Kısa Kısa

  • Yazının Tarihi: 17 Ocak 2017
  • Yazar: Samet Hoşgör
  • Bu yazı 1142 defa okundu.
  • Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Efendim KYK’nın Erkek Yurtlarında barınan öğrencilerinin o kadar büyük bir yol sorunu var ki, sormayın gitsin. Üstelik sorunlara kulak asıp, eğilen birileri de yok. Dönemin başından beri Bostanbükü Bahattin Gazi Yurdunda kalan öğrenciler, çevre düzenlenmesi yapılmamış, gidip geldikleri yollarda asfalt dahi olmayan, en ufak bir yağmurda yollarda oluşan çukurlara dolan sularla baş etmekten artık usanmış vaziyetteler. Bu mücavir alan Safranbolu Belediyesine mi ait, yoksa hala İl Özel İdaresi’nde mi? Buranın asfaltı yapılır mı, yaparsa kim yapar merakla takipçisi olacağım.

Karabük Belediyesi kent reklam mobilyaları ihalesini yapmıştı. Yüklenici firma 2.5 aydır çalışıyor. Bu bağlamda, billboardlar, duraklar, totemler, ve clp adı verilen reklam araçları takılmaya başlandı şehrin muhtelif yerlerine. Modern şehir olmak için bunlar elzem, hava kattığı aşikar. Ama bide şu daha kullanmaya başlanılmadan, duraklara afiş asıp kirleten, billboard tablalarına spreyle yazı yazan, kıran dökenler olmasa… Her yapılan icraatın ardından, kamu malına zarar verme konusunda yüksek lisans yapıp bu işten zevk alan bir takım güruhları gördüğünüz takdirde lütfen polis veya zabıta birimlerine bildirelim.

Kentlilik nedir, nasıl kentli gibi davranılır bizim memleket bilmiyor. Bir türlü öğrenemedik. Şehirde yaşıyoruz ama bir türlü şehirli olamıyoruz. Buda zamanla bir kültürün oluşamamasına sebep oluyor. Şehirli medeni olmak zorundadır. Medeni gibi hareket etmek şehirlinin olmazsa olmazıdır. Şehirli, kendine menfaat başkalarına zarar veren şeyi yapmaz. Çift sıra park edip, trafiği içinden çıkılamaz hale getirmez mesela. Şehirli bilinçlidir. Yere çöp atmaz, evindeki çöpünü saatinde çıkarır. Kamu mallarını korur, kent mobilyalarına zarar vermez. Çünkü bu şehirde kendisi gibi binlerce kişinin yaşadığının farkındadır. Çevresine, kentine zarar verecek herhangi bir durum karşısında örgütlenmesini bilir, hakkını arar. Çünkü gelecek kuşaklara miras bırakacağı daha güzel bir kentin korunması için, bu görevi kendine şiar edinmiştir. Hava kontrol ölçüm cihazlarına güvenmiyorsa kentli, zehirlendiğinin farkındaysa, bir araya gelip hakkını aramaktan geri durmaz. Faillerine hesap sormasını bilir. Çevresine zarar vereni uyarır, şehirli girişkendir, uyanıktır. İnsana saygılıdır. En önemlisi de budur aslında. Eğer İnsana saygısı yoksa bir bireyin ne medeni olabilir, ne de kentli gibi davranabilir. Eğreti durar adamda. Yakışmaz üstüne, insana zındık kadar saygısı yoksa. Bu nedenle İnsana saygı duyup, insan kalabilmek önemlidir. İnsan gibi yaşamak için, önce saygı gerekir. Ne diyelim.. ‘’ Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az’’.

Bir Yorum Yazın