“Özçelik-İş Sendikası Zorlu Bir Viraja Giriyor…”

  • Haberin Tarihi: 15 Ekim 2020
  • Bu haber 163 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Karabük,Ocak 2021 tarihinden itibaren KARDEMİR İşvereni ile ÖZÇELİK-İŞ Sendikası arasında başlayacak olan TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNİ izlemeye başlayacak.2020 Yılı Bilançoları pek iyi olmayan KARDEMİR ile,2020 Bilançolarında kar eder, para kazanır görünen İSDEMİR Toplu İş Sözleşmeleri aynı süreçte başlayacak. Yıllardır tek haneli senelerde KARDEMİR,çift haneli senelerde İSDEMİR Sözleşmeleri yapılıyordu. ÖZÇELİK-İŞ Sendikası KARDEMİR,İSDEMİR ,KARDÖKMAK ve MESCİER Toplu İş Sözleşmeleri için “Taslak hazırlıklarına devam ediyor..”

2 Kasım günü Seçimli Genel Kurul yapacağını açıklayan KARDEMİR’DE,bilindiği gibi 2020 yılının ilk yarısı zarar ederek geçilmiş ve buna karşılık ikinci yarının,ilk çeyreği bilançoları da henüz açıklanmamış bulunuyor. Konuya yakın çevreler “2020 Üçüncü çeyrek bilançoları,yeni/yeniden,ancak,ilk ve ikinci çeyrek Bilançolarına oranla çok azalan bir zarar veya çok küçük bir kar gösterebilir. KARDEMİR’İ esas zorlayan kur farkları oluyor..” yolunda bilgiler veriyorlar.

Bu konuya ilişkin olarak “Henüz Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeleri belli olmayan KARDEMİR’İ 2021 yılı başından başlayacak olan Toplu İş Sözleşmesi sıkıntıya sokabilir..” yolunda da ifadeler dikkati çekiyor. Olayın tam bu noktasında,ilgili kaynaklar “Bu yıl KARDEMİR ve İSDEMİR ile ÖZÇELİK-İŞ Sendikası aynı zamanda Toplu İş Sözleşmesi’ne başlayacak.Geçmiş yıllarda KARDEMİR tek haneli yıllarda,İSDEMİR çift haneli yıllarda Sözleşme yapıyor ve işçi kesimi orada öyle zam alınmış,burada neden böyle zam alınıyor,gibi konulara fazla takılmıyordu..” şeklinde bilgiler veriyorlar.

1 Ocak 2021 tarihinde başlayacak olan Toplu İş Sözleşmesi’nde,ÖZÇELİK-İŞ Sendikası Genel ve Şube Yöneticilerinin “Her İşyerini kendi şartları içinde değerlendirerek hareket etmek gibi bir zorunluluğu olduğuna..” dikkat çekerek “ÖZÇELİK-İŞ Sendikası Genel Başkanı Sayın YUNUS DEĞİRMENCİ ve Genel Başkan Yardımcıları,bağlı Şubelerin Başkan ve Yöneticileri,tabanda ki işçileri düşündükleri kadar,İşyerlerinin durumunu,ödeme kabiliyetlerinin kaybolmaması veya sıkıntıya girmemesi için düşünmek zorundalar.Bunu/bunları düşünecek ölçü de deneyimli,birikimli Yöneticiler..” şeklinde de bilgiler veriliyor.

ÖZÇELİK-İŞ Sendikası’nın 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren “KARDEMİR,İSDEMİR,KARDÖKMAK ve MESÇİER İşyerlerinde Toplu İş Sözleşmesine başlayacağına..” dikkat çeken,konuya yakın kaynaklar “ÖZÇELİK-İŞ Sendikası,bu 4 ayrı işyerinin,kendisine özgü şartlarını dikkate alarak masaya oturacak ve Sözleşmeleri işçinin müreffeh bir yaşam düzeyine gelmesini temin ettiği gibi,İşyerlerinin ödeme güçlüğüne düşmediği bir ortamdan da kopmayacaktır..” gibi ifadeler dile getiriyorlar.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın