KARDEMİR Yabancı Yatırımcıların İlgi Odağı Oldu

  • Haberin Tarihi: 13 Şubat 2018
  • Bu haber 436 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
KARDEMİR Yabancı Yatırımcıların İlgi Odağı Oldu

Bir Amerikan şirketi, Türkiye’nin ilk ağır demir çelik sanayi olan ve hisseleri borsada yüzde yüz halka açık olan Karabük Demir ve Çelik İşletmeleri (KARDEMİR) AŞ.’nin işlem gören A-B ve D hisselerinden 263 milyon dolarlık alım yaptı.

BİR AMERİKAN ŞİRKETİ TARAFINDAN TÜRKİYE’NİN İLK AĞIR DEMİR ÇELİK SANAYİ OLAN VE HİSSELERİ BORSADA YÜZDE YÜZ HALKA AÇIK OLAN KARABÜK DEMİR VE ÇELİK İŞLETMELERİ (KARDEMİR) AŞ.’NİN İŞLEM GÖREN A-B VE D HİSSELERİNDEN 263 MİLYON DOLARLIK ALIM YAPTI. (YASİN ERDEM/KARABÜK-İHA)

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)’a Amerika’nın Boston eyaletine bağlı Arrowstreet Caiptal, Limited Partnership adına Brian Neumann adından yapılan açıklamada, 6 Şubat 2018 tarihinde Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret AŞ. D grubu paylarından 3.17 TL’den 3 milyon 437 bin 345 adet, 2.97 TL’den 63 bin 674 adet B grubu payı ile yine 2.97 TL’den 98 bin 886 adet A gurubundan alım işlemi ortaklığımızca gerçekleştirilmiştir” denildi.

Açıklamada ayrıca, Amerikalı firma yapılan bu işlemler sonucunda KARDEMİR AŞ. Sermayede ki paylarının ise yüzde 10 sınırını aştığını kaydetti.

Alınan hisselerin toplam tutarı ise 263 milyon 142 bin 611 dolar olduğu da kaydedildi.

Öte yandan, geçtiğimiz yılın Aralık ayında yabancı yatırımcılar net 101.4 milyon dolarlık Kardemir (D) hissesi alımı yapmıştı.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın