Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Karabük’te Hayatı Tanımlamak…!

Yayın: 20.05.2015 08:35
Paylaş:
A+ A-

Karabük’te hayatın durgunluğu üzerine şimdiye değin çok yazılar yazıldı.
Çok sözler söylendi.
Karabük’te bir şeylerin hep eksikliği üzerinde duruldu.
Duyarsızlık…
Ben yaptım oldu anlayışı….
Gün ola harman ola dendi.
Karabük’te insanların gelecekle ilgilenmedikleri,günlük yaşadıkları iddia edildi.
Kuşkusuz…
Bu değerlendirmelerin doğru olup olmadığını sorgulayabilecek elimizde kayda değer sosyolojik araştırma sonuçları yok.
Ama gözlemlerimiz söylenenleri doğrular nitelik taşımakta…
Karabük’te yaşam anlayışı farklılık üretmeye devam ediyor.
Ortak bir kültüre vurgu yapamıyor.
Bu durumu nasıl tanımlamak gerek.
İşçi kültürü bu mudur?
Elbette değil…!
Ya emeklilik halinin geleceği birtürlü kucaklamayan kuşkulu durumu mudur?
Bilinmez.!
Sıkıntılar ve sıkıntıların ortaya çıkardığı sorunlar dolayısıyla kentte olup biteni anlamak mümkün olmuyor.
Türdeş kentlerde sosyal hayat kendi dinamizmi ile devam ederken, bu anlayışı oluşturamamış kentlerde yaşam birdenbire alt üst oluveriyor
Türdeş yapı kavramı gücünü köklü geleneksel yaşantıdan alır.
Ortak kültür uzun bir tarihsel sürecinin yaşanmasından sonra ortaya çıkar.
Örneğin bu kültürün mükemmel olarak yaşandığı bir mekanda, bulunduğunuzu hayal edin….
İnsanlar bir kere tanıdık….
Mahalleli birbirini biliyor.
Sokak tanıdık kişilerden oluşuyor.
Sonuç…
Yaşamı kolaylaştıran ne varsa hayata içerik ,anlam ve değer kazanıyor.
Biz ;yatırım,kalkınma,teşvik,yol,içme suyu ,kent meydanı derken kent yaşamı için elzem olan manevi değerleri,kültürü hiçe sayıyoruz.
Göz ardı ediyoruz…
Sonra da neden Karabük’te tuhaf /acayip olaylar yaşanıyor diye kendi kendimize sorular sorup,dövünmeye başlıyoruz…
Sosyal hayatı ortak bir kültürle bütünleşmemiş kentler gelecek açısından sorun oluşturmaktadır.
Karabük’te bu noktada yazılı ve görsel yayın kuruluşlarına da büyük görevler düşmektedir.
Bu kuruluşlar bir kere daha etkin bir biçimde halka ulaşmanın yolunu bulmalı ,bilinçlendirme noktasında eğitici yazılar, öğretici programlarla kültürel hayata aktive kazandırmalıdırlar.
Sadece tüketimi/tüketmeyi pompalayan reklamlar , insanları mutsuz bırakmakta,onları özne değil nesne olmaya itmektedir.
Herkes kendine düşün görevi para kazanma tutkusunun dışında bir sorumluluk anlayışı ile üstlenirse toplum,kente yakışan “türdeş kültürü” oluşturabilir…
Oluşturamazsa ne mi olur?

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Otizmli radyo programcısı engelli bireylere yönelik farkındalık oluşturuyor

Yayın: 23.09.2023 04:48
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – ŞULE ÖZKAN – Türkiye'nin birinci ve tek otizmli radyo programcısı Muhammed Emirhan Güngör, “İnsanlar bizi fark etsin ve fırsat versin. Fırsat verildikçe neler yapabildiğimizi görecekler. Engelliler ve otizmliler bir gün değil her gün hatırlanmalı.” dedi.

Güngör, AA muhabirine, otizmli birey olarak radyo programcılığı hayalini gerçekleştirmesini ve engelli bireylere yönelik farkındalık oluşturma gayretini anlattı.

Kocaeli'de dünyaya gelip büyüdüğünü belirten Güngör, küçüklüğünden bu yana basın bölümünü yakından takip ettiğini söyledi.

Güngör, “çok yaramaz ve hiperaktif” bir çocuk olduğunu aktararak, “Otizmli olduğumu, küçük yaşlarda evrakları karıştırırken sıhhat raporuma denk gelince öğrendim. Daha evvel ailem bana söylememişti. Herhalde söylemek istemiyorlardı. Çocukken çok yaramazdım lakin televizyon ve gazeteye ilgim vardı. Beş yaşından beri radyo dinliyorum. Çocukluğumdan lise dönemime kadar her hafta sonu koşa koşa gazete almaya giderdim.” diye konuştu.

– “Programda engelli bireylerin sıkıntılarına tahlil aramaya çalışıyorum”

Bazılarının otizmli olduğu için kendisini dışlayıp ötekileştirdiğini lisana getiren Güngör, “Sadece 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü'nde ve 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde değil, her gün anlaşılmalı ve ötekileştirilmemeliyiz. Bunu insanlara anlatmaya çalışıyorum.” sözünü kullandı.

Güngör, Kocaeli'deki bir radyoda yaklaşık 2 yıldır “Engelsiz Yaşam” isminde program sunduğundan bahsederek, şöyle devam etti:

“Bu programda engelli bireylerin sıkıntılarına tahlil aramaya çalışıyorum. Sıhhat dalından yahut sivil toplum kuruluşlarından uzman isimlerle engelli yaşama dair konuşuyoruz. Çok olumlu reaksiyonlar aldım. Beşerler programımı severek dinliyor. Hedeflerim ortasında ulusal radyo ve televizyon kurumlarında çalışmak var. Staj yaparak deneyim kazanmak istiyorum ve bir müzik programı yapmak istiyorum.”

– “Otizmli olduğum için geçiştirdiklerini düşündüm”

Özellikle lise devrinden sonra ayrımcılık ve ötekileştirme yaşadığının altını çizen Güngör, “Ayrımcılığa çok uğradım, hala daha uğramaya devam ediyorum. Otizm denilince insanların aklına 'Bize ziyan verebilir' niyeti geliyor. Bize farklı bakılıyor.” biçiminde konuştu.

Güngör, ailesinin radyocu olmasını gelir elde etmekte zorlanabileceği niyetiyle istemediğini anlatarak şunları kaydetti:

“Radyoculuktan evvel 2 sene öbür işlerde çalıştım. Bir lokantada garsonluk tecrübem oldu. Daha sonra pişmaniye fabrikasında çalıştım. İşten çok sıkılmıştım, 'artık hayatımın işini yapmalıyım' diye düşünüyordum. Radyocu olabilmek için pişmaniye fabrikasından kaçtım. İzmit'teki radyolara gittim lakin programcı almadıklarını söylediler lakin otizmli olduğum için geçiştirdiklerini düşündüm. Sonunda Türk halk müziği çalan bir radyo beni kabul etti. Orada radyo programlarının nasıl yapıldığını öğrendim. 25 Mayıs 2019'da Türkiye'nin birinci ve tek otizmli radyo programcısı oldum.”

– “Otizmli bireyler beni örnek alıyor”

Çevresinin geniş olduğunu lakin yeni bir beşerle tanıştığında kendisine karşı ön yargı hissettiğini belirten Güngör, “İnsanlar bizi fark etsin ve fırsat versin. Fırsat verildikçe neler yapabildiğimizi görecekler. Engelliler ve otizmliler bir gün değil her gün hatırlanmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

Radyo ve televizyon alanında çalışmak isteyen otizmli bireylere örnek olan Güngör, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Engellilerle ilgili farkındalık oluşturmak için programlar yapıyoruz. Özel ihtiyaçlı bireylerin aileleri bana yazıyor. 'Bizim oğlumuz da otizmli, sizi görünce gururlanıyoruz.' diyorlar. Benden teklifler almaya çalışıyorlar, onların sayesinde bu kadar faal bir biçimde çalışıyorum. Otizmli bireyler beni örnek alıyor. Bu hususta birinci ve tekim lakin inşallah her alanda çalışan otizmli bireylerin sayısı artar.”