“Müftülüğümüz 1001 Görevlisi İle Halkımızın Hizmetindedir.”

  • Haberin Tarihi: 14 Ocak 2021
  • Bu haber 109 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Vali Fuat Gürel, kurum ziyaretleri kapsamında Karabük İl Müftülüğünü ziyaret ederek 2020 yılında yapılan çalışmalar ve faaliyetler hakkında İl Müftüsü İlyas Yılmaztürk’ten bilgiler aldı.

İl Merkezi ve ilçelerimizdeki kadrolu ve sözleşmeli personel durumu hakkında bilgiler vererek sunumuna başlayan İl Müftüsü Yılmaztürk, “Karabük Merkez ve köyleri ilçeler merkez ve köyleri de dahil olmak üzere il genelinde 970 camiinin bulunduğunu, vatandaşlarımıza usulüne uygun olarak, Kur’an-ı Kerim ve anlamı,  İslam dininin inanç, ibadet ve ahlak esaslarını, namaz sureleri ve dualarını ezberletip, uygulamalı olarak öğretmek amacıyla açılan kuran kurslarında toplam 109 öğretici ile 895 kursiyerin yer aldığını ifade etti.

4-6 Yaş Kuran Kurslarımızda 358 Öğrencimiz Bulunmaktadır.

Eğitim hizmetleri hakkında da bilgiler veren Yılmaztürk, “4-6 yaş grubu Kur’an Kurslarımızda Karabük il genelinde 25 kursta 37 öğreticinin görev yaptığını bu kurslarda 358 öğrencinin eğitim aldığını belirtti.

8 adet Hafızlık Eğitim Kursu bulunduğunu, kurslara 183 öğrencinin devam ettiğini yine bu kurslarda 18 öğreticinin bulunduğunu kaydeden Yılmaztürk, Pandemi nedeni ile yüzyüze eğitimin yapılmaması nedeniyle online eğitim hizmetlerine devam ettiklerini, 25 öğrencinin online olarak hafızlık eğitimi aldığı söyledi. 2020 yılında üçer aylık periyotlar halinde vaaz ve irşat hizmetleri programı altı aylık periyodlar halinde özel vaaz ve irşat programlarının gerek yüzyüze gerekse online olarak düzenlediklerini, Covid-19 tedbirleri kapsamında Ramazan Ayında irşat ve vaaz programının uygulanmadığını kaydetti.

İl genelinde 7,8, ve 9 sınıf öğrencilerine yönelik yarı yıl tatilinde 39 öğrenci ile Camii Kamp Programı düzenlendiğini, Gençliğe Değer Projesi kapsamında her personelin 10 öğrenci ile irtibat kurarak 7.638 öğrenciye proje kapsamında ulaşıldığını belirtti.

Covid-19 salgını nedeniyle Valiliğimiz ve  Kaymakamlıklarımızın oluşturmuş olduğu ‘Vefa Sosyal Destek’ guruplarına, İl ve İlçe Müftülükleri olarak Personel desteği sağlandığını ifade eden Yılmaztürk,  Valiliğimizde görevlendirilmek üzere İl Müftülüğümüz 60, İlçelerimiz; Safranbolu 181, Ovacık 4, Eskipazar 5,  Eflani 6, Yenice 110 toplamda 366 personel görevlendirildiğini söyledi. Ayrıca İl genelindeki  tüm köy camii görevlilerinin, Vefa Sosyal Destek guruplarında görevlendirildiğini belirtti.

Evliliğe İlk Adım Seminerleri kapsamında Şubat ve Ekim aylarında iki dönem olmak üzere, yeni evli ve evlenecek çiftlere, ‘Evliliğe İlk Adım Seminerleri’ düzenlendiğini söyleyen Yılmaztürk, Türkiye Diyanet Vakfı hizmetleri hakkında da bilgiler verdi.

Türkiye Diyanet Vakfı Karabük Şubesi Olarak 558 Bin 255 TL Yardım Gerçekleştirildi.

Elazığ Depreminin yaralarını sarmak amacıyla 128 Bin 598 TL değerinde 622 adet gıda kolisinin bölgeye gönderildiğini, Acil Afet Durum Müdürlüğü tarafından düzenlenen İzmir depremine yardım kampanyasına 10 Bin 160 TL yardım toplandığını, Kuran Kurslarının İhtiyaçlarının Giderilmesine Yönelik 172 Bin 767 TL yardım yapıldığını, Afrika Su Kuyusu Kampanyasına Diyanet Vakfı Karabük Şubesi adına Zimbabve bir su kuyusunun açılması çalışmalarına 177 Bin 140 TL yardım gönderildiğini Camilerimizin ihtiyaçları için 49 Bin 028 TL yardım yapıldığını, ihtiyaç sahibi öğrenciler ve aileler için 30 Bin 720 TL yardım yapılarak toplamda 558 Bin 255 TL yardım yapıldığını belirten Yılmaztürk 2020 kurban döneminde İl Genelinde 2.500 adet kurban vekâleti alındığını söyledi.

İl Müftülüğümüzün ilimiz genelindeki cami ve Kur’an Kurslarının vatandaşlarımızın hizmetine açık tutulması ve bu mekânlarda halkımıza doğru dini bilgi aktarılması için görev yaptığını ifade eden Vali Gürel, “Halkımızın yüce dinimizi en işi şekilde öğrenmesi ve uygulaması sosyal hayatımızda çok önemli yer tutmaktadır. Ben yaptıkları çalışmalardan dolayı İl Müftülüğü ve diyanet çalışanlarına teşekkür ediyorum, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.” dedi.

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın