  Rakamlara bakılırsa geçen seneki genel müdür daha başarılıymış. Başarılı bir insanı niye gönderdiler?
  Geçen seneki genel müdür hisse senedi geri alım açıklayarak küçük yatırımcıyı korumuştu.
  Bu sene küçük yatırımcı perişan. Yeni genel müdür küçük ortakları korumak için bir önlem düşünüyor mu acaba?

Bir Yorum Yazın