Her Telden (13.Mayıs.2015)

Her Telden (13.Mayıs.2015)

Yayın: 13.05.2015 08:33
Paylaş:
A+ A-

AK PARTİ,KENDİ DÖNEMİNDE YAPTIRDIĞI,140-150 MİLYON LİRALIK “ULTRA MODERN HASTANEYİ..” KULLANAMIYOR..
AK Parti döneminde yaptırılan ve bir yıl kadar önce hizmete açılan “ULTRA MODERN HASTANEYİ..” kullanamıyorsa,hatta bırakın bu Hastaneyi Seçimlerde kullanmayı,tam tersine HESABINI VERİYORSA,bu işte bir terslik aramaz mısınız..?
2009 YEREL SEÇİMİNİ HASTANE ile kaybettiler..
2014 YEREL SEÇİMLERİNDE,YİNE HASTANE VARDI..
2015 GENEL SEÇİMLERİ,YİNE HASTANE VAR..
Oysa dönüp baktığınızda ULTRA MODERN BU HASTANE için AK Parti İktidarı 140-150 milyon lira para harcamış,böyle bir hizmetin OY GETİRMESİ GEREKMEZ Mİ..?
Bırakın oy getirmesini bir kenara,neredeyse oy kaybettirecek..!!
BUNUN BİR NEDENİ OLMALI DEĞİL Mİ..?
Mutlaka bir nedeni olmalı..
HASTANE gerçekten ULTRA MODERN bir anlayışla ele alınmış,ancak,HASTANE İŞLETMECİLİĞİ noktasında bir zafiyet var galiba,öyle olmasa bu kadar yakınma neden olsun ki..?
140-150 MİLYON LİRA HARCANMIŞ HASTANE YAPILMIŞ..
AK PARTİ BUNUN,ADETA,HESABINI VERİYOR TOPLUMA..
Bunun bir nedeni olmalı değil mi..?

AK PARTİ’NİN KARABÜK ÖZELİNDE “EN CİDDİ VE EN BÜYÜK MUHALEFETİ BÜROKRAT KESİM Mİ..?” ACABA..!!
İnsan zaman/zaman düşünmeden edemiyor iyi mi,AK PARTİ’NİN Karabük’te en büyük ve en ciddi muhalefeti BÜROKRAT KESİM Mİ diye düşünmeden edemiyor iyi mi..?
Örneğin SAĞLIK SEKTÖRÜ..
Ultra modern bir hastane yapılmış,Hekim sayısı birkaç kat arttırılmış,Prof,Doç,Yard.Doç düzeyinde birçok hekim gelmiş hizmet veriyor ve öyle aman/aman bir sıkıntı olmaması gerekirken,sıkıntılardan söz ediliyor..
İŞLETMECİLİK NOKTASINDA BİR BECERİKSİZLİK Mİ VAR..?
Örneğin GENÇLİK/SPOR Bağlamında AK Parti İktidarı KARABÜK’E 313 milyon liralık harcama yapmış,dile kolay 313 milyon lira yatırım yapmış,AK Parti..
İNSANLAR HALEN HAVUZU,STADYUMU ve gecikmeleri konuşuyor.
Kaldı ki,AK Parti İktidarlarının,Karabük özelinde en başarılı bürokratlarının başında Gençlik/Spor İl Müdürü Sayın ABDÜLKADİR ÇETİN gelir/gelmektedir..
Örneğin MİLLİ EĞİTİM noktasında AK Parti İktidarı 202 milyon lira yatırım yapmıştır,DERSLİKLERDE Kİ ÖĞRENCİ SAYILARI çok aşağılara çekilmiştir.
ÖĞRENCİ/ÖĞRENCİ VELİSİNİ sokağa dökecek yanlışlar yapılmıştır.
O yapılan başarılı işler güme gitmiştir adeta.

AK PARTİ 2015-2019 YILLARI ARASINDA “KARABÜK’E NEREL YAPACAĞINI YAKINDA AÇIKLIYOR..” 62 AYRI YATIRIM
AK Parti 2015 ile 2019 yılları arasında KARABÜK’E 62 AYRI YATIRIM yapacakmış ve bunlar yakında Kamuoyu’na geniş bir liste halinde açıklanacak.
Örneğin İMAM/HATİP BİNASI KÜLLİYESİ bunun içinde.
Yer noktasında ki sıkıntı çözüldü..
ÜÇ AYRI MAHALLEYE SPOR SAHALARI YAPILACAK.
Bunu KARABÜK BELEDİYE Başkanı Sayın RAFET VERGİLİ’DE söyledi ve GENÇLİK/SPOR İl Müdürlüğü ile KARABÜK BELEDİYESİ ortak yapımı olacak..
YILLARDIR YAZDIĞIMIZ BİR ALDEĞİRMEN BARAJI VAR.
Safranbolu DEĞİRMENCİK Köyü ile ALÖREN KÖYÜ Hudutlarına yapılacak bu baraj,ayrı zamanda,ARAÇ ÇAYININ akışını düzenleyecek ve ARAÇ ÇAYI böylece HALKIN KULLANIMINA açılabilecek..
AK Parti KARABÜK’E 62 AYRI YATIRIM YAPACAK..
Bunları yakında KALEM/KALEM Kamuoyu’na açıklayacaklar..
Bakalım içinde daha başka neler yer alacak..
AÇIKLANDIĞINDA BİRLİKTE GÖRÜRÜZ DEĞİL Mİ..?

ÇELİK-İŞ SENDİKASI,İSDEMİR İŞYERİNDE “İŞVERENİN TAVRI İLE SIKINTILI BİR SÜRECE Mİ GİRDİ..?” YETKİ TALEBİ..
ÇELİK-İŞ Sendikası’nın İSDEMİR İŞYERİNDE,İSDEMİR İŞVERENİ’NİN tavrı ile sıkıntılı bir sürece girdi şeklinde haberler geliyor ve bu anlamda TÜRK METAL Sendikası’nın YETKİ BAŞVURUSUNDA bulunduğu da belirtiliyor.
TÜRK METAL Sendikası’nın İSDEMİR İşyerlerinde çalışan ve BEYAZ YAKALILAR olarak tanımlanan BİR ÇALIŞAN GRUBUNU üye yapınca ÇOĞUNLUĞU SAĞLADIĞINI ileri süren çevreler var.
Devam eden bir de mahkeme var bu arada..
ÇELİK-İŞ Sendikası’nın TÜRK METAL Sendikası’nın YETKİ TALEBİ karşısında nasıl bir tutum takınacağı hakkında henüz bir açıklama yapılmadığına işaret eden SENDİKAL KAYNAKLAR,bu yeni durumu değerlendirmeye çalıştıklarını söylüyorlar.
İSDEMİR İŞYERLERİNDE YENİ BİR DURUM olarak değerlendirilen,TÜRK METAL Sendikası’nın YETKİ TALEBİNE ilgili birimlerin nasıl bakacakları noktasında da çelişkili bilgiler veriliyor.
Kimi ÇEVRELER devam eden MAHKEME SONUCUNUN beklenmesi gerektiğine dikkat çekerken,kimi ÇEVRELER ise BAKANLIK ÜYE SAYILARINI İNCELER ve ÇOĞUNLUĞU TEMİN ETMİŞ Sendikaya TOPLU İŞ SÖZLEŞME YETKİ VERİR şeklinde değerlendirme yapıyor.
Öte yandan gerek İSDEMİR İŞYERLERİNDE Kİ gelişmelerin KARDEMİR İşçileri tarafından da yakından izlendiğine dikkat çekilirken “BU GELİŞME KARDEMİR İŞÇİSİNİ KESİN OLARAK ETKİLER..” yolunda görüşler de dile getiriliyor.
TÜRK METAL Sendikası’nın Karabük’te hareketlenebileceğinden söz edilerek,ÇELİK-İŞ Sendikası’nın bu kadroları ile bir mücadeleyi sürüklemesi ihtimalini zayıf gören çevreler de dikkati çekiyor.
KARABÜK YENİ BİR SENDİKAL MÜCADELE YAŞAR MI..?

7 HAZİRAN GÜNÜ,KARABÜK MERKEZ VE İLÇELERDE OYLAR NASIL TAKSİM EDİLİR,HANGİ PARTİ KAÇ ÇIKARTIR..
7 Haziran günü EFLANİ’DE 7.122-ESKİPAZAR’DA 9.955-MERKEZ’DE 89.148-OVACIK’TA 2.734-SAFRANBOLU’DA 41.884 ve YENİCE’DE 16.946 olmak üzere,toplam 167.789 seçmen sandık başına gidecek.
KARABÜK’TE oy kullanma oranı genellikle yüzde 88 civarında.
Yani 147/148 bir seçmen oy kullanacak.
GEÇERLİ OY SAYISI ise 142-143 bin civarında olur mu..?
PEKİ SİYASİ PARTİLER BU OYLARI aralarında nasıl taksim ederler acaba,örneğin AK Parti,CHP-MHP-MİLLİ İTTİFAK-HDP-BTP bu oyların ne kadarını alabilirler..
HANGİ PARTİ KAÇ ÇIKARTABİLİR SİZCE..
GEÇTİĞİMİZ 3 SEÇİMDE AK PARTİ bütün Milletvekillerini almıştı,2002-2007-2011 Genel Seçimlerinden KARABÜK’ÜN bütün Milletvekillerini AK Parti çıkartmıştı..
BU SEÇİMDE NE OLUR ACABA..?

MHP GENEL BAŞKANI SAYIN DEVLET BAHÇELİ,YARIN KARABÜKLÜLERİN MİSAFİRİ VE KENT MEYDANI’NI AÇACAK
MHP Genel Başkanı Sayın DEVLET BAHÇELİ Yarın Karabük’e gelerek bir MİTİNG DÜZENLEYECEK ve KENT MEYDANI’NIN açılışını yapacak..
KENT MEYDANINDA MÜZİK PROGRAMI VAR.
ÇOK ÖNEMLİ SANATÇILAR GELİYOR.
Fakat Karabük ve Karabüklüler açısından en önemlisi,elbet ki,MHP Genel Başkanı’nın gelişi olacaktır,her Siyasi Parti’nin Genel Başkanı geldiği o Kente onur verir,Sayın DEVLET BAHÇELİ’DE öyle düşünülmelidir.
14 MAYIS GÜNÜ Sayın DEVLET BAHÇELİ gelecek.
Kalabalık bir topluluğa hitap edecektir.
Daha sonra 25 Mayıs günü CHP Genel Başkanı Sayın KEMAL KILIÇDAROĞLU Karabük’e gelerek bir MİTİNG DÜZENLEYECEK ve Sayın KILIÇDAROĞLU dün BARTIN ve ZONGULDAK’TA MİTİNG yaptı.
CHP genel Başkanı Sayın KEMAL KILIÇDAROĞLU Karabük’te,öyle sanıyoruz ki EMEKLİLERE İKİ MAAŞ İKRAMİYE ve TAŞERON İŞÇİLERİ üzerinde duracaktır.
Peki AK Parti Genel Başkanı Sayın AHMET DAVUTOĞLU gelmeyecek mi diye sorarsanız,galiba,SEÇİMLERE 8-10 gün kala Karabük’e gelecek ve bir MİTİNG DÜZENLEYECEKMİŞ.
Henüz resmi bir durum yok,beklenti var..
Sayın DAVUTOĞLU zaten KARABÜK’E ziyaret BORCUNDA.
İl Kongresi’ne gelecekti,hastalandı gelemedi,KARABÜK’E BORÇLANDI..

“EMEKLİ SORUNLARININ BU KADAR ÇOK KONUŞULDUĞU BİR SEÇİM DAHA GÖRMEMİŞTİK..” DİYEN ÜÇ EMEKLİ ABİ..
Dün Camiden çıkan ÜÇ EMEKLİ Abi ile karşılaştık,tanıdığımız/bildiğimiz ağabeyler ve selamlaştıktan sonra SEÇİMLER ÜZERİNE LAF ÇEVİRMEYE BAŞLADIK.
Üçünü de tanıtırız,Siyasal duruşlarını biliriz..
Bize SEÇİMLER NASIL GİDİYOR diye sordular,kendilerine sizin oylarınız belirler,nereye oy verirseniz,eğilim o tarafa doğru olur falan dedik şakalaştık,daha önce oy verdikleri Siyasi Parti hep birinci çıkmıştı.
Birisi “EMEKLİ SORUNLARININ BU KADAR KONUŞULDUĞU BİR SEÇİM GÖRMEMİŞTİK…” dedi,diğerleri de kendisini onayladı ve “BİRER MAAŞ İKRAMİYE TAMAM,AMA BİZİ ESAS SEVİNDİREN HATIRLANMAMIZ OLDU..” diye ilave etti.
“HİÇBİR SEÇİMDE BU KADAR HATIRLANMAMIŞTIK..” dedikten sonra “VALLAHA NE YALAN SÖYLEYEYİM,BÖYLE HATIRLANMAK,SORUNLARIMIZIN TARTIŞILMASI HOŞUMA GİTTİ,GURURUM OKŞANDI..” dedi.
“OYLAR NEREYE..?” diye sorduk “VALLAHA KOMŞU BEN YİNE AK PARTİYE VERİCEM GALİBA.EĞER VERMEZSEM CHP YE VERİCEM.KILIÇDAROĞLU BİZİM İÇİN İYİ ŞEYLER DÜŞÜNÜYOR..” falan dedi.
Ancak ÜÇ EMEKLİ abiden birisi bunu söylerken,diğer İKİ EMEKLİ abi hiç renk vermediler ve belli ki BİR ÖNCE OY verdikleri Partiye bu kez oy vermeyecekler..
KARABÜK’TE SEÇİMİN KADERİ EMEKLİNİN ELİNDE.
OY VERDİKLERİ PARTİ KESİN BİRİNCİ OLUR..

HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ VE PARTİ EŞ GENEL BAŞKANI SELAHATTİN DEMİRTAŞ’A ÇOK BÜYÜK İLGİ VAR
Şu GENEL SEÇİM sürecinde,bize göre üzerinde en fazla konuşulan,tartışılan Siyasi Parti HALKLARIN DEMOKRATİK Partisi ve bu Parti EŞ Genel Başkanı Sayın SELAHATTİN DEMİRTAŞ ise en fazla konuşulan/tartışılan Siyasetçi.
HEMEN HERKES “OY VEREBİLİRİM AMAAA..!” diyor.
O “AMAAA SÖZÜ..” ne anlama geliyor biliyorsunuz/biliniyor..
Ancak Sayın SELAHATTİN DEMİRTAŞ’IN konuşmaları,konuşmalarının içeriği çok geniş bir kesim tarafından çok beğeniliyor,hemen herkes bu konuşmalardan hoşnut.
Ancak bu hoşnutluk OY VERMEK noktasına gelince,işte seçmen orada “OY VERİCEM AMAAA..” diyerek,HDP’Yİ bir takım terör odakları ile bağlantılı görüyor,”PKK…” diyor, “KANDİL…” diyor..
Sanıyoruz dün bir kardeşimiz “SELAHATTİN DEMİRTAŞ,MESELA CHP’NİN BAŞINDA OLSA,EN AZ 300 MİLLETVEKİLİ ÇIKARTIR..” dedi..
“BEN OY VERMEYİ DÜŞÜNÜYORUM,AMAAA..” dedi sonra da..
Sayın SELAHATTİN DEMİRTAŞ Cumhurbaşkanlığı Seçiminde 1768 oy almıştı,bakalım 7 HAZİRAN Seçiminde HDP Karabük’te kaç oy alacak ve galiba oyları hayli yükselecek..
EŞ GENEL BAŞKAN,Partisini çok iyi anlatıyor doğrusu..

ÇELİK-İŞ SENDİKASI,İSDEMİR’DE ÇOK SIKINTILI,KARDEMİR’DE,ANTİDEMOKRATİK TAVIRLAR SIKINTI YARATABİLİR..
ÇELİK-İŞ Sendikası Genel Başkanlığı görevine Sayın CENGİZ GÜL geldiğinde,bizde geniş bir kitle gibi DEMOKRATİK bir beklenti içinde olmuştuk,aksiyoner bir Sendikacılık beklentisi içinde olmuştuk.
2010 YILINI KİMSE UNUTMADI KARABÜK’TE..
İnsanlar DEMOKRATİK BİR SENDİKAL SİSTEM YOK diyerek,adeta,Sendikalarına isyan ettiler ÇOĞUNLUK ÜYEYİ bile sağladılar,daha sonra İŞVEREN DEVREYE girerek DENGELERİ kurdu..
BUNA HAYIR DEMEK MÜMKÜN MÜ..?
Şimdi ÇELİK-İŞ Tabanında yeniden bir şeylerin sızıntısı/sıkıntısı çıkmaya başladı galiba,eğer DEMOKRATİK TUTUMDAN ayrılmak gibi bir yola sapılırsa,GELECEK HİÇ Mİ HİÇ iyi olmaz.
KARDEMİR İŞÇİSİ BUNUN ÖRNEĞİNİ GÖRDÜ..!!
Bize göre delege seçiminden başlayan,sonra Şube Seçimlerine kadar uzanan DEMOKRATİK BİR GELENEK kurulursa,Sendikal anlayış gerçekçi hale gelir..
Yine SIKINTILI BİR ORTAM VAR galiba..
Gelen YORUMLARDAN bunu/bunları anlamak mümkün..
İZLEYELİM BAKALIM NELER GELİŞECEK..?

18 kişi görüş bildirdi

 1. ercep efendi

  o sendikada (ÇELİK İŞ ) ercep efendi hegomanyası (kendi kısımından dahi seçilemediği halde) devam ettiği müddetçe kardemir işçisi sendikal mücadele başladığında tekrar TÜRK METAL SENDİKASINA teveccüh gösterecektir. ERCEP EFENDİ HEGOMANYASI SÜRDÜĞÜ MÜDDETÇE. bu böyle biline şu anda işçi iskenderundaki gelişmeleri izliyor. bu sefer sonları olacak.

 2. OYLAR CHPYE

  ŞU AN CHP MİLLETVEKİLİ ÇIKARMAYA ÇOK YAKIN.BÜYÜK ATAK YAPTI CHP.ŞAHSEN OYUM CHP YE VE HERKESİ CHP YE OY VERMEYE ÇAĞIRMAK LAZIM.İZLEYİN EKONOMİYİ KONUŞAN TEK CHP VAR.ÖTEKİLER KAYIKÇI KAVGASINA DEVAM.
  TAŞERON İŞÇİSİYİM.BENİ HASTANEYE AKP LİLER ALDIRDI.
  KUSURA BAKMASINLAR OYUM CHP YE

 3. Dolgu Malzemesi

  Akıl alır bir durum değil ,bir büyük partinin genel başkanı ve 7 Haziran seçimlerine girecek 2 milletvekili adayı bir konsere ve Kent meydanı açılışına dolgu malzemesi ediliyor oluşu….Belediye başkanının gölgesini parti örgütünün üstünde IDEMOKLASİN KILICI gibi durması seçmen iradesine saygısızlıktır……Bu ezikliği görmemek,sorgulamamak ise ayrı bir muamma……Kendi kişisel hırs ve siyasal ihtirasına kurban edilenler KARABÜK kamuoyunun gözünden hiç birşey kaçmıyor….

 4. keltepe

  HASTANE YAPTIK DİYE ÖVÜNEN ZİHNİYETE Bİ SORARMISINIZ AHMET BEY, ZONGULDAK İLİNDE KAÇ TANE HASTANE VAR. BEN SAYIVEREYİM ONLAR DUYSUN.
  1– ESKİ ZONGULDAK S.S.K. HASTANESİ
  2- ESKİ ZONGULDAK DEVLET HASTANEİ
  3– ZONGULDAK KADIN DOĞUM HASTANESİ
  4– ZONGULDAK AMELE BİRLİĞİ HASTANESİ
  5– ZONGULDAK EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ
  EYYYY KARABÜK Ü TEK HASTANAYE MAHKUM EDEN ZİHNİYET BİRAZCIK UTANMA, ARLANMANIZ VARSA ÇEKİLİN ARTIK KARABÜK ÜN ÜZERİNE YÜK OLMAKTAN. RAHMETLİ MUSTAFA YANIK KARABÜK İÇİN yetim Karabük DEMİŞTİ HAKLIYMIŞ. BUNDAN SONRA SİZLERE OY YOK. OYUMUZ M . H . P SİNE SİZLERE GÜLE GÜLE

 5. ANONİM

  DOLGU MALZEMESİ RÜMUZULA YAZAN ARKADAŞIM YAZDIKLARIN DOSDOĞRU ŞEYLER.ONUN İÇİN BU ARKADAŞA BİR FREN TERTİBATI YAPMAMIZ ŞART VE LAZIM.7 HAZİRAN GÜNÜ SANDIK BAŞLARINDA CHP LİLERE OLAN BORCUMUZU ÖDEYİP ADAMLIĞIMIZI ÜLKÜCÜ DURUŞUMUZU GÖSTERELİM.BU FRENSİZ ADAMADA ABS SİSTEM BİR FREN TERTİBATI TAKMIŞ OLALIM.
  ŞAHSEN BENİM OYUM KESİNLİKLE CHP YE GİDECEK

 6. nöbet

  Ahmet abi hastanede nöbet tutmayan kimler var? Kimlerin eşi veya yakını nöbet tutmuyor? birde bunu yazar mısın lütfen…

 7. KARDEMİR-EMEKÇİSİ

  AHMET-BEY-ESKİİŞÇİLERİN-KADEME-SORUNU-NEZAMAN-ÇÖZÜLÜR-SENDİKACI-BEYLERE-SORUVER-18YILIK-İŞÇİYİZ-KADEME-4-NEOLACAK-BU-İŞİN-SONU

 8. Töre

  ANONİM önce sen töre bil ondan sonra ülkücüyüm de. aktroller sizi. ülkücü kimliğine bürün oy devşirmeye kalk. yok öyle yağma. ülkücü töre bilir uluorta sancağını temsil edeni eleştirmez.

 9. MHP YE OY YOK

  KİMSE KUSURA BAKMASIN.KİMSE KİMSEYİ TROL MROL DİYE SUÇLAMASIN.MHP İÇİNDE EN AZ YÜZDE 35-40 KADAR SEÇMEN BU DEFA PARTİSİNE OY VERMEYECEK.CHP YE OY VERECEK ÇOK MHP Lİ VAR.
  BİZ MHP İÇİNDE YAŞANAN BASKIYA KARŞI ÇIKIYOR VE OYLARIMIZI CHP YE VERMEYİ TAAHHÜT EDİYORUZ.KİM NE DERSE DESİN DURUM BUDUR

 10. KİMLER HAİNLİK ETTİ

  SAYIN GÖLBEK BİR-İKİ DEFA YAZDINIZ SONRA PEŞİNİ BIRAKTINIZ VEYA BIRAKTIRILDI.30 MARTİ YEREL SEÇİMLERİNDE AK PARTİYE KİMLER İHANET ETMİŞTİ.O İHANET EDENLER ŞİMDİ HANGİ GÖREVLERDE BULUNUYORLAR.
  KİMLER HAİNLİK ETTİLER AK PARTİYE..
  KİMLER PARTİSİNİ SATTI,AK PARTİ YERİNE BAŞKA PARTİ ADAYLARINA OY VERDİ.MEHMET ALİ ŞAHİN BEY KİMLERİN YEREL SEÇİMLERDE KİMLERİN AK PARTİYE OY VERMEDİĞİNİ BİLİYORMU ACABA..
  HÜSEYİN ERER VE MEHMET CEYLAN AK PARTİLİ BAZI SEÇMENLERİN,BAŞKA PARTİLERE OY VERMESİ YÜZÜNDEN KAYBETTİLER VE ŞİMDİDE RAFET VERGİLİDEN YAKINIYORLAR.RAFET BEL SİYASETİ ADAM GİBİ SİYASETÇİ GİBİ YAPIYOR.İÇİMİZDE Kİ ASENALAR,KIVIRTMANLAR GİBİ YAPMIYOR

 11. takipçi

  Hastaneyi bürokrasi ile yönetirseniz bu sonuçlar normal.Hastanede ki sorunları hastane veya sağlık yöneticilerine değil hastanede çalışan ehliyetli emekçilere soracaksınız.300 yataklı hastaneyi odaların fiziki yapısını bozup,yeni yataklar atarak 400-450 yatağa çıkartmak marifet değildir.çünkü buna yetişecek iş gücün yok senin.bunun gibi benzer sıkıntılar çok.5000 evler ve 100.yıl seçmenine dikkat.gereken uyarıyı sandıkta verecekler gibi.keltepe rumuzlu arkadaş ne güzel yazmış.

 12. karabükü küçültmeyin

  Karabük Üniversitesini küçültmeye uğraşanlar Karabüke en büyük ihaneti yapmaktadırlar.öğrenciye dayalı bir sektör oluşmuşken bunu azaltmak isteyenler ne sebeple bu karara varmış anlaşılır bir durum değil.Karabük bir Eskişehir olma yolunda ilerlerken bu büyüme hızını kesmek çok mantıksız.bu kararı alanlar karabüke büyük darbe vurmaktadır.

 13. 21 MAYIS KILIÇDAROĞLU GELİYOR

  Genel Başkanımız Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU ‘nun katılımı ile 21 Mayıs 2015 tarihinde saat 18’de Karabük ilinde miting düzenlenecektir…YAŞANACAK BİR TÜRKİYE İÇİN MEYDANLARDA YÜKSELEN HER SES 7 HAZİRAN’DA DEMOKRASİNİN VE SANDIĞIN GÜCÜ İLE İKTİDARA DOĞRU YÜRÜYÜŞÜMÜZÜN ZAFER NOKTASI OLACAKTIR….

 14. görünen köy

  Sayın Gölbek size 8 haziran seçimleri için bir analiz sunacağım
  Parti adı Belediye seçim sonuçları İl genel Meclis sonuçları
  AKP %42.76 %49.86
  CHP %2.61 %12.49
  MHP %51.81 %31.53
  BBP+SAADET %2.48 %4.47
  DİĞER %0.34 %1.5
  ŞİMDİ BU TABLOYA BAKTIĞIMIZ TAKDİRDE CHP’nin KARABÜK’TE VAR OLMADIĞI AŞİKAR.HELE BÖYLE BİR LİSTE İLE.KARABÜK’TE YENİCE KÖKENLİ İKİ ADAYLA CHP OY TOPLAYAMAZ.HATTA YENİCE’DE BİLE 5000 OY ALAMAZLAR.
  AK PARTİ AÇISINDAN BAKTIĞIMIZDA İL GENEL MECLİS SONUÇLARININ ÜZERİNE ÇIKMASI MÜMKÜN DEĞİL.EN AZ %5-7 OY KAYBI YAŞANACAKTIR.
  BU TABLO MHP’YE YARAR.KARABÜK’TE AKP 1,MHP 1 OLUR.CHP TÜRKİYE ÇAPINDA BELKİ OY ARTIŞI YAŞAR AMA KARABÜK’TE BU LİSTE İLE 30 000 OYU BİLE BULAMAZ.EN FAZLA OYUNU MUSTAFA EREN İLE ALDIĞI 27.000 OYDUR.BU NEDENLE KİMSE CHP’Yİ POMPALAMAYA ÇALIŞMASIN.
  SİZİN HESABINIZLA 145.000 OY KULLANILIRSA AKP 64-65 BİN OY ALIR.MHP 42.000 CİVARINDA OY ALIR.CHP İSE 22.000 OY ALIR.SAADET+BBP İSE 7-8 BİN OY ALIR.DİĞER PARTİLER7-8 BİN OY ALIR

 15. Kısır Çekişmeler...

  Ben bir Karabük’lü vatandaş olarak hastane konusundaki bu kısır çekişmelerden bıktım. Birisi hastane yaptım diye övünüyor, diğeri diğer hastaneleri kapattınız diye eleştiriyor vs.vs. Atlar tepişiyor olan aradaki sade vatandaşa oluyor. Şimdi de 150 kapasiteli ek hastane projesi vs.vs. Allah aşkına hastanelerde çektiğimiz zulüm yeter. Bırakın ek hastaneyi vs.yi. Adam gibi bir devlet hastanesi yapın. Karabük’ün nufusuna bu hastane hitap etmiyor. Neden küçük düşünüyorsunuz. 150 yatak daha yapıp birkaç sene sonra bir 150 yataklı daha yapacağınıza 350-400 yataklı bir de devlet hastanesi yapın. Sizde bu eleştirilerden kurtulun bizde vatandaş olarak eziyetten kurtulalım. Birde hastane yapmakla sorunlar çözülmüyor. Ahmet beye katılıyorum. Yönetim zafiyeti var. Hastanenin içinde futbol sahası büyüklüğünde boş alanlarda var. Poliklinik yerleri tıkış tıkış. Koskoca boş alanlarda at mı koşturacaksınız. Nasıl bir planlamadır bu. Hiç mi Avrupa’dan örnek almıyorsunuz. Gidin Allah aşkına Almanya’da ki hastanelere bir bakın. Yan yana gelmemesi gereken hastalar neredeyse kucak kucağa muayene olmayı bekliyorlar.

 16. Kolketen takviyesi

  Takipçi rumuzlu arkadaşa bir kaç şey yazmak isterim.

  İnsanlarımız dünü çabuk unutmuştur. Sağlık konusunda çekilen sıkıntılar çok çabuk unutulmuştur. Bu elbette doğaldır. Bu gün çok iyi hizmetler almalarına rağmen daha iyisini istemek en doğal haklarıdır. Kimse eski günlere dönülsün istemiyor elbet. Ama bu çirkin hastane siyaseti ne zaman bitecek.

  Şunu belirtmekte fayda görüyorum. Sağlık sektöründe hastane içinde çalışmalar konusunda aksama olduğunu ben de düşünüyorum. Ama buradaki aksama sağlıkçı olan personelden ziyade (doktor, hemşire…) niteliksiz olan personelden kaynaklanmaktadır. (bu konuda takipçi arkadaş çok yanılıyor. Baktığı perspektif doğru değil.) Şu “işinin ehli” dedikleri personel kimlerdir? Bir elin kaç parmağı kadardır?

  Bu sebeple üst düzey çalışan ve bürokratları suçlamak çok yanlıştır. Burada siyasete düşen ara elemanın performansının artması konusunda bürokratlara köstek (!) olmak değil destek (?) olmaktır. Bu personel arkadaşlardan işini hakkıyla yapanları tenzih ederim ama büyük bir bölümü hastanede krallık yapmakta bir kısmı da kraldan çok krallık yapmaktadır. Sıradan elemanların orada çevirmeye çalıştıkları şeyler insanı ziyadesiyle rahatsız etmektedir. En basiti; insanlar sıra beklerken her elinden tuttuklarını odaya, bir doktor yanına sokmaları çok can sıkıcı oluyor. Doktorlar bu kadar yoğunluk içinde bile hastalara gereken sabrı gösterirken bu arkadaşların hastalara davranışı çok itici. Asıl bunların dile getirilmesi gerekiyor. Burada orta düzey yöneticilere çok iş düşüyor.

  Ayrıca sağlık bürokratları da hizmet için elinden geleni yapmakta ve üst düzey gayret sarf etmektedirler. Sayın Gölbek’in sürekli olarak sağlık bürokratlarını yıpratmaya yönelik yazılarını manidar buluyorum. Arkadaşların gece gündüz efor sarf ederek Karabük’e ve hastaneye neler kazandırdıkları üzerinde de dururlarsa iyi olur. Bardağın dolu tarafından bakmayı tercih ederlerse seviniriz. Burada esas olan o arkadaşları diken üstünde oturtarak hata yapmalarına sebebiyet vermek değil, tüm sorunları çözme konusunda verdikleri çabaya destek olarak motivasyonlarını arttırmaktır.

  Biraz da işin siyasi boyutuna değinelim: Sağlıkla ilgili tüm bunlar, ömründe hiç bir şey üretmemiş muhalefetin, basit kasaba siyaseti yaparak hastane üzerinden oy beklentisi nedeniyle olmaktadır. Sizin de belirttiğiniz gibi neredeyse beş seçimdir kullanacakları hastane argümanından başka bir şey yoktur.

  Zamanında bayırmahalle halkını kışkırtarak bu hastane yatırımının gecikmesine sebep bu muhalefet değil midir? Sonrasında 200 evler halkı tedirgin edilmemiş midir? Bu dezenformasyonla hastane 200 evlere yapılınca da “yeri yanlış oldu” diye yaygara koparan yine aynı muhalefet değil midir? Önce “hastaneniz gidiyor” diye negatif bir kamuoyu oluşturup sonra da “niye buraya yapıldı” diyen zihniyet aynı zihniyet değil midir? Şu aralar tutturmuşlar “bak biz demiştik, bayırmahalledeki hastaneyi kapattılar”. Utanmadan çıkıp bunu bayırmahalle halkının yanında söylüyorlar. Oysa söylenen: “Hastane kapanmayacak, 10-13 dalda poliklinik hizmeti verecek.” Şu anda da söylendiği gibi hizmet vermiyor mu? Sonuçta halkın teşhis tedavi konusunda nereyi tercih edeceği kendi takdiridir. Ben kendi adıma evim şirinevlere yakın olmasına rağmen poliklinik hizmetleri anlamında genellikle bayırmahalledeki hastaneyi tercih ediyorum. Çünkü daha sakin. Doktorlar aynı doktorlar. Çok şükür ki insanlar artık özel hastaneleri bile rahatlıkla tercih edebiliyorlar.

  Söylenecek çok şey var. Tüm bunları söyleyen muhalefet daha düne kadar vaad ettiklerini ne çabuk unutmuştur? ” biz şöyle hastane yaparız, böyle hastane yaparız” deyip yeşilmahalledeki çürümeye terk ettirilen belediye hizmet binasının önüne ambulansları koyup boy boy afişleri dağıtan bu muhalefet değil midir?

  Karabük her şeyin en güzeline layıktır. Herkes kendi bilgi beceri ve kapasitesi oranında bir şeyler yapmaya gayret ediyor. Bazısı vizyon sahibidir, izlenir. Bazıları televizyon sahibidir izler… İyi seyirler.

 17. KELTEPELİ DOĞRU YAZMIŞ

  KELTEPE RÜMUZUYLA YAZAN ARKADAŞ DOSDOĞRU YAZMIŞ.SAYIN GÖLBEK ZONGULDAKIN TABELA NÜFUSU 108 BİN DİYE YAZDI VE BU DOĞRUDUR.PEKİ KAÇ HASTANESİ KAÇ YATAĞI VAR ZONGULDAĞIN.108 BİN NÜFUS 5 HASTANE VE BU 5 HASTANEDE 1250 YATAK YÜZLERCE HEKİM VAR.
  OSMAN KAHVECİ BEYİN DİKKATİNE SUNULUR BU DURUM

 18. tabela sendikacılıgı

  sayın gölbek çelik iş sendikası hakkındaki yazınız çok güzel teşekkür ederiz çalışanlar olarak gerçek bu demokratik bir seçim bunun aksini yaptıkça kendini profesyonel zannededen sisici darbeci zihniyet ancak tabela sendikacılığı yapar hiç bir hükmü olmaz üyesinin ve yetkili olduğu işyerlerinde kendini garantiye alma uğraşı kurt gibi her şeyi çürütür huzur yoksa yaklaşım paylaşım yoksa sonuç hüsran olur yakın tarihlerde bunlar yaşandı kesinlikle özüne sahip çıkan seçilmiş sendikacıları çıkartıp mücadele ve kazanımları üyesine sunan gerçek profesyonel sendikacları teşkilat yapısından bir an önce çıkarmalıyız atamayla onun adamı bunun adamı ile bu işler duvara toslar bitkisel sendikal yaşam başlar ve sonuç hüsran olur bizler üye olarak şeçme ve seçilme hakkımızı kullanıp ve buna saygı duyulmasını talep ediyoruz ve en doğal hakkımız olduğuna inanıyoruz bunun aksini yapmayı moda haline getiren darbeci zihniyet bizim ödediğimiz aidatlarla bizim cellatımız olmaya kalkışıyor ben ne dersem o zihniyeti sergilemeye devam ediyor burda görev kesinlikle genel başkanımıza düşüyor demokratik seçimi bir miting düzenleyip işçiye lütfetmesi gerekir gerçek den büyük bir lider başkanada bu yakışır kesinlikle işçi genel başkanını mahcup etmeyecek bir demokrasi bayramı havası ile gereğini yapar bunun harici monte edilmeye çalışılan darbeci atamacı zerrecikler bünyeyi hasta eder ve tedavisi zor olur geç kalmadan genel başkan gereğini yapmalı cengiz bey demorasiyi ilke alan bir birey olarak işçinin isteğini geri çevirmemeli saygılarımızla.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Düzce’de mera alanlarının iklim değişikliğine bağlı daralması manda popülasyonunu etkiledi

Anadolu Ajansı
Yayın: 15.07.2024 20:07
Paylaş:
A+ A-

DÜZCE (AA) – ÖMER ÜRER/AHMET ÇELİK – Düzce'de mera alanlarının iklim değişikliğine bağlı daralması, manda sayısında azalmaya neden oldu.

Mera ve sulak alanların bolluğu nedeniyle manda yetiştiriciliğinde ilk sıralarda yer alan Düzce'de, mandacılığın gelişimi ve yetiştiriciliğinin artması için 2011 yılında Bakanlıkça “Anadolu Manda Irkı Geliştirme” projesi hayata geçirildi.

Bu kapsamda 76 hektarlık Efteni Gölü sulak alanı projeye dahil edildi.

Bölgede hayvancılıkla uğraşan çiftçilere sağlanan yavru hayvan, maddi destek ve yem teşvikiyle 2020 yılına kadar hayvan sayısı yüzde 100'lük artış gösterdi.

Birçok ailenin manda sütü ve yoğurdu üreterek geçimini sağladığı bölgede, iklim değişikliğine bağlı 3 yıl art arda yaşanan sel ve taşkınlar mil taşınımına neden oldu.

“Mil kuraklığı” yaşanan bölgede bu yıl da yine iklim değişikliğine bağlı mera alanlarının daralması hayvan sayısının azalmasına yol açtı.

Hayvan popülasyonunun azalması üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı, bölgede hayata geçirdiği çeşitli projelerle hayvan sayısını artırıp sektörü canlı tutmak için çalışma yapıyor.

– “Meraların sel nedeniyle tahrip olması mandacılığın gelişmesini engelliyor”

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünün (TAGEM) “Halk Elinde Anadolu Mandasının Islahı” projesi sorumlusu ziraat mühendisi Murat Turan Küçük, AA muhabirine, TAGEM'in Düzce'de manda sayısının artırılması için çalışmalar yaptığını söyledi.

Manda popülasyonu ve yetiştiriciliğinin, son 2 yıldır ülke genelinde iklim değişikliğine bağlı kuraklık ve seller nedeniyle geriye gittiğini aktaran Küçük, “Projemiz başladığında ülkemizde 75-80 bin civarında manda vardı, 170-180 binlere ulaştık. Fakat son 2 yıldır çevresel ve ekonomik faktörler çerçevesinde manda sayımızda azalma var. Bölgemizdeki meraların sel nedeniyle tahrip olması mandacılığın gelişmesini engelliyor.” dedi.

Küçük, manda yetiştiriciliğinin meraya dayalı olduğuna işaret ederek, “Mera alanlarının daralmasıyla manda sayıları azalıyor. Sektörün yürüyebilmesi için meraların ıslah edilmesi, yani hayvanlar için yararlı otların artırılması, çevre düzenlemelerinin yapılması ve su kanallarının açılması gerekiyor.” diye konuştu.

TAGEM projesi kapsamında yetiştiricilere yönelik desteklerinin devam ettiğini dile getiren Küçük, “Projeye dahil olan çiftçi ve işletmelerde doğuran mandaya 4 bin lira, tekil hayvana 2 bin 500 lira, damızlık seçtiklerimize 3 bin 750 lira destek veriyoruz. Yetiştiricilerimiz bundan memnunlar ama meraların yetersiz olması nedeniyle işletmelerimiz küçülmeye gidiyor. Maliyetlerin yüksek olması manda sayısının da azalmasına neden oluyor.
Sel doğal bir afet ama buna karşı önlemlerimizi alabiliriz.” ifadelerini kullandı.

– “Hayvanlarımızın yaşam alanlarının biraz daha açılmasını istiyoruz”

Düzce Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cafer Çelik de bölgede yaklaşık 150 yıldır manda yetiştiriciliği yapıldığını söyledi.

Manda yetiştiricilerinin son yıllarda sıkıntı çekmeye başladığını, özellikle 2022 ve 2023 yıllarında yaşanan seller nedeniyle mera alanlarının daraldığını anlatan Çelik, “Hayvanlarımızın yaşam alanlarının biraz daha açılmasını istiyoruz.” dedi.

Çelik, bu yönde ilgili kurumlarca çalışmaların yürütüldüğünü dile getirerek, sel felaketinin önüne geçilmesi için daha fazla önlem alınmasını istediklerini kaydetti.

Bölgede manda yetiştiriciliğinin dededen toruna sürdürüldüğüne değinen Çelik, genç neslin yaşanan sıkıntılar nedeniyle bu işi yapmak istemediğini sözlerine ekledi.