Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Her Telden (26.Ağustos.2015)

Yayın: 26.08.2015 08:35
Paylaş:
A+ A-

KARÇEV BAŞKANI OLARAK GÖREV YAPAN 6 VALİ VE 2006 YILINDAN BU YANA GELMEYEN “BAŞARI/BECERİ…”
KARABÜK İLİ ÇEVRE HİZMETLERİ BİRLİĞİ (KARÇEV..) kurulduğundan bu yana veya KATI ATIK BERTARAF TESİSİ kurulması fikrinin gündeme gelmesinden bu yana Karabük’te toplam 6 VALİ GÖREV YAPTI..
KATI ATIK BERTARAF TESİSİ KURULAMADI.
Öncelikle Karabük Belediyeleri tarafından toplanan ÇÖP ile VALİLERİN NE İLGİSİ OLABİLİR diye düşünmek gerek,böyle düşündüğünüz zaman,KARÇEV Başkanlığı ile Valilik arasında ki bağı kurmak hayli güç..!!
Ama KARÇEV Ana Sözleşmesi mi dersiniz,Tüzüğü mü dersiniz,Yönetmeliği mi dersiniz,her ne derseniz deyin,KARÇEV BAŞKANLIĞINI DÖNEMİN KARABÜK VALİSİ YÜRÜTÜR demiş sanıyoruz.
KARABÜK VALİLERİ BU İŞİ YÜRÜTÜYORLAR..
En azından KAĞIT ÜZERİNDE böyle görünüyorlar,ancak,dönüp baktığınız zaman KATI ATIK BERTARAF Tesisinin yapılıp hizmete alınamadığını görüyorsunuz.
Yani KARÇEV Başkanlığı görevinde bulunan VALİLER bu anlamda YATIRIMI YAPTIRAMAMIŞLAR,BAŞARISIZ OLMUŞLAR,kağıt üzerinde görünen bu.
Şimdiye kadar hiçbir Valimizde “KARDEŞİM BENİM ÇÖP İLE NE İLGİM VAR.GELSİN KARÇEV BAŞKANLIĞI GÖREVİNİ İL BELEDİYE BAŞKANI YÜKLENSİN VE BU TESİSİ YAPTIRSIN..” demedi..
Ancak,ya başarmak veya bırakmak gerekmez mi..?

KARABÜK EMEKLİLERİ “KONUT EDİNME HAYALİ İLE DERNEK ŞUBESİ’NDE KUYRUK OLUŞTURUYOR..” NE GÜZEL..
EMEKLİLER DERNEĞİ Karabük Şubesi,EMEKLİLER İÇİN,TOKİ tarafından KONUT YAPILACAĞINI açıkladı ve bu fikir EMEKLİ KESİMDE çok büyük bir ilgi gördü.
İNSANLAR OLUK/OLUK DERNEĞE GİDİYORLAR.
BAŞVURU YAPIYORLAR..
Anladığımız kadarı ile TOKİ tarafından yapılacak olan EMEKLİ KONUTLARI için şu ana kadar BELİRLENMİŞ BİR YER yok ve gerekli talepler toplanırken,bir yandan da YER ARAYIŞLARI sürdürülüyor.
BİNLERCE KONUT YAPILACAK..
Bu anlamda çok geniş yer gerekir..
Dün yine yazdık,belirttik HADDANELERİN ŞEHİR DIŞINA ÇIKARTILMASI gündemde ve bu konu ile ilgili olarak KARABÜK BELEDİYESİ ile TOKİ arasında görüşmeler protokol imzalanması aşamasına geldi.
EMEKLİ KONUTLARI BURALARA YAPILABİLİR Mİ..?
Zira,EMEKLİLER İÇİN KONUT YAPIMINA hemen başlanmayacağı ve belirli bir süre alacağı besbelli,o süre zarfında da HADDANELER OLAYI çözümlenir ve buralar değerlendirilebilir veya değerlendirilebilir mi../
Ancak ;ŞURASI BİR GERÇEK..
EMEKLİLER KONUT EDİNMEYE ÇOK İSTEKLİ..

ERKEN GENEL SEÇİM SONRASINDA,BİR SİYASİ PARTİNİN, “TEK BAŞINA İKTİDARINI ÇOK ZOR GÖREN ANKETLER..”
GÖRSEL ve YAZILI Basın/Yayın organlarını dikkatle incelediğiniz zaman,ERKEN GENEL SEÇİM sonrasında,BİR SİYASİ PARTİNİN TEK BAŞINA İKTİDAR olma ihtimalinin hayli düşük olduğunu görüyorsunuz.
KAMUOYU ANKETLERİ YAPANLAR BUNU SÖYLÜYORLAR..
7 HAZİRAN Genel Seçimleri sırasında,özellikle AK Parti oylarını çok yüksek gören/gösteren Kamuoyu Araştırma Şirketleri bile,bu kez çok itidalli bir dile kullanıyorlar.
BU ANKETLER DOĞRU ÇIKARSA NE OLACAK..?
Olacağı besbelli..
ÜLKE 2016 YILINA BİR KOALİSYON HÜKÜMETİ ile girecek.
Yine KAMUOYU ANKETLERİ’NE göre,OY VERENLERE büyük bir kesimin ŞEREFSİZ falan gibi,hiçte hoş,hakkaniyetli olmayan,bir yaklaşım içine girdikleri HDP yine/yeniden YÜZDE 10 BARAJINI geçiyor.
Demek ki HDP ile birlikte yaşamaya da alışacağız..!!
ERKEN GENEL SEÇİM Demokrasi açısından ciddi kazanımlar getirecek gibi görünüyor ve öncelikle KOALİSYON KÜLTÜRÜ yerleşecek ,böyle olunca da,toplumsal gerginlikler bir parça törpülenecek.
KAMUOYU ANKETLERİ,BİR KOALİSYONU İŞARET EDER GİBİ.

7 HAZİRAN GENEL SEÇİMİNDE,MHP MİLLETVEKİLİ SEÇİLEN,SAYIN DURMUŞ YALÇIN,ADAY OLMAYACAK MI…?
7 HAZİRAN Genel Seçiminde,MHP Karabük Milletvekili olarak Seçilen Sayın DURMUŞ YALÇIN’IN önümüzde ki ERKEN GENEL SEÇİMDE yeniden Milletvekili Adayı olmayacağına ilişkin haberler çıkıyor.
Sayın DURMUŞ YALÇIN’IN böyle bir kararı olabilir mi..?
Eğer Sayın DURMUŞ YALÇIN yeniden Milletvekili Adayı olmazsa,MHP içinde birçok isim Aday olur ve bu anlamda şansını dener,eğer Sayın DURMUŞ YALÇIN yeniden Milletvekili Adayı olursa,MHP Genel Merkezi kendisini yine BİRİNCİ SIRA Adayı olarak değerlendirir.
OLAYA BÖYLE BİR NOKTADAN BAKMAK GEREK.
Şimdi Sayın DURMUŞ YALÇIN’IN gerçekten ADAY OLMAYACAĞINI düşünün,MHP 7 HAZİRAN Genel Seçim sonucuna göre artık MHP’NİN MİLLETVEKİLİ ÇIKARTABİLDİĞİ BİR İL olmuştur,en azından MHP Genel Merkezi ve MHP çevreleri haklı olarak bunu düşünür.
MHP BİR ÇEKİM MERKEZİ HALİNE GELMİŞTİR..
Olaya bu pencereden baktığınızda Sayın DURMUŞ YALÇIN’IN Aday olmaması halinde ÇOK SAYIDA İSİM başvuru yapar,eğer,Sayın YALÇIN “BEN YENİDEN ADAYIM..” derse başvuru sayısı biraz daha az olur..
Sayın DURMUŞ YALÇIN kendisini ve MHP’Yİ konuşturuyor..
“SİYASETE ALIŞAMADI..” falan gibi sözler,pek doğru değil..
BAKSANIZA,TÜM SİYASİ ÇEVRELER,Sayın YALÇIN’I konuşuyor..
Sayın DURMUŞ YALÇIN’I ve MHP’Yİ konuşuyor..

CHP MİLLETVEKİLLERİ SAYIN SELİNA DOĞAN,SAYIN HİLMİ YARAYICI,SAYIN ZÜLFİKAR İNÖNÜ TÜMER VE İL ÖRGÜTÜ
CHP Milletvekilleri Sayın SELİNE DOĞAN,Sayın HİLMİ YARICI,Sayın ZÜLFİKAR İNÖNÜ TÜMER ve İl Başkanı Sayın ERDOĞAN DİNÇEL dün Büromuza geldiler.
KARABÜK GAZETECİLER DERNEĞİ Yöneticileri ile Büromuzda buluşma kararı almışlar,o nedenle geldiler ve CHP Heyetinin, Dernek Yöneticileri ile görüşmeleri sırasında biz Salona çıktık.
Görüşmeler bittikten sonra Dernek Başkanı Sayın ATİLLA KARAASLAN’IN DA izini ile girdik ve bir süre sohbet ettik,CHP’NİN Aday belirlemesi olayını konuştuk,Karabük üzerine sohbet ettik.
KARABÜK İLE İLGİLİ BİLDİKLERİMİZİ ÖZETLEDİK.
CHP’LİLER Erken Genel Seçimden hayli umutlular,KOALİSYONU KURMAK,ÜLKEYİ SELAMETE ÇIKARTMAK İÇİN samimi bir çalışma yaptıklarını,samimi bir çaba gösterdiklerini söylüyorlar.
“ANKETLERDE TEK OY KAZANAN PARTİ BİZİZ..” diyorlar.
“OYU YÜKSELEN TEK PARTİ CHP..” diyorlar..
KARABÜK ÜZERİNE SAMİMİ BİR SOHBETİMİZ OLDU..

CHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARINI “GENEL MERKEZ YOKLAMASI İLE..” BELİRLEYECEK VE YÜKSEK SEÇİM KURULU
Dün Büromuza gelen Milletvekilleri ve İl Başkanı Sayın ERDOĞAN DİNÇEL ile MİLLETVEKİLİ BELİRLENMESİ olayını konuştuk,CHP Parti Meclisi BİR YÖNETMENLİK değişikliği yapmış.
MİLLETVEKİLİ ADAYLARINI GENEL MERKEZ BELİRLEYECEK.
GENEL MERKEZ YOKLAMASI İLE ADAY BELİRLENECEK..
Birçok İL için 7 HAZİRAN Genel Seçimi öncesinde yapılan HAKİM GÖZETİMİNDE Kİ ÖNSEÇİM geçerli sayılacakmış,ancak,Karabük gibi birkaç İL BUNUN DIŞINDA tutulacak sanıyoruz.
CHP KARABÜK MİLLETVEKİLİ ADAYLARI KİMLER OLUR..?
Öyle sanıyoruz ki İl Başkanı Sayın ERDOĞAN DİNÇEL Milletvekili Adayı olacak,durum öyle gösteriyor ve kendisi bunu pek reddetmiyor ,hatta,olabileceği yolunda ipuçları veriyor.
CHP BU GENEL SEÇİME UMUTLU GİRİYOR..
ÜÇ MİLLETVEKİLİ DE,bu seçimin OYLARI YÜKSELEN TEK PARTİSİ olarak CHP’Yİ gösterdiler,KAMUOYU ANKETLERİNİN bunu gösterdiğini ısrarla söylediler,anlattılar.
CHP ADAY BELİRLEMESİ BELLİ OLDU GALİBA.
DURUM BÖYLE OLUNCA DA,Sayın ERDOĞAN DİNÇEL’İN Aday gösterilmesi hayli güçlendi ve kendisi “BEN ADAYIM TALEBİNİ YAPARSA..” büyük olasılık Listenin BİRİNCİ SIRASINDA olacaktır.
Ziyaret edenler arasında Sayın MUSTAFA AKAY’DA vardı..
Sayın MUSTAFA AKAY,Adaylık noktasında hiç renk vermedi..
CHP GENEL MERKEZİ YOKLAMASI ile Aday belirleyecek..

KARABÜK’ÜN TOPLAM 10 VALİSİNİN, 6 VALİSİ,KARÇEV BAŞKANLIĞI YAPTI VE BAŞARI NE YAZIK YAKALANAMADI..
Karabük Vilayet olduğundan bu yana 10 VALİMİZ GELDİ,bunlardan 6 VALİ KATI ATIK BERTARAF Tesisi ile ilgili süreçleri yaşadılar ve KARÇEV Başkanlığı yaptılar.
Sayın SAİD VAKKAS GÖZLÜGÖL,olayın başında yer aldı,YER TESPİTİ noktasında çalışmalar yaptı ve KATI ATIK BERTARAF TESİSİ ilk kez Sayın GÖZLÜGÖL döneminde gündeme geldi.
Sonra CEMALETTİN SEVİM Vali KARÇEV Başkanlığı yaptı ve KATI ATIK BERTARAF TESİSİ kurulamadı,ne yazık ki bu dönemde iş başarılamadı.
Sayın CAN DİREKÇİ Vali döneminde de başarı sağlanamadı..
Sayın NURULLAH ÇAKIR Vali döneminde de iş olmadı..
Sayın İZZETTİN KÜÇÜK Vali döneminde de bitirilemedi.
Sayın ORHAN ALİMOĞLU Valimiz halen görev başında,iş olmadı..
Bu konunun temel yanlışı,sanıyoruz,hiç ilgisi olmayan VALİLERİN KARÇEV Başkanı olmasında yatıyor,ancak,bu nokta da HİÇBİR VALİ çıkıp da “KARDEŞİM BU İŞ BELEDİYELERİN.GELSİN BİR BELEDİYE BAŞKANI BAŞKAN OLSUN..” demedi.
Birçok yerde BU İŞİN BAŞKANI İL BELEDİYE BAŞKANI..
Karabük gibi,VALİNİN BAŞKANLIK YAPTIĞI YER AZ..
İş bitirilemiyor VALİLİK MAKAMI ZARAR GÖRÜYOR.

BOŞ BİR ZAMANINIZDA “KARABÜK’Ü DÜŞÜNÜN,KARABÜK’ÜN VİZYONUNU,HAYALLERİNİ DÜŞÜNÜN..” VAR MI..?
Boş bir zamanınızda KARABÜK’Ü bir düşünün isterseniz,KARABÜK’ÜN VİZYONUNU düşünün,Karabük’ün HAYALLERİNİ düşünün ve böyle bir şey var mı/yok mu bir düşünün.
EĞRİ OTURUP/DOĞRU KONUŞALIM..
Prof.Dr.Sayın BURHANETTİN UYSAL Rektörlük yaptığı dönemde KARABÜK’ÜN ÖNÜNE bir vizyon koyuyordu,Karabük üzerine fikir üretiyordu,ŞUNLARI YAPALIM,BUNLARI GERÇEKLEŞTİRELİM diyordu.
ŞİMDİ BUNLAR BİTTİ ARTIK..
BU ANLAMDA KARABÜK’E YAZIK OLDU..!!
GERÇEKTEN ÇOK YAZIK OLDU..
Örneğin HAVAALANI OLAYI HANGİ AŞAMADA KALDI..?
Bir haber var mı..?
İzleyen bir irade var mı..?

2010 YILINDA YAŞANAN “SENDİKAL MÜCADELE ÖYLE VEYA BÖYLE BİTTİ..” AMA ÇOK CAN YANDI,YAZIK OLDU..
2010 Yılında yaşanan SENDİKAL MÜCADELE öyle veya böyle bitti,ama,çok CAN YANDI,ÇOK İNSAN/AİLE ZARAR GÖRDÜ,bunlar ne yazık yaşandı Karabük’te.
BU MÜCADELENİN BİR AYAĞINDA OLAN TÜRK METAL Sendikası “BEN GİDİYORUM..” dedi çekti gitti,o mücadele sırasında TÜRK METAL’İN ön saflarında yer alan insanların umutları bir kez daha hayal kırıklığına uğradılar.
VERİLEN HİÇBİR SÖZ TUTULMADI..
Öyle sanıyoruz,yakında O BİNAYI DA SATARLAR ve Karabük ile bağlarını tamamen kopartırlar,bir daha “BİZİM DEFTERİMİZDE KARABÜK YOK..” mesajını öyle vermiş olurlar..
YÜZLERCE AİLEYE YAZIK OLDU DOĞRUSU..
Geçtiğimiz günlerde birkaç arkadaş oturuyorduk,SANAYİCİ BİR kardeşimiz “KEŞKE İŞTEN ATILANLARIN BİR BÖLÜMÜNÜ GERİ ALSALAR VE SOSYAL BARIŞ TAMAMEN KURULSA..” gibi bir fikir attı ortaya.
Bir başka kardeşimiz ise “EMİN OLUN ÇOK AZ KİŞİ GERİ DÖNER.AMA.ETKİSİ BARIŞ ANLAMI ÇOK BÜYÜK OLUR..” gibi bir yaklaşım getirdi..
Bir başka kardeşimiz ise “ÇOK İYİ ELEMANLAR VARDI İÇLERİNDE.KARDEMİR’E ÇOK BÜYÜK KATKI VEREBİLECEK ELEMANLAR VARDI.DEDİĞİN DOĞRU,KEŞKE İSTEYENLERİN GERİ DÖNMELERİNE İZİN VERİLSE..” analizlerini yaptı..
Hemen herkes SOSYAL BARIŞ ÜZERİNDE DURDU..
“HAZIR TÜRK METAL’DE KAPANDI GİTTİ..” falan dediler..

7 kişi görüş bildirdi

 1. ADAMIN DİBİSİN

  AHMET ABİ HAKKATEN ADAMIN DİBİSİN SANA KARŞI BİZİ KIŞKIRTANLARA BUGÜNKÜ YAZIN KAPAK OLSUN ONLARIN HİÇBİRİ BİZE SAHİP ÇIKMAZKEN KENDİ TUZLARINI KURUTURKEN BİZE GİNE SEN SAHİP ÇIKIYOSUN.SANA KARŞI BİZİ NASIL DOLDURUYOLARDI.İŞTEN ATILAN 400 E YAKIN İNSANIN BELKİ 100 YAHUTTA 150Sİ GERİ DÖNER AMMA DEDİYİN GİBİ KARABÜKE HUZUR GELİR SAYGI SEVGİ GELİR YAPARLARMI YAPMAZLARMI BİLMEM AMMA YAPARLARSA KARABÜK HAKKATEN BÜYÜK Bİ İŞİ HALLETMİŞ OLUR.ABİ SANA SELAMLAR SAYGILAR GÖNDERİYOR ÇOK UZUN MUTLU BİR HAYAT DİLİYORUM.

 2. emekli

  Allah Celal baskandan razı olsun.Emeklileri tekrar gundeme taşıdı,onlar için çok çalışıyor.seçimde aday olsa oyumu dusunmeden veriririm.

 3. ESENTEPELİ

  AHMET BEY 2010 YILINDA ANAYASAL HAKKI OLAN SENDİKA DEĞİŞTİRME ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KULLANDIKLARI İÇİN İŞTEN ATILANLARA KARABÜK TE KİM SAHİP ÇIKTI?
  BU İNSANLARI İŞTEN KİMLER ATTIRDI?
  FERİDUN VE RUHİ NİN BU İNSANLARIN EKMEĞİNDEN EDİLMESİNİN BAŞ SORUMLUSU DEĞİLLER Mİ?
  SOHBET ETTİĞİNİ SÖYLEDİĞİN ARKADAŞLARIN FERİDUN VE RUHİ İLE İLGİLİ NE DÜŞÜNÜYOR?
  BU SAATTEN SONRA BOŞ LAFI BIRAKIN ARTIK
  İNSANLARI İŞİNDEN EDEN VE HALA KARABÜKTE KOLTUK PEŞİNDE KOŞAN KENDİ OLMAZSA DAMADINI YÖNETİME SOKAN BU İNSANLARA SELAM VERDİĞİNİZ SÜRECE YAZDIĞINIZ HERŞEY HİKAYE GELİR!

 4. renoda tofaşta olan

  arkadaşlar Türk Metal bizi kandırdı diyolar Renoda tofaşta kim kimi kandırdı işçi Türk Metale karşı ayaklandı işveren çoğunun hesabını kesti İsdemirde olanları hepimiz biliyoruz Türk Metalde orda işverenle birlik oldu 1000 kişinin hesabını kestirdi.Burda Feridunla Ruihi kötüde Türk Metali tezgahlayan 400 insanı işinden edenler çokmu iyi.Hani nerde Recayi Osman bal Mustafa Eren internet sahibi radyocu onların ne zararı oldu.Şindi bakın hiç sesi çıkan kimse varmı bırakın sesi çıkanı bi kenara Ahmet abi yazmış onun yazdınada herşey hikaye filan deyenler var.Feridun Ruhi damat filan bunlara biz geçit verdik arkadaş.öylemi deyilmi bizim ağzı kalabalıklar cıngışon orda iki bira içirse karabüke kimseye sokmaz amma herkes elini kolunu sallayıp iş tutar.Bi daha sendika mendika lafı edene sövecen yani bunların hepsi aynı olan işçiye oluyo burda oldugu gibi

 5. GEL GÜLÜMMM

  BURSA DA RENOULT FABRİKASINDA ÇALIŞAN İŞÇİLER SENDİKALARINA ( TÜM SENDİKALARA) VE İŞ VERENE KARŞI EYLEM YAPMIŞTI
  ÖĞRENDİK Kİ ORTALAMA ÜCRETLERİ 1400 TL İMİŞ. HAKLI OLARAK ORTAYA BİR MÜCADELE KOYDULAR VE BU İNSANLARA HERKES GÖNÜLDEN DESTEK VERDİ. VE TÜRKİYE DEKİ SENDEKALARIN / SENDİKACILARIN GERÇEK YÜZÜNÜ GÖRMÜŞ OLDUK. HEMEN AKABİNDE BÖLGENİN SESİ GAZETESİNDE TAM SAYFA büyük başkan CENGİZ GÜL ÜN GÜLEN FOTOĞRAFIYLA RENOULT İŞÇİSİ %99 ÇELİK – İŞ TE DİYE MANŞET ATILIP HABER YAPILDI.
  RENOULT İŞÇİSİNİ ÇELİK İŞ DE ARIYORUZ AMA BULAMIYORUZ….
  BU HABERİ YAPAN ARKADAŞ BİZE RENOULT İŞÇİSİNİN ŞUAN NEREDE OLDUĞUNU DA YAZABİLİR Mİ?
  ÇELİK İŞE GELDİLER DE BİZİM HABERİMİZ Mİ YOK
  SON DURUMU TAM SAYFA MANŞETLİ BÜYÜK BUTONLARLA YAZILMIŞ ŞEKİLDE BEKLİYORUZ.

 6. işveren baskısıyla

  BİZİM BURDA OLDUGU GİBİ İŞVEREN BASKISIYLA RENO İŞÇİSİDE TÜRK METALDE KALMIŞTIR.RENODA 1400 LİRAYA İŞÇİ ÇALIŞIYOSA BUNU BİRLEŞİK METAL SENDİKASAMI TEZGAHLADI.TÜRK METAL ÇELİK İŞ SENDİKALARIN HEMEN HEPSİ SARI SENDİKA İŞVEREN SENDİKASI VARMISINIZ BİRLEŞİK METALE KİMSENİN TAPASI YİMEZ

 7. 307 karabük

  ALLAH biliyor gönlümden geçen eğer hayırlısı ise Kardemirden bir kör dövüşünde işinden aşından olan son 5 yılı kabus gibi yaşayıp bir gün geri dönebilirmiyim diye aklıdan geçirenlerin çilesinin artık bitmesidir, inşallah büyüklerimiz ve kardemir yönetimimiz bu sorunu ortaklaşa iyi niyetle halledip büyüklüklerini ortaya koyarlar burda Çelik iş sendikası da güçlenerek çıkacak ve Karabükte belkide çok uzun zamandır olmamış bir toplumsal barış sağlanacak ve karabüke kimse yan gözle bakamayacaktır, Öyle sanıyorum ki 307 işçiden bir çoğu emekli oldu, bir kısmı başka işlere girdi bir kısmı iş kurdu Kardemire dönmek isteyen 50 kadar falan olsa gerek, Hayırlısı ALLAH.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

19 Mayıs’ta kahverengi kokarca böceği zararlısı ile ilgili bilgilendirme toplantısı

Yayın: 07.12.2023 04:24
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

SAMSUN (AA) – 19 Mayıs ilçesinde kahverengi kokarca böceğinin zararları ve alınacak önlemlerle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Demet Aynan Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli ziraat mühendisi Dilber Sağlam, kahverengi kokarca böceğinin bitkilere verdiği zarar ve alınabilecek önlemler ile ilgili sunum yaptı.

19 Mayıs Kaymakamı İbrahim Civelek, zararlı böcekle mücadele konusunda ilçede yapılan geniş çaplı bilgilendirme toplantıları ve ilaçlama çalışmaları sayesinde zararın en aza indiğini, mücadeleye devam edileceğini belirtti.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Galip Baykal da kahverengi kokarca zararlısına karşı yürütülen çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

19 Mayıs Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş ise İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile koordineli şekilde zararlı ile mücadele ettiklerini, üreticilere destek olduklarını anlattı.

Sağlam da kahverengi kokarcanın bitkilere sokucu emici ağız yapısıyla zarar verdiğine işaret ederek, “Bu zarar, meyvelerde ve yapraklarda sarı lekeler, meyvelerde çukurlaşma, yaprakların kıvrılması ve dökülmesine neden olabilir. Özellikle meyvelerin olgunlaşma dönemindeki zararı daha fazladır. Bu dönemde meyvelerde kedi yüzüne benzer, meyvenin içine doğru genişleyen zedelenme çürük benzeri doku kayıpları oluşur. Kahverengi kokarcanın zararları sadece bitkisel üretime değil, nadir de olsa insan sağlığına da zarar verebilir. Yaz mevsimi sonunda kışlamak için ev, depo gibi korunaklı alanlara girerler. Bu alanlara girerken üzerlerinde hastalık ve zararlıları taşıyabilirler. Ayrıca kışlama sırasında salgıladıkları kimyasallar, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Serkan Kalınbacak, 19 Mayıs Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mahmut Bilgen, 19 Mayıs Muhtarlar Derneği Başkanı Salih Karakartal ile üreticiler katıldı.