Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Çevre Dostu Gençler Başkan Aksoy’u Ziyaret Etti

Yayın: 01.07.2015 10:36
Paylaş:
A+ A-

Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, çevre dostu gençleri konuk etti.

Safranbolu’da bir gurup genç özellikle yeni hizmete giren Yunus Emer parkı ve mahalle çevresinde çevre konusunda duyarlılık göstererek gönüllü olarak bazı çalışmalar yapıyor.

Geçtiğimiz günlerde Emek Mahallesi’nde açılışını gerçekleşen Yunus Emre Parkı ve çevresini korumak amaçlı bir ekip kuran Haşim Can Erdem, Burak Çelikoğlu, Cemal Can İri, Melih Tayyip Genç, Ömer Faruk Albayrak ve Mahmut Selçuk Aydın Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy’u ziyaret ettiler.

Kendi aralarında bir yönetim kurulu seçen gençler amaçlarının çevreyi daha güzel hale getirmek ve insanları çevre duyarlılığı konusunda bilinçlendirmek olduğunu, Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy’unda kendilerine destek verdiğini söylediler.

Ziyarette bir değerlendirme yapan Başkan Aksoy ise; “öncelikle gençlerimizin gözlerinden öpüyorum. Dünya Miras Kenti Safranbolu’muzda böylesi duyarlı gençlerimizin olduğunu bilmek bizleri hem sevindiriyor hem de gururlandırıyor. Ben sizleri örnek göstererek her mahallede bu oluşumu başlatacağım” dedi.

Gençlere Safranbolu Belediyesinin parkı yaparak mahalle sakinlerine ama daha önemlisi gençlere teslim ettiğini kaydeden Aksoy; “Gençlerimiz kendi evlerini nasıl koruyor temiz tutuyorlarsa bu parklarımızı da öyle temiz tutmaları gerekiyor. Ne yazık ki her yıl yapılan bu parklara verilen zararlardan dolayı bir park parası kadar tadilatlarına para harcanıyor. İnşallah tüm gençlerimiz ve çocuklarımız sizler gibi duyarlı olurlar. Bizler evlatlarımıza daha çok park daha çok hizmet etmek için var gücümüz ile çalışıyoruz. Bu vesile ile ben belediyemiz ve şahsım adına sizleri bir kez daha tebrik ediyor, her zaman yanınızda olduğumuzu hatırlatmak istiyorum” dedi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

19 Mayıs’ta kahverengi kokarca böceği zararlısı ile ilgili bilgilendirme toplantısı

Yayın: 07.12.2023 04:24
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

SAMSUN (AA) – 19 Mayıs ilçesinde kahverengi kokarca böceğinin zararları ve alınacak önlemlerle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Demet Aynan Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli ziraat mühendisi Dilber Sağlam, kahverengi kokarca böceğinin bitkilere verdiği zarar ve alınabilecek önlemler ile ilgili sunum yaptı.

19 Mayıs Kaymakamı İbrahim Civelek, zararlı böcekle mücadele konusunda ilçede yapılan geniş çaplı bilgilendirme toplantıları ve ilaçlama çalışmaları sayesinde zararın en aza indiğini, mücadeleye devam edileceğini belirtti.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Galip Baykal da kahverengi kokarca zararlısına karşı yürütülen çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

19 Mayıs Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş ise İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile koordineli şekilde zararlı ile mücadele ettiklerini, üreticilere destek olduklarını anlattı.

Sağlam da kahverengi kokarcanın bitkilere sokucu emici ağız yapısıyla zarar verdiğine işaret ederek, “Bu zarar, meyvelerde ve yapraklarda sarı lekeler, meyvelerde çukurlaşma, yaprakların kıvrılması ve dökülmesine neden olabilir. Özellikle meyvelerin olgunlaşma dönemindeki zararı daha fazladır. Bu dönemde meyvelerde kedi yüzüne benzer, meyvenin içine doğru genişleyen zedelenme çürük benzeri doku kayıpları oluşur. Kahverengi kokarcanın zararları sadece bitkisel üretime değil, nadir de olsa insan sağlığına da zarar verebilir. Yaz mevsimi sonunda kışlamak için ev, depo gibi korunaklı alanlara girerler. Bu alanlara girerken üzerlerinde hastalık ve zararlıları taşıyabilirler. Ayrıca kışlama sırasında salgıladıkları kimyasallar, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Serkan Kalınbacak, 19 Mayıs Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mahmut Bilgen, 19 Mayıs Muhtarlar Derneği Başkanı Salih Karakartal ile üreticiler katıldı.