“Filyos Limanı Belirsizliği Sürüyor..”

“Filyos Limanı Belirsizliği Sürüyor..”

Yayın: 17.06.2015 10:52
Paylaş:
A+ A-

Üzerinde yüz yılı aşkın bir süredir konuşulan,projeler yapılan FİLYOS LİMANI konusunda,ALT YAPI İhalesi yapılmış olmasına karşın,olumlu bir gelişme olmayışı dikkatleri çekiyor.Bir yılı aşkın süre önce yapılan FİLYOS LİMANA Alt Yapı ihalesinin,yeniden Kamu İhale Kurumu’na şikayet edildiği ve Kurumdan aylardır olumlu/olumsuz bir karar çıkmadığı haber veriliyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu Hükümeti tarafından 2 haziran günü Resmi Gazete de yayınlanan bir Kararname ile FİLYOS LİMANI ve Liman ile birlikte FİLYOS VADİSİ KARMA ENDÜSTRİ Bölgesi gelişmesi yayınlandı.Buna göre Liman ile paralel olarak,anılan Bölge de bir Karma Endüstri Bölgesi kurulmasına karar verildi ve ayrılan saha daha geniş hale getirildi.

Bu arada,Bilim,Teknomloji ve Sanayi Bakanlığı’nın Ülkemiz D.Çelik Sektörü yapısının değiştirilmesi, bunun içinde Hurda kullanımı ile ark ocaklarında üretilen Demir yerine,Cevher kullanılarak entegre D.Çelik üretiminin çoğaltılması amacı ile bir dizi girişimlerin başlatılacağı yolunda haberler çıkması dikkatleri çekiyor.Akdeniz,Eğe Denizi ve Karadeniz bağlantılı her biri 10 milyon ton üretim kapasiteli üç Demir Çelik Fabrikası için Devletin çok geniş “Teşvikler vereceğine..” ilişkin haberlerin sektör içinde yeni oluşumlara yol açtığı belirtiliyor.

Karadeniz Bölgesi’nde kurulacağı belirtilen 10 Milyon Ton kapasiteli Demir Çelik Tesisi için,halen Ülkenin en büyük D.Çelik üreticileri arasında bir konsorsiyum oluşturulduğu yolunda gelen haberler dikkati çekiyor.Kurulduğu veya kuruluş hazırlıkları içinde olduğu ifade edilen böyle bir konsorsiyumun FİLYOS LİMANI’NA talip olabileceği ve şimdiden Liman ile ilgilendiklerine dikkat çekiliyor ve FİLYOS LİMANI yapımına bu konsorsiyumun da talip olacağına işaret ediliyor.

KARDEMİR açısından hayati önemini koruyan FİLYOS LİMANI için yaşanacak böyle bir gelişmenin,çok büyük sıkıntılara yol açacağına kesin gözü ile bakılırken,halen belirsizliğini koruyan FİLYOS LİMANI için Cumhurbaşkanı’ndan randevu talep eden KARDEMİR Yönetim Kurulu’nun,bir dizi başka girişimde de bulunabileceği üzerinde bilgiler veriliyor.

Yorumlar

  1. mustafa

    Mart 2014 de ihalesi yapılan bu projeye ilişkin ihale komisyonu kararı mahkeme kararı ile
    uygulanmamıştır. Nedeni medya aracılığıyla kamuya açıklanmalıdır.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Düzce’de tekeri kopan tarım aracının fındık ağacına çarpması sonucu 2 kişi yaralandı

Anadolu Ajansı
Yayın: 15.07.2024 16:52
Paylaş:
A+ A-

DÜZCE (AA) – Düzce'nin Cumayeri ilçesinde seyir halindeyken tekeri kopan “pat pat” diye tabir edilen tarım aracının fındık ağacına çarpması sonucu 2 kişi yaralandı.

Enes A. (26) idaresindeki tarım aracının tekeri, Dokuzdeğirmen köyü mevkisinde seyir halindeyken koptu. Kontrolden çıkan tarım aracı, yol kenarındaki fındık ağacına çarptı.

İhbar üzerine bölgeye jandarma ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Kazada yaralanan sürücü ile yanında bulunan Emrah A. (30), ambulanslarla Düzce Atatürk Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Yaralılardan E.A'nın sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.