Karabük CHP İl Başkanı Abdullah Çakır 3 Nisanı Kutladı

  • Haberin Tarihi: 3 Nisan 2020
  • Bu haber 950 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Karabük CHP İl Başkanı Abdullah Çakır Karabük’ün Kuruluşunun 83. Yıl dönümü sebebiyle kutlama mesajı yayınladı.

Çakır Mesajında; “ 3 Nisan 1937 günü, o günün Karabük Demir Çelik fabrikaları, bugünün ise Kardemir’in temelinin atılışının yıldönümünü kutlamaktayız.

Ülkemizin kurtarıcısı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından projelendirilen, zamanın başvekili Merhum İsmet İnönü tarafından temelli atılan  genç Cumhuriyet’in sanayileşme hamlesinde  en önemli ve ağır sanayide ilk adımı olarak bilinen,  zaman içinde ise ekonomik, sosyal ve kültürel bir değer olarak büyüyerek fabrikalar kuran fabrika olarak bugünlere gelen, DÇ fabrikalarımızın (KARDEMİR AŞ) 83.yıl dönümüdür.

Milli kaynaklardan milli eserler üreten DÇ işletmeleri bugün ki adıyla KARDEMİR’in  temellerinin atılmasından bu yana emeği geçenlerden, aramızdan ayrılanlara rahmet ve minnetle, yaşayanları şükranla yâd ediyoruz.

Bölgede yeni bir sosyal yaşam biçiminin, yeni şehir kültürünün gelişmesini sağlayan KARDEMİR, emek, sermaye, üretim, ticaret gibi konularda yeni alanlar açmış, zaman içinde de Karabük adı ile özdeşleşerek kentin olmazsa olmazı olmuştur.

Geçen 83 yıl  içinde, kapatılmak olmadı satılmak istenmiş ancak bölge halkının ve dönemin sendikasının önderliğinde ülkede eşi görülmemiş bir sahiplenme ile fabrikaların bacalarının sönmesi engellenmiştir.

Emeğin gücü kazanmış, fabrikaların bacaları yöre halkının direnişi ile tekrar tüttürülmüştür.

Bugün yeniden ekonomiye destek veren bölgede istihdam yaratan bir kurum olan DÇ Fabrikaları (KARDEMİR) milli kaynakları milli eserlere dönüştürmeye de devam etmektedir.

Karabük her yıl 3 Nisanda kuruluşunu kutlayan ender kentlerden biridir, bu sene tüm dünyayı saran koronavirüsü nedeni ile etkinlikler yapılamamıştır ancak 3 NİSAN Karabük için unutulmayacak bir gündür.

Dünü unutmadan yarını kurmak için ve emek en yüce değerdir ilkesinden hareketle 3 Nisan kuruluş günümüzü tekrar kutlar başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere emeği geçenlere bir kez daha şükranlarımızı arz ederiz.”

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın