Sene 2020

 • Yazının Tarihi: 4 Mart 2020
 • Yazar: Fatma TÜFEKÇİOĞLU
 • Bu yazı 5504 defa okundu.
 • Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş

Yeni bir yıl: yeni umutlar; güzel beklentiler ve hayallerimize bir adım daha atmaktı. 2019 yılını sevgiyle uğurlarken yeni bir yıla girmenin coşkusunu yaşıyorduk çoğumuz.

Yeni yıla girmenin heyecanı,coskusu daha yüregimize sinmeden acı haberler düşmeye başladı televizyon kanallarına..
Daha yılın başında anladık ki acı, gözyaşı, hüzün vardı 2020 yılında: Art ardına yaşanan doğal afetler ( depremler, sel baskınları,kasırgalar) koranavirüs’ün kendisi ve paniği, mültecilerin botlarla çıktıkları umut yolculuğu; maden kazaları ve İdlib’deki askerlerimizin şehit edilmeleri.. belki hatırlayanadığım daha neler neler…

Acının en kor hali parça parça düşüyor gönlümüze. İdlib’de Türk askerlerin şehit edilmesi televizyon ve diğer sosyal medya kanalları aracılığıyla duyurulurken sayfa sayfa izliyoruz nice hayallerin, hayatların, umutların yok oluşunu..

Şehit olan ve ardında kalanların yüzleri geçiyor gözlerimizin önünden…. sıra sıra tabutlar, ne çok şey taşıyor ne çok can acıtıyorlar.. Yüzüne dahi bakmaya kıyamadığımız canlar o kocaman yürekleriyle nasıl tabutlara sığıyorlar.

Üzgünüm demek ne boş geliyor insana.. ne kadar yersiz ve anlamsız…Ailelerin feryatları çınlıyor kulaklarımda. Bakışlar donuk;.. canlarından can koyuyorlar toprağa; toprağın doymak bilmeyen o bağrına..
”Ateş Düştüğü Yeri Yakar” demişse de atalar çoğumuzun yüreğindedir ateş. Artık hüzün,acı,hasret eksik olmaz Mehmet’in olmadığı o evde. Görmesek de biliriz, hissederiz Mehmet’in annesi seccadede sabahlayacak; yiyecek,içecek ama yediğinin ve içtiğinin tadını alamayacak. Yıllar geçecek ama bir kez olsun candan gülemeyecek. Eşi bir de evladı varsa Mehmet’in, gözlerde hep hüzün; gönüllerden hüzzam şarkıları duyulacak..

Ateş düşmüştür artık kar etmez hiç bir söz. Üzülme geçer, ağlama yeter,gibi sözler söylenmez daha doğrusu neyle nasıl teselli edileceği bilinmez. Yarım ağız yutkuna yutkuna Allah rahmet eylesin diyebilirsin sadece.. Başın sağ olsun demek küfürdür ..Ne menemen bir sözdür o (senin başın sağ olsun): giden gitti boşver sen sağ ol der gibi…

Bu ülkenin her karış toprağında umut, gözyaşı ve acı var. Toprağa koyduğumuz canların hayalleri, yaşanmamışlıkları var. Onlar ki bu vatan ve bizler için yaşamlarının baharında göçüp gittiler; bizler de onlara ve bu toprakara laik olmak için çok çalışmalı, üretmeli ve her alanda en iyisi olmak için mücadele etmeliyiz. Mehmetciklerimizle ancak bu şekilde helalleşebiliriz. Evet Onlar için yapabileceğimiz en güzel şey dualar etmek ve Ülkemizin her yönüyle güçlenmesine katkı sağlamaktır.

Vatan aşkıyla çıkılan bu yolda aşkı için sevdikleri ve bizler için canımdan olan tüm şehitlerimizin mekanı cennet olsun. Hepsini şükran ve minnetle anıyor Allah’dan tüm sevenlerine sabırlar diliyorum.

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • Avatar
  Kaleminize saglik
  4 Mart 2020 19:42

  Yazılarınizin takipçisiyim yorumlarınızı beğeniyle okuyorum sevgiyle kalın tüm şehitlerimizin mekanı cennet olsun

Bir Yorum Yazın