Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Her Telden (7.Ağustos.2015)

Yayın: 07.08.2015 08:34
Paylaş:
A+ A-

AK PARTİ İÇİNDE “DEĞİŞİK RÜZGARLARIN ESTİĞİ HABERLERİ..” SAYIN CUMHUR ÜNAL İSMİNİN AĞIRLIK KAZANMASI..
AK Parti içinde “DEĞİŞİK RÜZGARLARIN ESTİĞİNE..” ilişkin haberler veriliyor,öncelikle İL TEŞKİLATI ile MERKEZ İLÇE Teşkilatı arasında uyumsuzluktan söz eden geniş bir Partili kesim var.
Bu kesim “MERKEZ İLÇE TEŞKİLATI GÖREVDEN ALINABİLİR..” gibi bir yaklaşım gösteriyor,hatta, “İL TEŞKİLATININ GÜCÜ YETERSE,MERKEZ İLÇE TEŞKİLATI GÖREVDEN KISA SÜRE İÇİNDE ALINABİLİR..” diyen önemli çevreler var.
İş bununla da kalmıyor.
ÖNCE MERKEZ İLÇE TEŞKİLATI,SONRA İL TEŞKİLATI operasyonlara uğrayabilir gibi yaklaşımlar getirip,senaryoyu bir adım öteye taşıyarak “BAKARSINIZ ESKİ MİLLETVEKİLİ Sayın CUMHUR ÜNAL İL BAŞKANI OLARAK GÖREVLENDİRİLEBİLİR..” diyenler var.
Sayın CUMHUR ÜNAL ismini telaffuz edenler var.
Bilindiği gibi,Sayın CUMHUR ÜNAL,7 Haziran genel Seçimleri öncesinde Milletvekili Aday/Adayı olmuş,ancak,Listeye girememişti,buna karşın SİYASİ ÇALIŞMALARA etkin biçimde katılıp/katkı vermeye gayret etmişti.
Milletvekili Listesinin belirlenmesi sırasında da,KENDİ BAŞINA ÇALIŞMALAR YAPMIŞ,hiçbir gruba,kliğe,ekibe uzak veya çok yakın durmamıştı,bu hali hayli takdir görmüştü.
Sayın CUMHUR ÜNAL ismi gündem de ve ağırlıklı..
İş pozisyonu İL BAŞKANI olmaya elverişli mi bilmiyoruz..
Eğer elverişli değilse PARTİ İÇİN fedakarlıkta bulunabilir..

AK PARTİ MERKEZ İLÇE YÖNETİM KURULU’NU,SAYIN TUNCAY ÖZCAN KURMUŞTU VE BİR OPERASYONA ALINMASI..
Bilindiği gibi,Sayın ÖMER AYAR’IN AK Parti İl Başkanlığı,Sayın KEMAL KARADENİZ’İN AK Parti Merkez İlçe Başkanlığı görevlerinden ekipleri ile birlikte alınmaları sırasında önemli gelişmeler/görüşmeler yaşanmıştı.
İL BAŞKAN ADAYI OLARAK KAÇ İSİM İLE GÖRÜŞÜLDÜ..
MERKEZ İLÇE İÇİN KAÇ İSİMLE GÖRÜŞÜLDÜ..
Sonuçta Sayın TİMURÇİN SAYLAR AK Parti Karabük İl Başkanlığı görevine,Sayın TUNCAY ÖZCAN AK Parti Karabük Merkez İlçe Başkanlığı görevine atandılar..
DAHA SONRA,KONGRELER YAPILDI..
BU İSİMLER PARTİ TABANINI TEMSİL EDEN Merkez İlçe ve Karabük İl delegelerinden OY ALARAK SEÇİLMİŞ isimler olarak görev yaptılar..
MERKEZ İLÇE Yönetimini Sayın TUNCAY ÖZCAN KURDU.
Şimdi AK Parti İl Yönetimi ile Merkez İlçe Yönetimi arasında SIKINTILAR olduğu ve eğer güç yeterse MERKEZ İLÇE Yönetiminin görevi bırakması için etkin çalışmalar yapılacağı yolunda söylentiler var.
Böyle bir gelişmeye Sayın TUNCAY ÖZCAN alınganlık gösterebilir mi..?
Böyle bir kuşku var AK Parti çevrelerinde..
Sayın TUNCAY ÖZCAN kurduğu ekibe operasyonu nasıl karşılar acaba..?

DEMİR TÜCCARLARININ ÇOK BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ “MALİ DENETİMLERDEN MEMNUN..” VE “SUÇU OLAN ÇEKSİN..”
Demir piyasalarında yaşanan SIKINTIDAN söz etmiştik,bir/iki yazımızda bu konuya değinerek “MALİ DENETİMLERİ..” gündeme taşımış ve İSKENDERUN/PAYAS ekseninden söz etmiştik.
DEMİR TÜCCARLARININ çok büyük bir bölümü,gündeme taşıdığımız bu olaya destek verdiklerini söylüyorlar ve “OLAYI KAMUOYU BİLSİN/DUYSUN.BUNU GÜNDEME GETİRMEKLE ÇOK İYİ YAPTINIZ..” diyorlar.
NAYLON/PERLON işinin,gerçek DEMİR TÜCCARINA çok büyük zarar verdiğine işaret eden,bu piyasada ki dostlarımız “BU İŞLERİ KİM YAPIYORSA,ÜZERİNE EN ACIMASIZ BİÇİMDE GİDİLMELİ..” görüşlerini dile getiriyorlar.
“BU TÜR İŞLERİ YAPAN FİRMALAR/KİŞİLER,MUTLAKA GEREKEN BEDELİ ÖDEMELİLER..” diyen Demir Tüccarı dostlarımız var ve PİYASA BUNLARDAN ARINSIN diyerek “BÖYLECE HAKSIZ REKABETİNDE ÖNÜNE GEÇİLMİŞ OLUR..” diyorlar.
Mali Müfettişler denetimlerini sürdürüyorlar.
Karabük DEMİR PİYASALARINDAN bu konuda ki denetimlere büyük destek var ve böylece “GERÇEK DEMİR TÜCCARI..” ile bu tür işleri yapan “ÇAKMA DEMİR TÜCCARLARININ..” ayıklanacağı üzerinde duruyorlar.
“BİZLERDE NEFES ALMA İMKANI BULACAĞIZ..” diyorlar.
“MALİ DENETİMLER SÜRÜYOR/SÜRMELİ..” görüşleri var.
“BÖYLECE HAKSIZ REKABET ÖNLENEBİLİR..” deniliyor..

İFLAS EDEN BİR FİRMANIN,KARABÜK DEMİR PİYASALARINDA YARATTIĞI TRAVMA VE KUŞKULU ALIŞ/VERİŞ DÖNEMİ
Basına yansıdı,İSTANBUL dolaylarında bir FİRMA İFLAS etti,Karabük’ün DEMİR PİYASALARINA DA damgasını vurdu bu FİRMA ve en azından KUŞKULU BİR ORTAMIN doğmasına sebep oldu.
Karabük’te ismi bilinen BAZI SANAYİCİLERİN 3 milyon,2 milyon civarında paraları takılmış bu FİRMADA,o Sanayicilerin,iflas eden Firma da takılan paralardan dolayı etkilenmeyecekleri besbelli.
Ancak,çok ciddi biçimde etkilendiği söylenen DEMİR TÜCCARLARI var ve daha düne kadar BU TÜCCARLARLA alış/veriş eden,birçok Firma veya kişi “ŞİMDİ ÇEKİNEREK ALIŞ/VERİŞ EDİYORUZ..” diyorlar.
İflasını isteyen FİRMADA takılan parası yüzünden,ÖDEME GÜÇLÜĞÜNE DÜŞTÜ İSE,kuşkusu ile ÇEKİNME DÖNEMİ başlamış ve bakın İSTANBUL civarında ki bir Firma KARABÜK’TE NASIL tereddüt yaratıyor.
“MAL CANIN YONGASI..” derler..
Yakın zamana kadar “İSTEDİĞİN KADAR MAL VEREYİM..” denilen,bazı kişi ve Firmalara “MAL VERİRKEN,ÖNCELİKLE,PARAYI TAHSİL ETMEYE ÇALIŞIR HALE GELDİK..” sözlerini çok duymaya başladık.
DİLERİZ,O KRİZ,YENİ KRİZLERİ TETİKLEMEZ..!!
Karabük’te tedirgin bir hava yarattığı kesin..
En azından GÜVEN ORTAMINI zedelediği kesin..

ÇİN HALK CUMHURİYETİNDEN,2015 YILININ BAŞINDAN BUGÜNE KADAR YAPILAN DEMİR İTHALATI 3 MİSLİ ARTMIŞ..
KARDEMİR’İ ve dolayısı ile DEMİR PİYASALARINI en ciddi biçimde etkileyen ÇİN HALK CUMHURİYETİ’NDEN yapılan demir ithalatının YILBAŞINDAN BU YANA 3 MİSLİ ARTTIĞI belirtiliyor.
AYRICA,BU ARTIŞIN SÜRECEĞİNDEN DE SÖZ EDİLİYOR..
Bilindiği gibi ÇİN HALK CUMHURİYETİNDEN gelen demir ürünleri,İÇ PİYASALARA göre hayli ucuz ve bu konu yalnızca ÜLKEMİZİ değil,TÜM ÜLKELERİ ciddi biçimde sıkıntıya sokmuş bulunuyor.
OECD TOPLANTILARINDA TÜM ÜLKELERİN imzası ile DEKLERASYON yayınlandı,ÇİN HALK CUMHURİYETİ demir ürünlerinde uyguladığı DAMPİNG nedeni ile uyarıldı..
BU UYARILARI TAKAN KİM Kİ..?
Şimdi konu ile ilgili İKİ GÖRÜŞ VAR ÜLKEMİZDE..!!
Birinci görüş GÜMRÜK VERGİLERİ ARTTIRILSIN şeklinde..
İkinci görüş MEVCUT GÜMRÜK VERGİLERİ İNDİRİLSİN şeklinde..
BÖYLE KALMASI BİLE KARDEMİR İÇİN ÇOK SIKINTI..
Bir de indirilirse YANDI GÜLÜM KETEN HELVA gibi olur..!!

BİR ARA,KARABÜK’E GELEREK “ÇOLUK/ÇOCUK,CADDE VE SOKAKLARDA DİLENEN..” SURİYE KÖKENLİLER GİTTİLER..
Bir ay kadar önce,CADDE ve SOKAKLARA çoluk/çocuk yatarak/oturarak dilenen SURİYE UYRUKLU oldukları ileri sürülen insanlar ortalıktan kayboldular.
GALİBA KARABÜK DIŞINA YOLLANDILAR.
YOLLAYANLARDAN ALLAH RAZI OLSUN.
Hatırlayanlarınız vardır,o zaman yine yazdık,KARABÜK’TE ÇOK SAYIDA IRAK UYRUKLU İNSAN VAR ve bunların içinden ne dilenen çıktı,ne etrafına zarar veren insan çıktı.
IRAK UYRUKLULAR GERÇEKTEN KALİTELİ İNSANLAR..
Ama SURİYE UYRUKLULAR gelir gelmez,ellerinde “SURİYEDE EVİMİ BARKIMI BOMBA İLE YIKTILAR.YARDIM EDİN..” gibi bir yazı ile dilenmeye başladılar.
GÜNLERDİR SU YÜZÜ GÖRMEMİŞ BEDENLERİ..
LİME/LİME DÖKÜLEN üst/başları ile gerçekten acınacak durumdalardı,ama,olayı büyük çaplı istismar ettikleri de gün gibi aşikardı ve gelen bu insanlar aniden gelmişlerdi,aniden de gittiler.
SANIYORUZ EMNİYET GÜÇLERİ KARABÜK DIŞINA YOLLADI,kim ve hangi birim yolladı kesin bir bilgimiz yok,ancak,bunu kim yaptı,hangi birim başardı ise kutlamamız gerek.
IRAK UYRUKLULAR GERÇEKTEN KALİTELİ.
Yakın zamana kadar IRAK UYRUKLULARA EV KİRALAMAK İSTEMEYEN mülk sahipleri,şimdi onlara,gönül rahatlığı ile ev kiraya veriyorlar,hatta,TERCİH UNSURU haline bile geldiler..
SURİYE UYRUKLULAR,GALİBA,KARABÜK’TEN YOLLANDILAR.

OLASI BİR ERKEN GENEL SEÇİM,YENİ İSİMLER,YENİ YÜZLER GETİRECEK Mİ,KİMLER MİLLETVEKİLİ ADAYI OLUR…?
Olası bir ERKEN GENEL SEÇİM kararı alındığında,Karabük gündemine YENİ İSİMLER-YENİ YÜZLER gelir mi,kimler Milletvekili Aday Adayı,kimler MİLLETVEKİLİ Adayı olur.
Bu nokta da AK PARTİ ÖZELLİK ARZ EDİYOR..
Zira MHP Büyük ölçü de Sayın RAFET VERGİLİ’YE endeksli,eğer Sayın VERGİLİ Milletvekili Adayı olmazsa,Sayın DURMUŞ YALÇIN yeniden Milletvekili Adaylığını dener.
Başka Adaylar çıkabilir mi,zaman içinde göreceğiz elbet.
CHP İçinde ÖNSEÇİMİ GÖZE ALANLAR kimler olur..?
O nedenle AK Parti özellik arz ediyor görüşü var.
Örneğin Sayın MEHMET CEYLAN Milletvekili Adayı olacaktır,Sayın BURHANETTİN UYSAL şansını yine deneyecektir,Sayın AHMET ERORHAN’I Milletvekili Adaylığı için ikna etmeye çalışanlar mutlaka vardır,MEDİKAR Hastanesi Doktorlarından Sayın HAYATİ DEMİR’İ ikna etmeye çalışan geniş bir kesim olduğunu biliyoruz,MÜSİAD Şube Başkanı Sayın AHMET NUR içinde aynı şeyleri söylemek mümkün,AK Parti Safranbolu İlçe Başkanı Sayın AHMET GÜNEŞ bu defa Aday olabilir.
BU İSİMLER AK PARTİ İÇİNDE YARIŞA GİREBİLİRLER.
KULİSLERE BU YÖNLÜ HABERLER SIZIYOR..

KONUT PİYASALARINDA YAŞANAN DARALMA VE GELECEĞE YÖNELİK “ÇOK OLUMSUZ SENARYOLARIN..” ANLATIMI..
KONUT Sektöründe büyük bir durgunluğun yaşandığına işaret edilerek “ÖNÜMÜZDE Kİ AYLARDA ÇOK SANSASYONEL HABERLER ÇIKABİLİR,GELİŞMELER OLABİLİR..” gibi anlatımlar var.
SEKTÖR CİDDİ BİR DURAĞANLIK YAŞIYORMUŞ.
Özellikle SAT-YAP çalışan bir dizi Firmanın ciddi sıkıntılar yaşayacağı üzerinde duranlar var ve “BU TÜR ÇALIŞANLAR SATTIKLARI VE PARASININ BİR BÖLÜMÜNÜ ALDIKLARI KONUTLARI ZOR BİTİRİRLER..”bilgileri veriliyor.
ELİNDE KONUT STOKU OLANLARIN ise satışların durmasından dolayı sıkıntıya girmek üzere olduklarına işaret edilerek,özellikle BANKALARA borcu olan Firmaların bu sıkıntıları aşmakta zorlandıklarına dikkat çekiliyor.
BU SORUN YALNIZCA KARABÜK ÖZELİNE AİT DEĞİL..
ÜLKENİN BİRÇOK YERİNDE konut sektörü sıkıntı yaşıyormuş ve olaya kötümser bakanlar “KOSKOCA AMERİKA BU İŞİN ALTINDA EZİLDİ,KRİZLERE GİRDİ.ÜLKEMİZDE DE KORKU YAŞANIYOR..” gibi değerlendirmeler yapıyorlar.
DİLERİZ KİMSENİN CANI YANMAZ.
Özellikle kıt/kanaat para denkleştirip,konut sahibi olmaya çalışanların canı yanmaz,bunun içinde hemen herkesin,özellikle dikkat etmesi gerek ve gelecekte sektörün krize girme ihtimali daha yüksek gösteriliyor.
TÜKETİCİ,GÜVENLİ FİRMALARI ARAYIP/BULMALI..
Yoksa kayıpları çok/çok büyük olabilir..

KARDEMİR NOKTASINDA YAPILAN YORUMLAR “MUHATAPLARI TARAFINDAN OKUNUYOR/GÖZDEN GEÇİRİLİYOR..”
İnternet sitemize birçok yorum geliyor ve insanlar yorumlarını gittikçe daha net,daha düzgün,hukuksal bir sorunla karşılaşmayacak şekilde yorumlar içeren bir hale getirdiler.
HAKARET YOK,KÜFÜR YOK,ELEŞTİRİ VAR.
Dikkat ediyoruz,en fazla yorum gelen konuların içinde KARDEMİR VAR ve KARDEMİR ile ilgili eleştiriler getirenler ÇÖZÜM noktasında da,önemli görüşlere yer veriyorlar..
TASARRUF DİYENLER VAR..
KARDEMİR hakkında yapılan yorumlar “MUHATAPLARINCA OKUNUYOR,EN AZINDAN,GÖZDEN GEÇİRİLİYOR..” toplumda ki HASSASİYET bu yolla ölçülüyor sanki.
YORUMLAR,ÇOK İÇERİKLİ HALE GELDİ ZATEN..
O eskiden yapıldığı gibi yalaka/satılmış/çaldılar/çırptılar gibi hakarete varan yorumlar yerini,daha içerikli,gördüğü soruna çözüm noktaları dile getiren yorumlara bıraktı..
KARDEMİR HAKKINDA ÇOK YORUM GELİYOR.
SİYASET HAKKINDA ÇOK YORUMLAR GELİYOR..
Karabük’ün hemen her sorununu,BÖLGENİN SESİ Gazetesi HER TELDEN Köşesine,Sayın HÜR KALYUNCO’NUN köşesine,Sayın FUAT YAVUZ’UN Spor yazılarına,oralarda çıkan konuların içeriğine göre gönderilen yorumlarla ele alınıyor.
OKURLARIMIZ HEMEN HER KONU DA KATKI VERİYOR.
Sorunlar üzerine hassasiyetlerini dile getiriyorlar.

12 kişi görüş bildirdi

 1. Gönderen

  Kardemir hakkında tabi ki çok yorum gelir. 🙂
  Binlerce ortağı var ve Karabük’ün önemli bir kısmının geçimine vesile olan bir kurum. Kardemir’deki bir rahatsızlık muhakkak ki şehirde rahatsızlık meydana getiriyor…

  Benim anlayamadığım Çin krizi niye Erdemir’i pek sıkıntıya sokmuyor? Erdemir 2. dönem bilançosunu da açıkladı. Geçen seneden çok kötü değiller. Erdemir kar ederken Kardemir niye zarar yazıyor? Doların artması yüzünden o kadar zarar yazması normal mı? Geçen sene 100 doların üzerinde olan demir cevheri fiyatları 50 dolara düşmüş durumda. %50’den fazla bir düşme söz konusu. Hakeza devir cevheri kadar düşmese de kömür fiyatları da dikkat çekici şekilde düşmüş durumda. Maliyetlerin ekseriyetini hammadde oluştururken ve hammadde fiyatları düşerken, Kardemir’in satışlarının maliyeti niye yükseliyor? Enerjisini de kendisi üretirken o kadar zarar yazması normal mi?
  Dolardaki yükseliş ise hammadde fiyatlarındaki düşüş kadar değil. Hem Kardemir Erdemir gibi birçok ürününü döviz ile satıyor…

  Kardemir’de yatırımlar ne zaman bitecek? 3.haddehane 2015 ortalarında bitecekti. Şimdi 2016 ortalarında deniliyor?
  5. yüksek fırındaki bütün sorunlar ortadan kalktı mı? 3 milyon ton hedefine ulaşılacak deniliyordu. Şimdi 2,2 milyon ton çelik üretiminden bahsediliyor. Hedefe ulaşılamamsının sebebi Filyos limanının gerçekleşmemesi mi yoksa başka nedenler mi var?

  Çin dampingi Erdemir’i niye sarsmıyor?

 2. KARABÜK

  Kardemirden sendikal faliyetten atılan emekli olmamış sicili temiz insanlardan sözleşmeli olarak yeni açılacak olan yeni haddahane ve ihtiyaç duyulan yerlere bir kısım arkadaş alınsa nasıl olur, bu arkadaşların tek suçu bilindiği gibi sendikal tercihleri olmuştur, bunların içinde çok düzgün içerden dışardan onlara kefil olabilecek vurucu kırıcı hiçbir eyleme katılmadığı halde atılanlar var, geçtikleri ve onlara bu güne kadar yardımı dokunmayan sendikalarının sayesine yeterince akıllanmış, işverenin değerini ve gücünü anlamış olan bu arkadaşların Karabük’ün sosyal barışı açısından, Kardemir yönetiminin büyüklüğünü ve idarecilerinin hoşgörüsünü umarak yetişmiş tecrübeli bu emekcilerin tekrar eski yuvalarına sözleşmelide olsa dönmelerinde sakınca olmadığını düşünüyorum, Bu konuyu başta Kardemir yönetiminin, valimizin, siyasi partilerimiz ve diğer büyüklerimizin bir an önce değerlendirmelerini bir hiç uğruna mağdur olmuş bu insanların ve ailelerinin maduriyetlerinin gidermeleri için ellerinden geleni yapmalarını temenni ediyorum, Değerli basınımızdan’ da destek bekliyorum, şimdiden göstereceğiniz hoş görü ve destekten ötürü teşekkür ederim.

 3. hassaskadraj

  Ahmet Bey Kardemir noktasında inanın içeride başmühendisler mühendisler ve memurlar ve formenler çıldırma noktasında son 5 senedir göz göre göre yapılan keyfilikler ve rant paylaşımı şeklindeki fabrika yönetimi karşısında.
  Uğur Beye buralardan yorumlar gidiyorsa şayet. kendisinden ricamız müdürlükleri tek tek gezsin ve hiçbir korku olmadan müdür harici personelle birebir görüşşün yalvarıyorum.

  yazacak o kadar şey var ki inanın üşeniyoruz yazmaya buraya zira anlamını yitireceğini düşünüyoruz uzun yazınca.

  En net en ölümcül sorun MÜDÜR BAŞMÜHENDİS MÜHENDİS FORMEN MEMUR maaşları arasındaki inanılmazz uçurummmmm. ya burası özel sektör biliyoruz istenirse orman kanunları uygulanır ama madem KARDEMİR karabükün madem kardemir aile madem iş barışı ve madem REFARANSIMIZ EKOLÜMÜZZZZ ERDEMİR İSMEDİRR, o zaman diyoruz ki ERDEMİR ve İSDEMİR ücret sistematiğini buraya da uygulayın. Aralarındaki katsayı ne ise MUDUR ile BAŞMUHENDİS MUHENDİS arasındaki burayada uygulayında bizde EREĞLİ İSKENDERUN gibi tırnak içinde DÜNYA ŞİRKETİ insan kaynaklarını görelim.

  yok öle müdüre 12- 15 net maaş geri kalanlar amele tayfası muamelesi kahrediyor insanı. Ve Lütfen yeniden müdürlük sayılarını ve kimin koltuğunu doldurduğunu sorgulayın ve radikal kararlar alın lütfen Uğur Bey.

  İnanın sizi seviyoruz ve sizden umutluyuz lutfennnn müdür altını bi dinleyinnn sadece.

 4. zeki

  mühendisler,başmühendisler,memurlar infial halinde; çok da haklılar.Müdüründen 5 gömlek daha iyi mühendisler tanıyorum.Müdürünün 3 te biri ücret alıyor.Zaten bakıldığında kaliteli müdürlerin çoğu ayrıldı, çok daha iyi şirketlerde görev aldılar.kalanlar; işi dalkavukluk ile yürütmeye çalışanlar.müdürlerin birçoğu emin olun kardemirden dışarı çıksın iş bulamazlar.Bunu bütün samimiyetimle,tecrübelerimle, gözlemlerimle söylüyorum. Ama kardemirin temelinin çatırdamaya başladığını,mutlu azınlık müdürler hariç kardemirin tamamına yakınının mutsuz olduğunu çok rahatlıkla gözlemliyoruz.Bu işe de yansıyor.insanlar artık eskisi kadar işi sahiplenmiyor.parayı alan işi yapsın mantığı başladı.Bu kardemir için büyük tehlike.Kardemir bu günlere; vefalı,işine sıkı sıkıya sarılan,gerçek kardemirli,gerçek karabüklülerle geldi.Onlara sadece osman kılavuz gibi adam gibi bir adam önderlik etti.Ordusunu iyi yönetti,motive etti,başarı kendiliğinden geldi. daha sonra gelen şahsiyet ise iş barışına öyle bir darbe vurdu ki bu kardemir 15 sene kendine gelemez. bir yönetim kurulu düşünün ki o şirketi batırmak istese ancak böyle bir genel müdür tercihinde bulunabilirdi.ne oldu 3 milyon tonlar, lojistik müdürlüğü açtınız 3 milyon ton için. ne oldu; nakliyattaki büro memurunu koysan lojistik müdürünün yaptığı işi yapar,hatta belki de daha iyi yapar.yatırımlar fiyasko,borçlar almış başını gitmiş. bu fabrika 3 milyon tona bu şartlarda çıkamaz diyerek fadıla karşı gelenlerin hiçbiri şu an kardemirde değil.hepsi daha iyi yerlerde.Kim haklı çıktı.fadılın her dediğine kayıtsız şartsız evet diyenler şimdi nerdesiniz.kardemir kötüye gidiyor ve hiç güven vermiyor.Çİn,min hikaye. Çin yıllardır piyasanın belirleyici aktörü. Çin sadece kardemirde yönetici pozisyonundaki beceriksizlerin başarısızlıklarına buldukları kılıf.Bu çin erdemire uğramıyor mu,bakın bakalım bilançolara.Sonuç olarak fabrkanın el birliğiyle içine ettiniz.Allahtan üniversite var da 2002 deki durum kadar vahim olmaz karabük için.kapanırsa kapanır, hiç olmazsa karabükün havası temizlenir. Şu an kardemir var da kaç kişiye faydası var. Mutlu azınlık düşünsün kapanırsa ne yaparız diye.

 5. maalesef

  Evet maalesef kardemirde ücret dengesizliği ve/veya adaletsizliği bugünde devam etti. Formen arkadaşlar isyanda. 2010 girişli 4. kademe bir işçi arkadaş formeninden fazla maaş almıştır. Bunda vergi artışlarının sebebi büyük. Bu da formen arkadaşların iş’e bakış ve davranışlarını etkilemiştir. Hatta bazıları tekrar eski kadromuzu alsak mı diye aklından geçiriyor. Kardemir yönetimi bu konuda tekrar düşünmelidirler.

 6. antalya dan

  KARDEMİR yönetimin de KARABÜKLÜ SANAYİCİ İŞ ADAMLARI ARTIK OLAYA EL ATMA ZAMANI GELMİŞTİR.. Elin kayserilisinin memlektimin fabrikasında at oynatması yenilir yutulur değildir. ha nemalanıyorsa iş başka o zaman karabük lü değildir. Karabük bu şekilşde elin kayserilisinin elinden yönetim alınmazsa KARDEMİR i kitaplardan seyrettirisiniz çocuklarınıza haberiniz ola… elin kayserilisi gitsin fabrika arayacaksa kayseride bulsun. karabük lü hangi sanayici kayseride barındırmışlar yerler adamı orada yutarlar.. burada da biz yiyeli, biz yutalım elin kayserilisi kendi çöplüğünde bizde kendi ÇÖPLÜĞÜMÜZDE ÖTELİM YOKSA KARDEMİR fabrikamız kalmayacak…

 7. tonaj

  Kardemir eğitim salonuna bakın 11 trilyon para harcandı, 900 kişi aynı anda eğitim alabiliyor diyordu fadıl, kimse sormuyordu 900 kişi aynı gün eğitim alacakta fabrikayı kim işletecek diye, ha şimdi gidin bakın günde ortalama 30-40 kişi eğitim alıyor, eğitimde eğitim olsa… sabun köpüğü saçma sapan eğitimler,, ne günlere kaldık yarabbi

 8. minorkadraj

  Madem refaransımız ERDEMİR İSDEMİR evet öyleyse getirin birebir karbon kopyası şeklinde uygulayın ERDEMİR İSDEMİR ÜCRET SİSTEMATİĞİNİ. cret sisteminde Müdürle Başmühendis arasındaki katsayı Başmühendis ile Mühendis arasındaki katsayı Mühendis ile Formen arasındaki katsayıyı felsefeyi birebir uygulayın 2016 ocak ayından itibaren görelim DÜNYA ŞİRKETİ yönetim tarzını.

  Ama yokk mutlu azınlığız biz MÜDÜRLER BAŞMÜDÜRLER olarak bunu kaybetmek istemeyiz başmühendis mühendis maaşları bize yaklaşırsa büyüklüümüz ve ne önemli insanları olduğumuz anlaşılmaz gibi bilinçaltlarında yatan gerçekliğe isyan yakacak kardemiri.

  her kürsüden aidiyet aidiyet diye 5 senedir üfürülennnn sihirli kelimenin içini boşaltınız Kardemir de öz ve öz Karabüklü 3.nesildn gelen mühendislerde bile helal olsun Kardemir yönetimine göz göre göre keyfiliklere ve içler acısı personel politikalarını seyretmeye devam.

  KARDEMİR e yeniiiii yeniiii müdürler lazımmmm dışarıdan transfer edilecek EMEKLİİİİİ olmalı özellikleeeeee tırnak içinde.

 9. bu duruma gelmeyecekti

  biz o gayseriliyi o sendikayı yok etmiştik ermeni abdullah gül bunları kurtardı akp bunları kurtardı yukarıda 2010yılında işe giren oğlan çoçuklarının formenlerden mühendislerden fazla maaş aldıklarını yazmış sivrittiği kazıklar onların kıçına girdi yengec cengiz ve ekibi bunların götünü fazla kaldırdı kardemir batsın büyümesin 2002 yılından beter olsun çelikhane müdürü hal ve hareketlerine dikkat etsin

 10. ali can

  kardemir kötü sona hızla yaklaşıyor ve kimse kılını kıpırdatmıyor. Neden; çünkü hepsinin ceketi kapının arkasında. 5 yılda zaten 15 yılda alacaklarını aldılar, defolup giderler, onlar için birşey farketmez.karabüklü düşünsün. erdemirin artıklarını baştacı yapanlar, hala tükürdüğümüzü yalamayalım diye bu adamları görevde tutuyorlar. hatayı hatayla düzeltmeye çalışıyorlar. erdemir atıklarının dışındakiler zaten işbilmez,yalaka takımı.işleri güçleri her gelene biat edip,soytarılık yapmak.ne yatırımlar beklendiği gibi oldu, ne üretim planları beklendiği gibi oldu, ne satışlar satış fiyatları beklendiği gibi oldu. verimler yerlerde sürünüyor. iş barışı bitmiş, mühendis,başmühendis müdürüne düşman, işçi sözleşmeli formene düşman. karabük halkı artık kardemiri eskisi kadar sahiplenmiyor,bağrına basmıyor. Çünkü kardemiri karabükten kopardılar.dışardan gelen beşpara etmez adamları baştacı ettiler.sonuç hüsran. yakında kardemir kapanmasın diye yürüyüşlere başlarsınız; dikkat edin fazla hızlı yürümeyin,yavaş yavaş yürüyün; endüstri etüd müdürünün saçları bozulmasın,kaliteci amcamız 70 yaşında ne olur ne olmaz Allah muhafaza daha 15 sene çalışmayı düşünüyor,başmüdürleride en öne koyarsınız.güzel güzel yürürsünüz.hadi yürüyün bakalım anca gidersiniz.

 11. REMİNGTON

  SAYIN GÖLBEK KARDEMİR BİR DÜNYA ŞİRKETİ DİR BUNU HERKES BÖYLE BİLSİN BU PİYASADA MALİSEF 5 YILDA 10 YILDA BİR KRİZ OLUR YAKANMA DURUMUNUZA GÖRE İŞLER BİRAZ ZORLAŞIR VEYA TEGET GEÇER 2009 YILINDA TEGET GEÇDİ HİSSETMEDİK YIL 2015 YILI BİRAZ ZORLAYACAK GİBİ YATIRIM KARMAŞASI MALİSEF ZORLUYOR FAKAT PROFESYONEL YÖNETİCİ KADROSU BU SORUNUDA AÇACAKDIR YOK KARDEMİRSİZ BİR KARABÜK GİBİ SAÇMALIKLARI SERVİS ETMEK KAMUOYUNA KİMSEYE FAYDA VERMEZ NE DEMEK KARDEMİRSİZ KARABÜK NE MANTIK DIRKİ HOP DİYE SERVİS EDİLDİ MUTLAKA BUNUN BİR -B -PLANLI OLDUGUNU DÜŞÜNÜYORUM KARDEMİRİ FİLYOSA TAŞIMAK GİBİ BATTI GÖSTERİP PARÇA PARÇA TAŞIMAK GİBİ BİRİLERİ ZAMANINDA KARDEMİRİN BAZI HADDE TEKNOLOJİSİNİ VE MALZEMELERİNİ KENDİ HADDEHANELERİNE TAŞIMIŞDI HALA O ZİHNİYET YÖNETİM KADROSUNDA YER ALIYORLAR OGLU İLE BİRLİKDE ADAMLAR ŞİMDİ TÜRKİYENİN SAYILI ZENGİNLERİNDEN OLDU HADDEHANE -HASTANE -LOJİSTİK-BENZİNLİK-ŞİMDİDE İNŞAAT A BAŞLIYOR BUNLAR BİZİM BİLDİKLERİMİZ İMTİYAZLI MAMÜL DE KARDEMİRDEN ÇABASI BUNLAR SADECE BİR TEKNOLOJİYİ MALZEMELERİ BULAK TARLASINA KURULUNCA OLDU 15 YILDA -AMCAYI YAZMAYA GEREK YOK ONUN MAL VARLIGINI KENDİSİNDEN BAŞKA KİMSE BİLMEZ TÜRKİYENİN EN ZENGİN İLK YÜZÜNDE ONU BİLİYORUZ SADECE KISACA HERKES UYANIK OLMALI KARDEMİR İLK 6 AY BİLANCOSU 300 TRİLYON ZARAR OLABİLİR DİYE YAZILARI OKUDUM OLABİLİR AMA BU O KADAR SARMAZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM ÇÜNKÜ SERMAYE YETERLİ MİKTARDA VE NAKİT GİRDİSİ YÜKSEK BİR ŞİRKET BU GÜN BUNLARI KONUŞMUYOR OLACAKDIK- İMTİYAZLI MAMÜLLERDEN KARDEMİRİN KASASINA GİRMEYEN PARA BİRİLERİN KASASINA GİRMESEYDİ SIKINTI VARSA ÇARE DE VAR DİYE DÜŞÜNÜYORUM NEDEN KARDEMİRİN KASASINDA OLMASI GEREKEN O HELAL PARA MUTLAKA YAKIN ZAMANDA TEKRAR BİRİLERİN KASASINDAN ÇIKIP KARDEMİRİN KASINA GİRECEKDİR CENABI ALLAH VE YÜCE TÜRK ADALETİ BUNU BÜYÜK ÖZ KARDEMİR AİLESİNE NASİP EDECEKDİR ASIL SIKINTI PERSONEL REJİMİNDE PERSONEL REJİMİNİ HALLEDEMEYEN BİR ŞİRKET YAPISININ MUTLAKA BAŞI AGRIR BİZİM ŞU AN BAŞ AGRISI YAPAN PERSONEL REJİMİ NEDEN HOYRATCA DAGITILAN KISIM MÜDÜRLÜKLERİ -BAŞMÜHENDİSLİKLER- SÖZLEŞMELİ FORMENLER BU SIKINTILI YAPI DEVAM ETTİKCE ÜST KADROLARDA VEDE İŞÇİ KADROLARINDA YAPILAMAYAN KADRO DÜZENİ ARTIK ÇEKİLEMEYECEK DURUMA GELMİŞDİR BU ŞİRKET PERSONEL REJİMİ Nİ DÜZENLEYECEK OLAN GENEL MÜDÜR VE YARDIMCISI HALA NEYİ BEKLİYOR ANLAMIŞ DEGİLİZ KADRO BEKLEYEN İŞÇİLER OLARAK HALA SÖZLEŞMELİ FORMEN İSTİHTAMINA YENİ MÜDÜRLÜK OLUŞUMUNA DEVAM EDİYORLAR BU PERSONEL REJİMİ BEYAZ YAKADAMI YAPILACAK MAVİ YAKALI AYRIMCILIGI NEDEN SENDİKA ZATEN ORTADA YOK BİR BİLGİDE YOK SADECE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR BAŞKA BİLDİKLERİ BİR ŞEY YOK O KADAR- İŞÇİYİ İKNA ETTİKLERİNİ ZANNEDİYORLAR SADECE UYANIKLAR YA İŞÇİ DE SAF YA İNANDI ÇOK BEKLERLER DAHA O DEMOKRATİK SEÇİM SANDIGI İŞÇİNİN ÖNÜNE GELSİN İŞÇİLER DE SİZE GÜZEL BİR ÇALIŞMA YAPACAK MERAK ETMEYİN- SÖZLEŞMELİ FORMENLERLE YAPTIGINIZ O PLANLARIN HESABINI SORACAK SİZLERE SEÇİM SANDIGI ÖNÜNE GELİNCE SİZ DEVAM EDİN PLAN YAPMAYA SANKİ SÖZLEŞMELİ FORMENLERİ TEMSİL EDİYORSUNUZ AYIP SİZLERE -HİÇ Mİ UTANMA DA KALMADI SİZLERDE YA GENEL BAŞKANIMIZ CENGİZ BEY MUTLAK ÇOK KATILIMLI BİR MİTİNG YAPIPDEMOKRATİK SEÇİMİ VAKIF OLAYININ HANGİ KONUMDA OLDUGUNU VE PERSONEL REJİMİ KONUSU HAKKINDA ÇOK KATILIMLI BİR MİTİNG YAPMALIDIR MUTLAK BİR MİTİNG OLMASI LAZIM SÖZLEŞME BİTİNCE YAPILAN MİTİNG AMACINA ULAŞMADI KANISINDAYIZ İŞÇİLER OLARAK BU SAYDIGIM KONULARDAN HİÇ BAHSETMEDİ KATILIM DA AZDI ONUN İÇİNMİ BAHSETMEDİ YOKSA YANINDA Kİ ANGARALI YÜRÜYEN CEKET Mİ HATIRLATMADI BİLEMİYORUZ AMA ANGARALI YENİ İŞÇİLERE KADEME VERİLİRKEN YAPTIGI BASIN TOPLANTISINDA DİGER ARKADAŞLARIN KADEME SORUNU DA SÖZLEŞMEDEN SONRA VERİLECEK DİYE SÖYLEMİŞ Dİ HALA BİR BİLGİ YOK SÖZLEŞME MADDESİ NE ALDILAR MI KONULARI BİLMİYORUZ BİLEN DE YOK SADECE ÜCRET LER MADDESİNİ BİLİYOR TEMSİLCİLER KISACA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR O KADAR NE ÇALIŞMAYMIŞ NE ZOR MUŞ BU KADRO DÜZENLEMESİ YILLAR ÖNCE ÜNİVERSİTEDEN BİLİM ADAMLARI DA GELDİ BİTİREMEDİ KAÇ TANE GENEL MÜDÜR- GENEL MÜDÜR YARDIMCISI DA GELDİ HATTA İNSAK KAYNAKLARI UZMANI DA GELDİ BİTİREMEDİ GENEL BAŞKANLAR GELDİ BİTİREMEDİ NEYMİŞ BU KADAR ZOR OLAN ATOMU MU PARÇALIYORSUNUZ YA AMA İŞÇİYİ PARÇA LADINIZ YENİ DİYE ESKİ DİYE SİZİN ÇALIŞMALARINIZI BİTİREMEDİGİNİZ İÇİN BU İŞÇİ BİRBİRİNE DÜŞDÜ HALA SÖZLEŞMELİ FORMENLİKDE İSRARINIZ İÇİN -HOYRATCA MÜDÜRLÜK AÇTIGINIZ İÇİN BU KADAR HESAP SIZ KİTAPSIZ İŞLER YAPTIGINIZ İÇİN DEMOKRATİK SEÇİMİ ÇOK GÖRDÜGÜNÜZ İÇİN- BU SORUNLARI ÇÖZÜN HER ÇALIŞAN YAPTIGI İŞİN KADROSUNU ALSIN DEMOKRATİK SEÇİM YAPILSIN İNANIN BU BAŞ AGRILARI GEÇECEK İŞDE O ZAMAN BÜYÜK ÖZ KARDEMİRLİ AİLESİ DÜNYA ŞİRKETİNDE ÇALIŞDIGINI ANLAYACAK FEDAKARLIGI BİLEN ÜRETMEYİ BİLEN MALİYETİ BİLEN DÜŞÜREN REKOR LAR KIRAN ÇALIŞANLAR OLARAK BU ÇAG DIŞI UYGULAMALARIN SON BULMASI TEMENNİSİYLE…

 12. KARABÜK 78

  Az bile Karabüklüye bunlar! Adamlar adı sanı duyulmamış bir hurdacı ordan haddeciiken, ordan
  Türkiyenin muhtemelen ilk 50 zengininden birisi, Dünyanın ilk 500 üne girmiş, karabükte yan bakan yok, takımı düşür, 400 kardemirden at , 200 çelik yapıdan at, gıkını çıkaran yok, Karabükte ne vali var, ne millet vekili var,Belediye başkanının sesi çıkıyordu ceza kesiyor, kesip doğruyordu 3 adamını içeri alınca oda melek oldu, eskiden elini öpen C.Başkanı , yetki işlerini hallediveren sadullahı vardı, ALTIN hisseli baş Karabüklüsü vardı, Şimdi onlarda yok ama adamlar bildiğini okuyabiliyor, İmamhatip okulu yaptırıyormuş, Onlar o 307 nin ailesinin, çoluk çocuğunun fazlasını demiyorum gelsin 1 er dakikasını ödesin, öyle yaptırsın imam hatipi, sözüm sadece onlara değil onlar bunları yaparken göz yuman ve durumdan faydalanmaya çalışan faydalananlar işten attıkları adamların hakkını ödeyebileceklermi bakalım, tahtalı köyde amcaları onları kurtaracakmı bakalım.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Otizmli radyo programcısı engelli bireylere yönelik farkındalık oluşturuyor

Yayın: 23.09.2023 04:48
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – ŞULE ÖZKAN – Türkiye'nin birinci ve tek otizmli radyo programcısı Muhammed Emirhan Güngör, “İnsanlar bizi fark etsin ve fırsat versin. Fırsat verildikçe neler yapabildiğimizi görecekler. Engelliler ve otizmliler bir gün değil her gün hatırlanmalı.” dedi.

Güngör, AA muhabirine, otizmli birey olarak radyo programcılığı hayalini gerçekleştirmesini ve engelli bireylere yönelik farkındalık oluşturma gayretini anlattı.

Kocaeli'de dünyaya gelip büyüdüğünü belirten Güngör, küçüklüğünden bu yana basın bölümünü yakından takip ettiğini söyledi.

Güngör, “çok yaramaz ve hiperaktif” bir çocuk olduğunu aktararak, “Otizmli olduğumu, küçük yaşlarda evrakları karıştırırken sıhhat raporuma denk gelince öğrendim. Daha evvel ailem bana söylememişti. Herhalde söylemek istemiyorlardı. Çocukken çok yaramazdım lakin televizyon ve gazeteye ilgim vardı. Beş yaşından beri radyo dinliyorum. Çocukluğumdan lise dönemime kadar her hafta sonu koşa koşa gazete almaya giderdim.” diye konuştu.

– “Programda engelli bireylerin sıkıntılarına tahlil aramaya çalışıyorum”

Bazılarının otizmli olduğu için kendisini dışlayıp ötekileştirdiğini lisana getiren Güngör, “Sadece 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü'nde ve 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde değil, her gün anlaşılmalı ve ötekileştirilmemeliyiz. Bunu insanlara anlatmaya çalışıyorum.” sözünü kullandı.

Güngör, Kocaeli'deki bir radyoda yaklaşık 2 yıldır “Engelsiz Yaşam” isminde program sunduğundan bahsederek, şöyle devam etti:

“Bu programda engelli bireylerin sıkıntılarına tahlil aramaya çalışıyorum. Sıhhat dalından yahut sivil toplum kuruluşlarından uzman isimlerle engelli yaşama dair konuşuyoruz. Çok olumlu reaksiyonlar aldım. Beşerler programımı severek dinliyor. Hedeflerim ortasında ulusal radyo ve televizyon kurumlarında çalışmak var. Staj yaparak deneyim kazanmak istiyorum ve bir müzik programı yapmak istiyorum.”

– “Otizmli olduğum için geçiştirdiklerini düşündüm”

Özellikle lise devrinden sonra ayrımcılık ve ötekileştirme yaşadığının altını çizen Güngör, “Ayrımcılığa çok uğradım, hala daha uğramaya devam ediyorum. Otizm denilince insanların aklına 'Bize ziyan verebilir' niyeti geliyor. Bize farklı bakılıyor.” biçiminde konuştu.

Güngör, ailesinin radyocu olmasını gelir elde etmekte zorlanabileceği niyetiyle istemediğini anlatarak şunları kaydetti:

“Radyoculuktan evvel 2 sene öbür işlerde çalıştım. Bir lokantada garsonluk tecrübem oldu. Daha sonra pişmaniye fabrikasında çalıştım. İşten çok sıkılmıştım, 'artık hayatımın işini yapmalıyım' diye düşünüyordum. Radyocu olabilmek için pişmaniye fabrikasından kaçtım. İzmit'teki radyolara gittim lakin programcı almadıklarını söylediler lakin otizmli olduğum için geçiştirdiklerini düşündüm. Sonunda Türk halk müziği çalan bir radyo beni kabul etti. Orada radyo programlarının nasıl yapıldığını öğrendim. 25 Mayıs 2019'da Türkiye'nin birinci ve tek otizmli radyo programcısı oldum.”

– “Otizmli bireyler beni örnek alıyor”

Çevresinin geniş olduğunu lakin yeni bir beşerle tanıştığında kendisine karşı ön yargı hissettiğini belirten Güngör, “İnsanlar bizi fark etsin ve fırsat versin. Fırsat verildikçe neler yapabildiğimizi görecekler. Engelliler ve otizmliler bir gün değil her gün hatırlanmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

Radyo ve televizyon alanında çalışmak isteyen otizmli bireylere örnek olan Güngör, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Engellilerle ilgili farkındalık oluşturmak için programlar yapıyoruz. Özel ihtiyaçlı bireylerin aileleri bana yazıyor. 'Bizim oğlumuz da otizmli, sizi görünce gururlanıyoruz.' diyorlar. Benden teklifler almaya çalışıyorlar, onların sayesinde bu kadar faal bir biçimde çalışıyorum. Otizmli bireyler beni örnek alıyor. Bu hususta birinci ve tekim lakin inşallah her alanda çalışan otizmli bireylerin sayısı artar.”