Bölgenin Sesi Gazetesi
 

İki Maaş İkramiye Kanun Teklifinden Sonuç Çıkmadı

Yayın: 23.07.2015 11:49
Paylaş:
A+ A-

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir milletvekili Mehmet Tüm tarafından 14 Temmuz tarihinde verilen,”emekliye iki maaş ikramiye”kanun teklifinden ses seda yok.

CHP Balıkesir Milletvekili Tüm, Emekliye İki maaş ikramiye konusundaki kanun teklifinin gerekçesinde şu ifadelere yer vermişti.

“Emeklilerimiz yaşamı boyunca çalışan, üreten, alın teri döken, ülkenin kalkınmasına katkı sunan, vergi veren, prim ödeyen ve bu emeğin karşılığını hak ettiği biçimiyle alması gereken yurttaşlarımızdır. Fakat ülkemizde emekliler düşük maaşlar sebebiyle yaşamlarını sıkıntı içinde geçirmektedir.

Emeklilerimizin maddi koşullarının iyileştirilmesi ve yaşamlarını kolaylaştırıcı düzenlemelerin uygulamaya konulması, anayasal güvence altına alınmış olan sosyal devlet ilkesinin bir gereğidir.

Sosyal devlet ilkesi gereği emeklilik, yıllarca çalışmış insanlar için seyahat etme, sosyal ve kültürel aktivitelerde bulunma, sağlık haklarından en iyi şekilde yararlanma dönemi olmalıdır.

Oysa ülkemizde emekliler, çöpten ekmek toplayacak kadar zor koşullarda, açlık sınırının altında yaşamını idame ettirmektedir. Emeklilerimiz artık çöpten ekmek toplamasın. Emeklilerin sosyal hayatını sürdürmesi için gerekli sosyal tesisler bulunmamaktadır. Emekli maaşlarından sağlıkta katkı payı ve sosyal güvenlik destek primi adı altında kesintiler yapılmaktadır. Bu gidişata dur demek başlıca görevimiz olmalıdır”

Emekliler Açlık Sınırı Altında Yaşıyor

Kanun teklifinde, 10 Milyonu aşkın emeklinin açlık ve yoksulluk sınırı altında, gıda, giyim, barınma, eğitim, sağlık, ulaşım, elektrik, su gibi temel yaşamsal ihtiyaçları karşılayamayacak durumda olduğuna dikkati çeken Mehmet Tüm, emeklilerin büyük bölümünün geçimini sağlamak için çalışmaya devam ettiğini, kültürel ve sosyal hiçbir imkândan yaralanamadıklarını ve uzun yıllar çalışmanın etkileriyle sağlık sorunları yaşadıklarını, emekli hanelerinin neredeyse yarısının yoksul olduğunu dile getirdi.

Emeklilerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi için acil önlemler alınması gerekliliğini hatırlatan Tüm; “Vermiş olduğumuz kanun teklifinde bu iyileştirme sürecinin bir parçası olarak aylık almakta olan emeklilere ve bunların hak sahiplerine, yılda iki defa, ramazan ve kurban bayramlarında olmak üzere, almakta oldukları aylık tutarında ikramiye ödenmesi önerilmektedir. “ ifadelerini kullandı.

Mehmet Tüm ’ün Kanun Teklifindeki Değişiklik Önerisi Şöyle;

SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ
MADDE 1- 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa aşağıdaki ek madde eklenmiştir.
“EK MADDE 11- Bu Kanuna veya 5434 sayılı, 506 sayılı, 1479 sayılı, 2925 sayılı ve bu Kanunla mülga 2926 sayılı Kanunlara göre aylık almakta olan kişilere ve bunların hak sahiplerine, yılda iki defa ramazan ve kurban bayramlarında olmak üzere almakta oldukları aylık tutarında ikramiye ödenir.
MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Yorumlar

  1. emekli

    Meclis 1 Ekime kadar tatilde. Kim görüşecek ve onaylayacak bu kanunu. Sıcak başınıza geçti herhalde.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

KARDEMİR Genel Kurulu Tarihi Belli Oldu

Yayın: 27.09.2023 17:08
Paylaş:
A+ A-

KARDEMİR A.Ş Yönetimi, 23 Ekim 2023 Pazartesi günü Genel Kurul yapma kararı aldı. Yapılacak olan Genel Kurulda Kardemir’in 11 kişilik yeni yönetimi de belli olacak.
Şirket tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) gönderilen açıklamada ;
KAP’a yapılan açıklamada, “Şirketimizin, 23 Ekim 2023 Pazartesi günü saat 14.00’de Kardemir Eğitim ve Kültür Merkezi – KARABÜK adresinde ekteki gündem maddelerini görüşmek üzere Olağanüstü Genel Kurulunun yapılmasına ayrıca; Grupların Yönetim Kurulu Üyeleri adaylarının seçimi için “A” grubu hisse sahiplerinin, “B” grubu hisse sahiplerinin ve “D” grubu hisse sahiplerinin Kardemir Eğitim ve Kültür Merkezi – KARABÜK adresinde aynı tarihte genel kurul toplantı saatinden önce saat 10.00’da ayrı ayrı toplanarak adaylarını belirlemelerine karar verilmiştir” denildi.
Genel Kurul Gündem Maddelerinde ise, Yönetim Kurulu Üyelerinin seçilmesi, Yönetim Kurulu Üyelerine T.T.K.’nun 395. ve 396. maddelerinde yazılı izinlerin verilmesi, Yönetim Kurulu Üyelerine verilecek huzur hakkının belirlenmesi ve Şirketin pay geri alımı işlemleri hakkında bilgi verilmesi yer alıyor.
Yeni Yönetim Kurulu üyelerinin kimler olacağı merak edilirken, Kardemir’in şu anki 11 kişilik yönetiminin üçü boş halde duruyor.
Kardemir’in şu anki Yönetim Kurulunda şu isimler yer alıyor; Prof. Dr. İsmail Demir, Ömer Demirhan, Prof. Dr. Ercümend Arvas, Fatih Mehmet Erkoç, Kamil Güleç, Muhammed Ali Oflaz, Mustafa Aydın ve Yusuf Canbolat. (Esra Oğuzkağan Özkan)