Türkiye’nin En Büyük Blok Ormanlarına Girişler Yasaklandı

 • Haberin Tarihi: 1 Ağustos 2021
 • Bu haber 194 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş

(İHA) – Karabük Valiliği, Türkiye’nin en büyük blok ormanlarını içinde barındıran ve Avrupa’nın 100 sıcak noktasından biri olan Karabük ormanlarına giriş-çıkışların son günlerde artan orman yangınlarına karşı yasaklandığını duyurdu.

Sahip olduğu yaban hayat ve bitki çeşitliliği ile insanların ilgisini çeken Karabük ormanlarına mevsim normalleri üzerindeki sıcaklık ve yangın riski nedeniyle giriş-çıkışlar 9 Eylül 2021 tarihine kadar yasaklandı. Dünyada çok az ormanda görülebilecek kadar çok sayıda ağaç, bitki ve hayvan türünü barındıran ormanlarla ilgili Karabük Valiliğince yapılan açıklamada, “Oluşan kurak hava şartlarında muhtemel orman yangınını önlemek amacıyla, orman yangınlarının artması söz konusu olacağından, izinli alanlar ve yetkili kişiler dışında orman alanlarına giriş – çıkışlar 30 Temmuz 2021 tarihinden itibaren 1 Eylül 2021 tarihine kadar yasaklanmıştır. Giriş – çıkış yasağının uygulaması ve kontrolünün, Karabük Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü ve Orman İşletme Müdürlüklerince sağlanmasına karar verilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Tescilli piknik ve mesire yerleri dışında, orman alanlarında piknik yapılmaması ve bu alanlara giriş-çıkışa müsaade edilmeyeceğine dair vatandaşların bilgilendirilip, uyarılması gerektiğinin belirtildiği açıklamada, “Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yangına hassas yerlere orman yangınlarına karşı duyarlılığın arttırılması için pankart, tabela, bildiri asılması, ormanlık bölgelerde kolluk kuvvetleri tarafından devriye gezilip, olası yangın tehlikesi oluşması muhtemel durumlarda acil tedbirler alınması, ormanlara 4 kilometre mesafede yer alan ve orman köyü olan köylerin sınırları içinde çoban ateşi, piknik ateşi gibi ateşlere, bahçe ve anız temizliği maksatlı ateş yakılmasına, ayrıca düğün, eğlence amaçlı yapılan kutlamalarda, havai fişek, dilek balonu vb. yanıcı maddelerin kullanımına müsaade edilmemesi kararları alınmıştır” denildi.

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 2 Yorum Yapıldı.

 • Avatar
  karbuksevdalısı
  2 Ağustos 2021 21:42

  ah arkadaşım girişler yasaklandı çözüm mü. Adam gece alıyor arabasın 5 10 bira çekiyor yol kenarına, ormanın dibine aracını, lakır lakır içiyor şişesinide ağacın çalının dibine atıyor. Ah dostum gidin gezin bulak orman yolu harmanlardan girin ağaç dipleri şişe dolu..aşağıdana koyü Bartın tarafından giris yapın ağaç dipleri şişe dolu. Nerde bu yetkililer .yanmasın ormalarımızşişeleri ormanda bırakmayın lütfen…

 • Avatar
  Kolluk Görevini Yapacak
  3 Ağustos 2021 09:37

  Kolluk Görevini Yapacak cezai işlem uygulayacak uygulamazlarsa onlarda sorumlu, görevlerini yerine getirmemiş oluyorlar. Amirler ve vatandaşlarda sorumlu görevlerini yapmayan memurlar hakkında yargı organında olsun iç , soruşturmada olsun, takip ve şikayette bulunmadıkları için… Devlet tüzel kişiliğe sahiptir. İşleyişi sistematiktir. Nokta!

Bir Yorum Yazın