Bölgenin Sesi Gazetesi

Yayın: 22.04.2015 09:37
Paylaş:
A+ A-

İpek Yolu ve Orta Asya Araştırma Merkezi Görevlisi ve Keımyung Üniversitesi Profesörü Lee Nan A “ Başkan Aksoy’u Ziyaretinde, Safranbolu’ya Hayran Kalmamak Mümkün Değil” dedi.

İstanbul Büyükşehir Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen, beraberinde Kültür Müdür Yardımcısı Nurgül Yavuz, Keımyung Üniversitesi Profesörü Lee Nan A, Tercüman Tschung-Sun Kim ile birlikte Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy’u makamında ziyaret ettiler.

Ziyarette, Safranbolu’nun UNESCO Kültür Miras Şehri olduğunu bildiklerini ifade eden Keımyung Üniversitesi Profesörü Lee Nan A, kendilerinin aynı zamanda Üniversite olarak İpek Yolu ve Orta Asya araştırma merkezinde çalıştıklarını, her sene ipek yolu ile ilgili hanları gezdiklerini kaydetti. G
Nan A şöyle devam etti; “Geçen senede Türkiye’nin çeşitli illerini gezdik. Bu sefer de Safranbolu’da Tarihi mekânları gezmek istiyoruz. Bu 1. Sebebi. 2. Sebebi ise Kore’de Safranbolu gibi UNESCO Miras Şehri var. Onunla da belki ilerde bir ortaklık veya araştırma konusu olabilir diye yerinde görmek istedik o yüzden burayı ziyaret ettik. Safranbolu gerçekten çok mükemmel bir şehir. Hayran kalmamak Mümkün değil. Tarihine sahip çıkmış, korumayı başarabilmiş. Bu nedenle geçmişte ve şu anda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum, başkan Beye de başarılar diliyorum” dedi.

İstanbul Büyükşehir Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen, Safranbolu’ya daha önce birkaç defa gelme fırsatı bulduğunu ifade ederken, “İBB olarak 3 yıldan beri Kore ile kültürel bir alışverişimiz var karşılıklı. Onun bir devamı olarak Karabük Üniversitesiyle de İpek Yolu Endüstri Bölümüyle ortak çalışmalar yürütmekteyiz. Bu çerçevede misafirlerimiz İstanbul’a bazı hazırlıklar için gelmişlerdi. Ankara’da da bizim bazı görüşmelerimiz oldu. Kore ‘ de kültürümüzün daha iyi tanıtılması için. Bu çerçevede tarihi ve kültürel misyonunu yakından görmek istedikleri için İstanbul dönüşümüzü bu güzel bölgemizi ziyaretle tamamlıyoruz devam ettiriyoruz. Misafirlerimizle bunun için buradayız. Ben Safranbolu’da gerçekleştirilen çalışmaları yakinen takip ediyorum. Başkanımızı kutluyorum” dedi.

Başkan Aksoy ise; Safranbolu’yu en fazla ziyaret eden ülke vatandaşlarından birisinin de Koreli vatandaşlar olduğunu, yıl süresine vurulduğunda ise bazen 2. bazen de 3. sırada geldiklerini söyledi.

Kore’den, Üniversite araştırma ekibinin, Safranbolu’nun, İpek Yolundaki değerinin araştırılması ve bunlarla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesinin çalışmasının önemine bende inanıyorum şeklinde konuşan Başkan Aksoy şöyle devam etti; “ Çok değerli ve önemli bir ziyaret şuan da gerçekleşiyor. Yine bunun yanında Safranbolu’yu uluslar arası alanda temsil etmek, uluslar arası alandaki ilişkilere girme noktasında da getirmiş oldukları öneri Kore’deki bir kent ile Safranbolu arasında kardeşlik ilişkisinin, kültürel bazdaki paylaşımların çok çok önemli olduğuna inanıyorum. Misafirlerimiz, hem ön araştırmaya hem de kardeş şehir olabilmek için çeşitli öneriler sundular. Çok memnun olduk. Bilindiği üzere Kore ile çok kültürel olarak çok ortak yönümüz bulunmakta. Karşılıklı istişarelerde bulunduğumuz ziyaret in de oldukça verimli geçtiğine inanıyorum. Bu vesile ile İBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Bey olmak üzere yine Keımyung Üniversitesinin değerli hocalarına da hoş geldiniz diyor, Safranbolu’da, Dünya Miras Kentinde onları görmekten duymuş olduğum memnuniyeti ifade ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy’a çeşitli hediyeler takdim eden konuklara, Başkan Aksoy ise SAKEM’de üretimi gerçekleştirilen birer tablo hediye etti.

Konuklar Safranbolu’nun çeşitli tarihi mekanlarını ziyaret etmek üzere makamdan ayrıldılar.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Akbank, Euromoney Mükemmellik Ödülleri’nde 3 ödül aldı

Anadolu Ajansı
Yayın: 19.07.2024 16:52
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Akbank, dünyanın önde gelen finans yayın grubu Euromoney Mükemmellik Ödülleri 2024'te üç ödülün sahibi oldu.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, “Orta ve Doğu Avrupa'nın En İyi Dijital Bankası” seçilen Akbank, aynı zamanda “Türkiye'nin En İyi Dijital Bankası” ve “Türkiye'de Çevre, Sosyal, Yönetişim (ÇSY) alanında En İyi Banka” ödüllerine layık görüldü.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı, Akbank'ın dijital bankacılık ve sürdürülebilirlik alanlarındaki yenilikçi yaklaşımlarının, kazandıkları bu önemli uluslararası ödüllerle bir kez daha tescillendiğini belirtti.

Sabancı, “Önümüzdeki dönemde de bu başarılarımızı pekiştirirken, bankacılığın geleceğini şekillendirmeyi sürdüreceğiz. Emeği geçen tüm çalışanlarımıza, bize güvenen müşterilerimize ve bizi her zaman destekleyen paydaşlarımıza teşekkür ederim.” değerlendirmesinde bulundu.

– “Dijital aktif müşteri penetrasyonumuz yüzde 85'in üzerinde”

Akbank Genel Müdürü Kaan Gür de Akbank'ın müşterilerin ihtiyaçlarından yola çıkarak onlara yenilikçi, dinamik ve dijital teknolojiler ile desteklenen bütünsel bir deneyim sunduklarını aktararak, şunları kaydetti:

“Bu süreçte edindiğimiz başarılarla, sınırları aşmaktan gurur duyuyoruz. Euromoney Mükemmellik Ödülleri kapsamında kazandığımız 'Orta ve Doğu Avrupa’nın En İyi Dijital Bankası' ve 'Türkiye'nin En İyi Dijital Bankası' ödülleri, uzun yıllardır yenilikçi iş modellerine yaptığımız yatırımların bir sonucu. Yakın zamanda yapay zeka, nesnelerin interneti gibi alanlarda Türk bankacılık sektörünü ilklerle tanıştırdık. Akıllı saatlerle kolay ödeme deneyimi, Akbank Mobil'de farklı sektörlerdeki akıllı cihazlarla yaptığımız entegrasyonlar, Akbank Asistan'ın sesli iletişim yetkinliği kazanması, ayrıcalıklı bir hizmet olan portföy yönetiminin dijitalleştirilerek geniş müşteri bazımız ile buluşturulması gibi birçok yenilikçi ürün ve hizmeti de yine ilklere imza atarak müşterilerimizle buluşturduğumuz bir sene geçirdik.”

Gür, Akbank LAB çatısı altında 1000'den fazla ekosistem oyuncusuyla temas ederek, finansal teknoloji şirketleriyle ve büyük teknoloji firmalarıyla işbirliği yaparak, müşterilerine hızlı bir şekilde inovatif çözümleri taşımayı ve bu şirketlerle beraber değer üretmeyi uzmanlık alanları haline getirdiklerini bildirdi.

Dijitaldeki yenilikçi çalışmalarıyla birlikte bugün dijital aktif müşteri penetrasyonlarının yüzde 85'in üzerinde olduğunu belirten Gür, “Dijitaldeki müşteri trafiğimiz de tüm zamanların en yüksek seviyelerinde. Bu sayıyı her gün yukarıya taşımak için global düzeyde de gözlerin çevrildiği yeni fikirler üretmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Akbank'ın, 2030 sürdürülebilir finansman hedefini dört katına çıkararak 800 milyar lira olarak güncellediği bilgisini paylaşan Gür, “Sürdürülebilir mevduat, sürdürülebilir tarım, KOBİ Eko Dönüşüm, yeşil dış ticaret finansmanı gibi yenilikçi ürünlerimiz ve karbon ayak izi hesaplama, sürdürülebilirlik performans ölçümü gibi müşteri odaklı hizmetlerimizle de her zaman müşterilerimizin yanındayız. 2025 yılına kadar kadın KOBİ müşterilerimizin sayısında her yıl yüzde 10'luk büyüme hedefliyoruz. Başarılarımızın bize getirdiği sorumluluğun bilinciyle tüm paydaşlarımız için uzun vadeli değer yaratmayı sürdüreceğiz. Edindiğimiz başarılarla uluslararası platformlarda Türk bankacılık sektörünü temsil etmekten gurur duyuyoruz.” açıklanmasında bulundu