Normalleşme Sürecinde Vakalarda Artış Devam Ediyor

  • Haberin Tarihi: 16 Mart 2021
  • Bu haber 597 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 14 Şubat tarihinde “Yerinde Karar Dönemi” ile birlikte coronavirüsle mücadele de yeni bir sürece geçilmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısında yapmış olduğu açıklamada kısıtlamaların illerdeki risk durumuna göre yapılacağı ifade edilmişti.

Daha sonraki süreçte Düşük Risk, Orta Risk, Yüksek Risk, Çok Yüksek Risk olmak üzere illerin vaka sayılarına göre kısıtlamalar belirlenmişti. Yapılan değerlendirmelerde 100 bin kişide görülen vaka sayıları ele alınarak iller risk renklerine göre gruplandırılmıştı.

Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan 100 binde vaka sayısına göre Karabük de vaka sayısı 115’e yükseldi. Sağlık bakanı Fahrettin Koca ilere göre 7 günlük her bin kişide görülen coronavirüs vaka sayılarını açıkladı.

Karabük’te vaka sayısında ki artışa rağmen “Orta Riskli İller” katagorisinde yer aldı. Bir önceki hafta 41,46 olan Karabük’ün 100 Bin nüfusa karşılık vaka sayısı 47,42 ye yükseldi. Tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirüs pandemisi sağlığımızı etkilemeye devam ediyor. Yaklaşık üç aydır uygulanan sıkı tedbirler “ Yeni Kontrollü Normalleşme” dönemiyle birlikte gevşetilmeye başlandı. 81 şehir düşük, orta, yüksek ve çok yüksek dört farklı katagoriye ayrılırken, tedbirlerin gevşetilmesi veya artırılması da bu risk gruplarına göre değişkenlik gösteriyor. 20-26 Şubat tarihleri arasında orta riskli iller katogorisinde yer alan Karabük’te sokağa çıkma kısıtlaması dahil birçok kısıtlama kaldırılmıştı. Bakanlığın açıkladığı verilere göre Karabük’te 100 Binde 47,42 kişide coronavirüs tesbit edildi.

Bu sonuçla birlikte Karabük, “ Orta Riskli İller” Katagorisinde ki yerini korudu.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın