Kamu Mühendisleri Ankara’ da Buluştu

Kamu Mühendisleri Ankara’ da Buluştu

Yayın: 09.07.2023 16:11
Paylaş:
A+ A-

Kamuda çalışan mühendisler mali ve özlük haklarının iyileştirilmesi için yapmış oldukları çalışmalar kapsamında kamuoyunun dikkatini çekmek ve hep bir ağızdan talep ve isteklerini tekrar dile getirmek için 8 Temmuz Cumartesi günü Ankara Anıtparkta geniş bir katılımla bir araya gelerek basın açıklamasında bulundular.

Yapılan açıklamalarda, “2016 yılına kadar dengi meslek gruplarıyla benzer gelire sahipken, son yıllarda bu denge bozulmuş ve bu gün 2-3 kat gelir farkı oluşmuştur. Bu gelir farkı, dengi meslek gruplarının fazla gelire sahip olması olmayıp, Kamu Mühendislerinin gelirinin aynı düzeyde artırılmamasından kaynaklanmaktadır.

Daha da vahimi Kamuda çalışan Mühendisler, emri altında çalışan işçi kardeşlerinden bile daha düşük gelire sahip hale gelmiştir. Buradaki sorun işçi kardeşimizin gelirinin yüksek olması olmayıp, Kamu Mühendislerinin gelirinin düşük kalmasıdır.”

Karabük’ten de Kamu Mühendisleri Derneği Temsilcilerinin öncülüğünde Kamu Mühendisleri Anıtpark’ daki toplantıya katılmışlardır. Toplantıya Karabük Ziraat Mühendisleri Odası da destek vererek üyeleriyle birlikte katılım sağlamıştır” bilgisi verildi.

Karabük Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Adem Aydın da konu hakkında yaptığı açıklamada “Sorumlu bir meslek odası olarak, ister üyemiz olsun ister olmasın tüm meslektaşlarımızın haklı taleplerinin her zaman yanındayız. Odamızın kuruluş amacı gereği meslektaşlarımızın yanında değil önünde olmalıyız. Bu kapsamda Karabük Ziraat Mühendisleri Odası olarak Anıtparktaki Kamu Mühendislerinin buluşmasına imkânlarımız ölçüsünde katkı verip, hep birlikte toplantıya katılım sağladık.

Kamu Mühendisleri Derneğinin ülke genelinde yaptığı çalışma ve etkinliklerde, Kamuda çalışan meslektaşlarımızın mali ve özlük haklarıyla ilgili sorununu ülkemizde bilmeyen, duymayan kalmamıştır.

Kamudaki bu gelir adaletsizliği sadece Kamuda çalışan Mühendisleri olumsuz etkilememektedir. Özel sektörde çalışan meslektaşlarımızı da aynı şekilde olumsuz etkilemektedir. Çünkü her yıl Meslek Odalarınca belirlenen Asgari Ücret Tarifeleri Kamuda çalışan Mühendis maaşlarına yakın olmaktadır. Yani kamuda çalışan mühendis gelirinde yapılacak düzenleme özel sektörde çalışan meslektaşlarımıza da olumlu olarak yansıyacaktır” dedi.

Başkan Aydın açıklamasında ayrıca, “Türkiye yüzyılı ifadesinin altını Mühendisler dolduracaktır. Mühendisler, kamuda da özel sektörde de ülkesinin kalkınması için elinden geleni yapmaktadır ve bundan sonrada yapmaya devam edecektir. Mühendis, Bağırıp çağırmadan, kırıp dökmeden, kendine yakışır bir şekilde sorunlarını onurlu bir şekilde dile getirmektedir” ifadelerini kullandı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Türkeli’de 15 Temmuz şehitleri için mevlit okutuldu

Anadolu Ajansı
Yayın: 16.07.2024 00:52
Paylaş:
A+ A-

SİNOP (AA) – Sinop'un Türkeli ilçesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında mevlit programı düzenlendi.

Merkez Camisi'nde düzenlenen programa Kaymakam Safa Kahraman ile vatandaşlar katıldı.

Öğle namazının kılınması ve İlçe Müftüsü Halil İbrahim Kömürcü'nün şehitler için dua etmesinin ardından katılımcılara ikramda bulunuldu.