Bölgenin Sesi Gazetesi
 

“Filyos Limanı Belirsizliği Sürüyor..”

Yayın: 17.06.2015 10:52
Paylaş:
A+ A-

Üzerinde yüz yılı aşkın bir süredir konuşulan,projeler yapılan FİLYOS LİMANI konusunda,ALT YAPI İhalesi yapılmış olmasına karşın,olumlu bir gelişme olmayışı dikkatleri çekiyor.Bir yılı aşkın süre önce yapılan FİLYOS LİMANA Alt Yapı ihalesinin,yeniden Kamu İhale Kurumu’na şikayet edildiği ve Kurumdan aylardır olumlu/olumsuz bir karar çıkmadığı haber veriliyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu Hükümeti tarafından 2 haziran günü Resmi Gazete de yayınlanan bir Kararname ile FİLYOS LİMANI ve Liman ile birlikte FİLYOS VADİSİ KARMA ENDÜSTRİ Bölgesi gelişmesi yayınlandı.Buna göre Liman ile paralel olarak,anılan Bölge de bir Karma Endüstri Bölgesi kurulmasına karar verildi ve ayrılan saha daha geniş hale getirildi.

Bu arada,Bilim,Teknomloji ve Sanayi Bakanlığı’nın Ülkemiz D.Çelik Sektörü yapısının değiştirilmesi, bunun içinde Hurda kullanımı ile ark ocaklarında üretilen Demir yerine,Cevher kullanılarak entegre D.Çelik üretiminin çoğaltılması amacı ile bir dizi girişimlerin başlatılacağı yolunda haberler çıkması dikkatleri çekiyor.Akdeniz,Eğe Denizi ve Karadeniz bağlantılı her biri 10 milyon ton üretim kapasiteli üç Demir Çelik Fabrikası için Devletin çok geniş “Teşvikler vereceğine..” ilişkin haberlerin sektör içinde yeni oluşumlara yol açtığı belirtiliyor.

Karadeniz Bölgesi’nde kurulacağı belirtilen 10 Milyon Ton kapasiteli Demir Çelik Tesisi için,halen Ülkenin en büyük D.Çelik üreticileri arasında bir konsorsiyum oluşturulduğu yolunda gelen haberler dikkati çekiyor.Kurulduğu veya kuruluş hazırlıkları içinde olduğu ifade edilen böyle bir konsorsiyumun FİLYOS LİMANI’NA talip olabileceği ve şimdiden Liman ile ilgilendiklerine dikkat çekiliyor ve FİLYOS LİMANI yapımına bu konsorsiyumun da talip olacağına işaret ediliyor.

KARDEMİR açısından hayati önemini koruyan FİLYOS LİMANI için yaşanacak böyle bir gelişmenin,çok büyük sıkıntılara yol açacağına kesin gözü ile bakılırken,halen belirsizliğini koruyan FİLYOS LİMANI için Cumhurbaşkanı’ndan randevu talep eden KARDEMİR Yönetim Kurulu’nun,bir dizi başka girişimde de bulunabileceği üzerinde bilgiler veriliyor.

Yorumlar

  1. mustafa

    Mart 2014 de ihalesi yapılan bu projeye ilişkin ihale komisyonu kararı mahkeme kararı ile
    uygulanmamıştır. Nedeni medya aracılığıyla kamuya açıklanmalıdır.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Otizmli radyo programcısı engelli bireylere yönelik farkındalık oluşturuyor

Yayın: 23.09.2023 04:48
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – ŞULE ÖZKAN – Türkiye'nin birinci ve tek otizmli radyo programcısı Muhammed Emirhan Güngör, “İnsanlar bizi fark etsin ve fırsat versin. Fırsat verildikçe neler yapabildiğimizi görecekler. Engelliler ve otizmliler bir gün değil her gün hatırlanmalı.” dedi.

Güngör, AA muhabirine, otizmli birey olarak radyo programcılığı hayalini gerçekleştirmesini ve engelli bireylere yönelik farkındalık oluşturma gayretini anlattı.

Kocaeli'de dünyaya gelip büyüdüğünü belirten Güngör, küçüklüğünden bu yana basın bölümünü yakından takip ettiğini söyledi.

Güngör, “çok yaramaz ve hiperaktif” bir çocuk olduğunu aktararak, “Otizmli olduğumu, küçük yaşlarda evrakları karıştırırken sıhhat raporuma denk gelince öğrendim. Daha evvel ailem bana söylememişti. Herhalde söylemek istemiyorlardı. Çocukken çok yaramazdım lakin televizyon ve gazeteye ilgim vardı. Beş yaşından beri radyo dinliyorum. Çocukluğumdan lise dönemime kadar her hafta sonu koşa koşa gazete almaya giderdim.” diye konuştu.

– “Programda engelli bireylerin sıkıntılarına tahlil aramaya çalışıyorum”

Bazılarının otizmli olduğu için kendisini dışlayıp ötekileştirdiğini lisana getiren Güngör, “Sadece 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü'nde ve 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde değil, her gün anlaşılmalı ve ötekileştirilmemeliyiz. Bunu insanlara anlatmaya çalışıyorum.” sözünü kullandı.

Güngör, Kocaeli'deki bir radyoda yaklaşık 2 yıldır “Engelsiz Yaşam” isminde program sunduğundan bahsederek, şöyle devam etti:

“Bu programda engelli bireylerin sıkıntılarına tahlil aramaya çalışıyorum. Sıhhat dalından yahut sivil toplum kuruluşlarından uzman isimlerle engelli yaşama dair konuşuyoruz. Çok olumlu reaksiyonlar aldım. Beşerler programımı severek dinliyor. Hedeflerim ortasında ulusal radyo ve televizyon kurumlarında çalışmak var. Staj yaparak deneyim kazanmak istiyorum ve bir müzik programı yapmak istiyorum.”

– “Otizmli olduğum için geçiştirdiklerini düşündüm”

Özellikle lise devrinden sonra ayrımcılık ve ötekileştirme yaşadığının altını çizen Güngör, “Ayrımcılığa çok uğradım, hala daha uğramaya devam ediyorum. Otizm denilince insanların aklına 'Bize ziyan verebilir' niyeti geliyor. Bize farklı bakılıyor.” biçiminde konuştu.

Güngör, ailesinin radyocu olmasını gelir elde etmekte zorlanabileceği niyetiyle istemediğini anlatarak şunları kaydetti:

“Radyoculuktan evvel 2 sene öbür işlerde çalıştım. Bir lokantada garsonluk tecrübem oldu. Daha sonra pişmaniye fabrikasında çalıştım. İşten çok sıkılmıştım, 'artık hayatımın işini yapmalıyım' diye düşünüyordum. Radyocu olabilmek için pişmaniye fabrikasından kaçtım. İzmit'teki radyolara gittim lakin programcı almadıklarını söylediler lakin otizmli olduğum için geçiştirdiklerini düşündüm. Sonunda Türk halk müziği çalan bir radyo beni kabul etti. Orada radyo programlarının nasıl yapıldığını öğrendim. 25 Mayıs 2019'da Türkiye'nin birinci ve tek otizmli radyo programcısı oldum.”

– “Otizmli bireyler beni örnek alıyor”

Çevresinin geniş olduğunu lakin yeni bir beşerle tanıştığında kendisine karşı ön yargı hissettiğini belirten Güngör, “İnsanlar bizi fark etsin ve fırsat versin. Fırsat verildikçe neler yapabildiğimizi görecekler. Engelliler ve otizmliler bir gün değil her gün hatırlanmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

Radyo ve televizyon alanında çalışmak isteyen otizmli bireylere örnek olan Güngör, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Engellilerle ilgili farkındalık oluşturmak için programlar yapıyoruz. Özel ihtiyaçlı bireylerin aileleri bana yazıyor. 'Bizim oğlumuz da otizmli, sizi görünce gururlanıyoruz.' diyorlar. Benden teklifler almaya çalışıyorlar, onların sayesinde bu kadar faal bir biçimde çalışıyorum. Otizmli bireyler beni örnek alıyor. Bu hususta birinci ve tekim lakin inşallah her alanda çalışan otizmli bireylerin sayısı artar.”