Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Defterdar Koçaş ve Çalışanlarından Teröre Tepki

Yayın: 10.09.2015 10:19
Paylaş:
A+ A-

Karabük Defterdarı Osman Koçaş ve çalışanlar dün saba erken saatlerde Karabük defterdarlığı önünde bir araya gelerek şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşu, istiklal marşı ve dua okudular.

Defterdar Osman Koçaş, defterdarlık çalışanları ve Türk Büro-Sen’e bağlı üyelerin katıldığı şehitler için saygı duruşu, istiklal marşı ve dua okunması öncesi Türk Büro-Sen Karabük Şube Yönetim Kurulu adına Ahmet Güney bir açıklama yaptı. Güney açıklamasında; “Son günlerde artarak devam eden bölücü terör örgütü eylemleri ve birbiri ardına gelen şehit haberleri milletimizin yüreğini dağlarken; Dağlıca ve Iğdır da düzenlenen kalleş saldırılarda şehit düşen kahraman Mehmetçiklerimiz ve Polislerimizin acısı içimizi yakmaya devam etmekte iken Dün akşamda saatlerinde İlimizin yetiştirdiği Mardin Dargeçit’te görevi yaparken yine hain bir saldırı ile şehit haberini aldığımız Polis Memuru Ercan HIRÇIN kardeşimizin ateşi içimiz kor gibi yakmıştır. Başımız sağ olsun Rabim tüm şehitlerimizden razı olsun Aziz vatanımızın her gün farklı bir yerindeki hain saldırılar ve kalleş pusular sonucunda gelen acı haberler, Yüce Türk Milletinin hafızasında ve kalbinde yerini almıştır. Bölücü hainleri ve bunların işbirlikçilerini Türk Milleti bir kenara not etmiştir ve günü geldiğinde hesabını bizzat Türk Milletinin kendisi soracaktır. Yüce Milletimizin sağduyusunu, hoşgörüsünü ve sabrını su istimal ederek, ayaklanma provalarına kalkışan bölücü hainlere hak ettikleri dersin verileceği günler çok yakındır. Bir kez daha ocaklarımıza yangınlar düşüren terörü ve terör örgütünü lanetliyor; aziz şehitlerimize Allahtan rahmet, kahraman gazilerimize acil şifalar ve Yüce Milletimize sabırlar diliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

19 Mayıs’ta kahverengi kokarca böceği zararlısı ile ilgili bilgilendirme toplantısı

Yayın: 07.12.2023 04:24
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

SAMSUN (AA) – 19 Mayıs ilçesinde kahverengi kokarca böceğinin zararları ve alınacak önlemlerle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Demet Aynan Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli ziraat mühendisi Dilber Sağlam, kahverengi kokarca böceğinin bitkilere verdiği zarar ve alınabilecek önlemler ile ilgili sunum yaptı.

19 Mayıs Kaymakamı İbrahim Civelek, zararlı böcekle mücadele konusunda ilçede yapılan geniş çaplı bilgilendirme toplantıları ve ilaçlama çalışmaları sayesinde zararın en aza indiğini, mücadeleye devam edileceğini belirtti.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Galip Baykal da kahverengi kokarca zararlısına karşı yürütülen çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

19 Mayıs Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş ise İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile koordineli şekilde zararlı ile mücadele ettiklerini, üreticilere destek olduklarını anlattı.

Sağlam da kahverengi kokarcanın bitkilere sokucu emici ağız yapısıyla zarar verdiğine işaret ederek, “Bu zarar, meyvelerde ve yapraklarda sarı lekeler, meyvelerde çukurlaşma, yaprakların kıvrılması ve dökülmesine neden olabilir. Özellikle meyvelerin olgunlaşma dönemindeki zararı daha fazladır. Bu dönemde meyvelerde kedi yüzüne benzer, meyvenin içine doğru genişleyen zedelenme çürük benzeri doku kayıpları oluşur. Kahverengi kokarcanın zararları sadece bitkisel üretime değil, nadir de olsa insan sağlığına da zarar verebilir. Yaz mevsimi sonunda kışlamak için ev, depo gibi korunaklı alanlara girerler. Bu alanlara girerken üzerlerinde hastalık ve zararlıları taşıyabilirler. Ayrıca kışlama sırasında salgıladıkları kimyasallar, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Serkan Kalınbacak, 19 Mayıs Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mahmut Bilgen, 19 Mayıs Muhtarlar Derneği Başkanı Salih Karakartal ile üreticiler katıldı.