Öğretim Üyesinin Tepki Çeken Sözlerine Rektörlük’ten Açıklama

 • Haberin Tarihi: 14 Ocak 2021
 • Bu haber 222 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş

Karabük Üniversitesi Rektörlüğü, peçe ve çarşaflılar hakkındaki söylemleri nedeniyle tepki çeken Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Devrim Ümit hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.
Karabük Üniversitesinde Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Devrim Ümit’in peçe ve çarşaf hakkında sarf ettiği sözler sosyal medyada tepkiyle karşılandı. Ümit, online ders sırasında “Kılık kıyafet kanunu peçe ve çarşafı yasaklamıştır. Atatürk döneminde peçe ve çarşaf yasaktı. Şimdi maşallah peçelileri de görüyoruz, çarşaflıları da. Bir Allah’ın kulu da çıkıp demiyor Kılık Kıyafet Kanunu ne oldu? Ben çocukluk döneminde, gençlik döneminde hiç bunlara rastlamadım” ifadelerini kullandı. Kılık ve kıyafet konusunda ayrıştırıcı ve ötekileştirici dil kullandığı belirtilen Ümit’e çok sayıda kişi tepki gösterdi.

“Ötekileştirme kabul edilemez”
Olayın yaşanmasının ardından Karabük Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Dünyanın 90 farklı ülkesinden 10 bin uluslararası öğrenciyi bünyesinde barındıran, farklılıkları bir zenginlik kabul ederek bir arada yaşama kültürüne sahip olan bir üniversiteyiz. Karabük Üniversitesinde hiçbir bireyin kılık kıyafetinden, düşüncesinden ve yaşama biçiminden dolayı ötekileştirilmesi kabul edilemez” denildi.
Açıklamada, öğretim üyesi hakkında gerekli işlemlerin başlatıldığı belirtildi.

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 2 Yorum Yapıldı.

 • Avatar
  karbuksevdalısı
  15 Ocak 2021 08:39

  hala bu kafada insanlar varmı ? inanmıyorum insnları dil renk kılı kıyafet ve davranışlarına göre sınıflandıran dar görüşlü beyinler kaldımı hala .. japonlar efendim cöple yemek yiyor acayıp kıyafefleri bunları ünüversiteye almayalım mı diyorsun.Efendim kadın neden sigara iciyor neden sapka takıyor neden carşflı neden carşafsız neden mini eteklı neden dekolte giymiş.ALLAH AŞKINA bırakın bu dar pencereyi millet uzaya gitti biz hala don bıkını atlet kılık kıyafet şapka carsşaf peçe ona takılmışız .tek tip insan modeli maocu hitlerçi stalinci rejımlerde kaldı..dünyamızda devrimlr biteli çok uzun zaman oldu artık yeni bir dünya var .

 • Avatar
  karabük köyü
  16 Ocak 2021 01:11

  öğretim görevlisi mi bu kadın ? aca hangi dönemde girmiş ünıversıteye.hala bu ülkede FETÖ kaldımı.biti diyorsun, ama bir yerlerden cıkıyorlar fetöyle mücadel daha etkin omalı…

Bir Yorum Yazın