Bölgenin Sesi Gazetesi
 

CHP 4’te, MHP 13’te, AK Parti 20’de…

Yayın: 15.09.2015 10:23
Paylaş:
A+ A-

Siyasi partilerin, 1 Kasım’da yapılacak milletvekili genel seçiminde kullanılacak birleşik oy pusulasındaki yerleri kurayla belirlendi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven’in başkanlığında yapılan kura çekimine göre oy pusulalarında AK Parti 20’nci sırada, CHP 4’üncü sırada ve MHP 13’üncü sırada yer alacak.

Kura çekimi öncesi seçime ilişkin açıklama yapan YSK Başkanı Sadi Güven, geçen seçimde kullanılan mühürlerle ilgili yaşanan olumsuzluklar nedeniyle, yeni ‘evet’ mühürü kullanılacağını açıkladı. Güven, yurtiçinde 54 milyon 75 bin 851, yurt dışında 2 milyon 895 bin 885 seçmen olduğunu kaydetti. Partilerin oy pusuladaki yerleri şöyle: Millet Partisi: 1 ,Vatan Partisi: 2 , Genç Parti: 3 , Cumhuriyet Halk Partisi: 4 ,Hak ve Adalet Partisi: 5 ,Merkez Parti : 6 ,Hak ve Özgürlükler Partisi: 7, Saadet Partisi : 8 , Demokratik Sol Parti: 9, Demokrat Parti : 10, Bağımsız Türkiye Partisi: 11, Anadolu Partisi: 12 , Milliyetçi Hareket Partisi: 13, Halkın Yükselişi Partisi: 14 ,Halkın Kurtuluş Partisi: 15, Liberal Demokrat Parti: 16, Halkların Demokratik Partisi: 17 Muhafazakar Yükseliş Partisi: 18, Büyük Birlik Partisi: 19, Adalet ve Kalkınma Partisi: 20 Türkiye Komünist Partisi: 21, Komünist Parti: 22, Demokratik Gelişim Partisi: 23, İlk Parti: 24, Toplumsal Uzlaşma, Reform ve Kalkınma Partisi: 25 Doğru Yol Partisi: 26 Millet ve Adalet Partisi : 27

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

19 Mayıs’ta kahverengi kokarca böceği zararlısı ile ilgili bilgilendirme toplantısı

Yayın: 07.12.2023 04:24
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

SAMSUN (AA) – 19 Mayıs ilçesinde kahverengi kokarca böceğinin zararları ve alınacak önlemlerle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Demet Aynan Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli ziraat mühendisi Dilber Sağlam, kahverengi kokarca böceğinin bitkilere verdiği zarar ve alınabilecek önlemler ile ilgili sunum yaptı.

19 Mayıs Kaymakamı İbrahim Civelek, zararlı böcekle mücadele konusunda ilçede yapılan geniş çaplı bilgilendirme toplantıları ve ilaçlama çalışmaları sayesinde zararın en aza indiğini, mücadeleye devam edileceğini belirtti.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Galip Baykal da kahverengi kokarca zararlısına karşı yürütülen çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

19 Mayıs Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş ise İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile koordineli şekilde zararlı ile mücadele ettiklerini, üreticilere destek olduklarını anlattı.

Sağlam da kahverengi kokarcanın bitkilere sokucu emici ağız yapısıyla zarar verdiğine işaret ederek, “Bu zarar, meyvelerde ve yapraklarda sarı lekeler, meyvelerde çukurlaşma, yaprakların kıvrılması ve dökülmesine neden olabilir. Özellikle meyvelerin olgunlaşma dönemindeki zararı daha fazladır. Bu dönemde meyvelerde kedi yüzüne benzer, meyvenin içine doğru genişleyen zedelenme çürük benzeri doku kayıpları oluşur. Kahverengi kokarcanın zararları sadece bitkisel üretime değil, nadir de olsa insan sağlığına da zarar verebilir. Yaz mevsimi sonunda kışlamak için ev, depo gibi korunaklı alanlara girerler. Bu alanlara girerken üzerlerinde hastalık ve zararlıları taşıyabilirler. Ayrıca kışlama sırasında salgıladıkları kimyasallar, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Serkan Kalınbacak, 19 Mayıs Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mahmut Bilgen, 19 Mayıs Muhtarlar Derneği Başkanı Salih Karakartal ile üreticiler katıldı.