Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Yayın: 22.04.2015 09:37
Paylaş:
A+ A-

İpek Yolu ve Orta Asya Araştırma Merkezi Görevlisi ve Keımyung Üniversitesi Profesörü Lee Nan A “ Başkan Aksoy’u Ziyaretinde, Safranbolu’ya Hayran Kalmamak Mümkün Değil” dedi.

İstanbul Büyükşehir Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen, beraberinde Kültür Müdür Yardımcısı Nurgül Yavuz, Keımyung Üniversitesi Profesörü Lee Nan A, Tercüman Tschung-Sun Kim ile birlikte Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy’u makamında ziyaret ettiler.

Ziyarette, Safranbolu’nun UNESCO Kültür Miras Şehri olduğunu bildiklerini ifade eden Keımyung Üniversitesi Profesörü Lee Nan A, kendilerinin aynı zamanda Üniversite olarak İpek Yolu ve Orta Asya araştırma merkezinde çalıştıklarını, her sene ipek yolu ile ilgili hanları gezdiklerini kaydetti. G
Nan A şöyle devam etti; “Geçen senede Türkiye’nin çeşitli illerini gezdik. Bu sefer de Safranbolu’da Tarihi mekânları gezmek istiyoruz. Bu 1. Sebebi. 2. Sebebi ise Kore’de Safranbolu gibi UNESCO Miras Şehri var. Onunla da belki ilerde bir ortaklık veya araştırma konusu olabilir diye yerinde görmek istedik o yüzden burayı ziyaret ettik. Safranbolu gerçekten çok mükemmel bir şehir. Hayran kalmamak Mümkün değil. Tarihine sahip çıkmış, korumayı başarabilmiş. Bu nedenle geçmişte ve şu anda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum, başkan Beye de başarılar diliyorum” dedi.

İstanbul Büyükşehir Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen, Safranbolu’ya daha önce birkaç defa gelme fırsatı bulduğunu ifade ederken, “İBB olarak 3 yıldan beri Kore ile kültürel bir alışverişimiz var karşılıklı. Onun bir devamı olarak Karabük Üniversitesiyle de İpek Yolu Endüstri Bölümüyle ortak çalışmalar yürütmekteyiz. Bu çerçevede misafirlerimiz İstanbul’a bazı hazırlıklar için gelmişlerdi. Ankara’da da bizim bazı görüşmelerimiz oldu. Kore ‘ de kültürümüzün daha iyi tanıtılması için. Bu çerçevede tarihi ve kültürel misyonunu yakından görmek istedikleri için İstanbul dönüşümüzü bu güzel bölgemizi ziyaretle tamamlıyoruz devam ettiriyoruz. Misafirlerimizle bunun için buradayız. Ben Safranbolu’da gerçekleştirilen çalışmaları yakinen takip ediyorum. Başkanımızı kutluyorum” dedi.

Başkan Aksoy ise; Safranbolu’yu en fazla ziyaret eden ülke vatandaşlarından birisinin de Koreli vatandaşlar olduğunu, yıl süresine vurulduğunda ise bazen 2. bazen de 3. sırada geldiklerini söyledi.

Kore’den, Üniversite araştırma ekibinin, Safranbolu’nun, İpek Yolundaki değerinin araştırılması ve bunlarla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesinin çalışmasının önemine bende inanıyorum şeklinde konuşan Başkan Aksoy şöyle devam etti; “ Çok değerli ve önemli bir ziyaret şuan da gerçekleşiyor. Yine bunun yanında Safranbolu’yu uluslar arası alanda temsil etmek, uluslar arası alandaki ilişkilere girme noktasında da getirmiş oldukları öneri Kore’deki bir kent ile Safranbolu arasında kardeşlik ilişkisinin, kültürel bazdaki paylaşımların çok çok önemli olduğuna inanıyorum. Misafirlerimiz, hem ön araştırmaya hem de kardeş şehir olabilmek için çeşitli öneriler sundular. Çok memnun olduk. Bilindiği üzere Kore ile çok kültürel olarak çok ortak yönümüz bulunmakta. Karşılıklı istişarelerde bulunduğumuz ziyaret in de oldukça verimli geçtiğine inanıyorum. Bu vesile ile İBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Bey olmak üzere yine Keımyung Üniversitesinin değerli hocalarına da hoş geldiniz diyor, Safranbolu’da, Dünya Miras Kentinde onları görmekten duymuş olduğum memnuniyeti ifade ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy’a çeşitli hediyeler takdim eden konuklara, Başkan Aksoy ise SAKEM’de üretimi gerçekleştirilen birer tablo hediye etti.

Konuklar Safranbolu’nun çeşitli tarihi mekanlarını ziyaret etmek üzere makamdan ayrıldılar.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Dinçer Lojistik Demoday 2023 başlıyor

Yayın: 07.12.2023 00:24
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Dinçer Lojistik tarafından sektörde faaliyet gösteren girişimleri desteklemek amacıyla iki yıldır düzenlenen Dinçer Lojistik Demoday'in üçüncü dönemi başlıyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, başvuruların 10 Aralık'a kadar süreceği Dinçer Lojistik Demoday; lojistik-tedarik zinciri ve perakende süreçleri temelinde yapay zeka, robotik, mobilite, iş zekası ve blockchain teknolojileri gibi pek çok alanda faaliyet gösteren startup'lar için önemli bir fırsat sunacak.

Birincinin 150 bin TL, ikincinin 100 bin TL ve üçüncünün 75 bin TL ödül kazanacağı etkinlik, bu sene ilk defa Ataşehir DasDas sahnede yüz yüze düzenlenecek.

20 Aralık'ta düzenlenecek etkinlikte yarışacak projeleri Dinçer Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Dinçer, Dinçer Lojistik CTO'su Murat Şencan, Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Danışmanı Hakan Kırımlı, Koç Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Metin Türkay, Strateji ve İş Geliştirme Danışmanı Arda Berkay Çağın, Webrazzi Kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Arda Kutsal, Halk Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Zafer Mustafaoğlu, P&G Satın Alma Direktörü Filiz Mahir ve Fazla Üst Yöneticisi (CEO) Olcay Silahlı değerlendirecek.

Etkinlikte para ödülünün yanı sıra sektör profesyonelleri ve mentorlar ile çalışma, iş bağlantıları ve yatırım fırsatı gibi imkanlar sunulacak.

– “Etkinliğe ilgi her geçen yıl artıyor”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dinçer Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Dinçer, geçen yıl 100'ü aşkın girişimin başvurduğu, 12 startup'ın ise finalde yarıştığı Demoday’e gösterilen ilgiden oldukça memnun olduklarını bildirdi.

İki yıldır düzenledikleri etkinliğin bu sene üçüncü dönemini başlattıklarını kaydeden Dinçer, şu açıklamalarda bulundu:

“Geride bıraktığımız yıllara bakarsak giderek artan bir ilgiden söz edebiliriz. Biz bu etkinlikle, sektörde yenilik yaratan, bir soruna çözüm üreten ya da parlak fikre sahip girişimlere kendilerini gösterme şansı sunuyoruz. Daha önce etkinliğimize katılan tüm startup'larla ilişkimizi sürdürüyor, kalıcılı ilişkiler kurmaya gayret ediyoruz. Girişimcileri ve girişimci adaylarını, iş fikirleriyle ve yenilikçi çözümleriyle birlikte sektörün geleceğine yön vermeye çağırıyoruz. Özellikle ana iş kolumuz lojistik ve tedarik zincirinin tamamını kapsayacak şekilde robotik, mobilite, yapay zeka, blockchain, iş zekası, endüstri 4.0 alanlarında yenilikçi çözümler sunan startup'ları etkinliğimize davet ediyoruz.”