Daikin’in iklim krizine karşı düzenlediği yarışmanın sonuçları açıklandı

Daikin’in iklim krizine karşı düzenlediği yarışmanın sonuçları açıklandı

Anadolu Ajansı
Yayın: 27.06.2024 16:45
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Daikin'in iklim krizine karşı farkındalık oluşurmak amacıyla düzenlediği video yarışmasının kazananları belli oldu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, “Daikin'le Yaşanabilir Gelecek” adlı video yarışmasına katılan yarışmacılar, iklim değişikliği konusundaki fikirlerini ve çözüm önerilerini çektikleri videolarla anlattı.

Daikin'in yarışmaya özel açtığı internet sitesi üzerinden yapılan başvurular ilk olarak, aralarında ünlü radyo program yapımcıları Nihat Sırdar ve Mete Güçlü, Daikin Türkiye Kurumsal İletişim Bölüm Müdürü Hülya Dinçer, reklam ajansı yöneticisi Melis Yarıcı ve belgesel yapımcısı Sedat Açıl'ın yer aldığı seçici kurul tarafından değerlendirildi.

Seçici kurul, iklim krizinin oluşturduğu sorunları ve çözüm önerilerini sanatsal ve görsel yönden güçlü ifadelerle en iyi anlatan 5 videoyu seçti.

Finale kalan 5 video, 5-21 Haziran arasında Daikin Türkiye YouTube hesabında yayınlanarak izleyicilerin beğenisine ve oylamasına sunuldu. Oylamaya göre yarışmanın kazananları belirlendi.

Yarışmanın birincisi, en çok izlenen ve beğeni alan Cevahir Çokbilir'in “Kota” isimli kısa filmi oldu. İkincilik ödülünü Nazmi Cem Beyazıt “Bu Dünya Soğuyacak” isimli çalışması ile aldı. Üçüncülük ödülünü “Kıyısız” isimli filmi ile Berat Yüksek kazandı.

Birinci olan Çolak, çektiği videoda, 2040'ta doğal kaynakların tükendiği, susuzluğun had safhada olduğu bir toplumda toplumu nelerin beklediğini distopik bir çerçevede anlatıyor. İkincilik ödülünü alan Beyazıt ise dede-torun hikayesi üzerinden doğal kaynakların tükenmesini anlatırken, üçüncülük ödülünün sahibi Yüksek de doğanın sunduğu seslerin yok oluşuna işaret ederek iklim farkındalığına dikkati çekiyor.

Yarışmanın birincisi Apple 6. Nesil iPad Pro 12.9″ ödülü alırken, ikinciye Daikin Shira Eco klima, üçüncüye ise Daikin Sensira klima ödül olarak verildi.

– “Ödül alan filmler sürdürülebilir bir dünyanın önemini anlatıyor”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Daikin Türkiye Kurumsal İletişim Bölüm Müdürü Hülya Dinçer, video yarışmasına birbirinden değerli çalışmaların katıldığını belirtti.

Dinçer, bu yıl ilk kez gerçekleştirdikleri kısa film yarışmasıyla Daikin için çok önemli bir konu olan iklim farkındalığına dikkati çekmeyi amaçladıklarını vurgulayarak, “Ödül alan filmlerin hepsi iklim krizine dikkat çekici açılardan yaklaşan, doğal varlıkların korunmasının ve sürdürülebilir bir dünya inşa etmenin önemini etkileyici açılardan anlatan filmler.” değerlendirmesinde bulundu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Giresun’da otomobil ile hafif ticari aracın çarpışması sonucu 2 kişi yaralandı

Anadolu Ajansı
Yayın: 14.07.2024 08:52
Paylaş:
A+ A-

GİRESUN (AA) – Giresun'un Alucra ilçesinde otomobil ile hafif ticari aracın çarpıştığı kazada, 2 kişi yaralandı.

Alucra Çevre Yolu'nun Yüksekokul mevkisi kavşağında, Ersin Aydoğan yönetimindeki 28 ADD 386 plakalı otomobil ile Mustafa Aydın idaresindeki 34 ENT 045 plakalı hafif ticari araç çarpıştı.

Kazada yaralanan sürücüler sağlık ekiplerince Alucra Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.