Kendini Arayan Kent

Kendini Arayan Kent

Yayın: 29.05.2015 08:36
Paylaş:
A+ A-

Geçmişi,bugün ve yarın birlikte ele alındığınızda tarihin gerçek işlevi ortaya çıkar.
Çünkü yaşam,süreklilik üzerine kurulu olduğundan,bugünü kavrama adına geçmişi çok iyi bilmek gerekir.
Kent üzerine sohbet etmeye kalktığınızda,konuştuklarınızın büyük bir bölümü geçmişe,geçmişteki başarıları övmeye yönelik oluyorsa o zamanda sizin yaşadığınız bu anla ilgili umutlarınızın azaldığı manasında bir yorum hemencecik kendisini ele verir.
Karabük bu açıdan bakıldığında mazisi çok parlak bir kent görüntüsü çizer.
Bunun böyle olması da pek doğal tabi…
Türkiye’nin ilk ağır sanayi fabrikasının kurulduğu bir kentin mazisi zengin olmasın da kimin olsun.
Buraya kadar çok güzel de bundan sonrası yok.
Mazinin zenginliği altında kalarak,günümüzde kendi gücünü yavaş yavaş yitirme durumunda olan bir kentle karşıya kaldığınızda onunla hangi konuda,neleri konuşmayı cesaret edebilirsiniz?
İşte bütün sorun bu meseleyi çözmeye çalışırken karşınıza çıkıverir.
Kent ile sohbet etmeyi düşünüyorsunuz ancak bu sohbetin pek gerçekliliği olmaz.
Görünmediği için de kendi kendimize söyleşi biçiminde ürettiğimiz düşünceleri buradan sizlerle paylaşmak isteriz.
Kendi dinamiklerini arayan bu kentte,durumunu tanımlayamamış birçok nokta var.
Bunlardan birisi ve en önemlisi kentin sahibi kimdir sorusunun yanıtı…!
Kimler aldıkları kararlarla Karabük’ün mukadderatına yön veriyor ya da vermeye cesaret edemiyor?
Kentte gündeme gelen ve yerel medyaya yansıyan düşüncelere bakarsanız,birçok işin Karabük adına başarıldığının iddiasıyla karşılaşırsınız.
Bazen kent adına yapılan tartışmaların ayyuka çıktığına tanık olursunuz
Öyle bir noktaya gelinir ki artık asıl mesele özünü ve önemini kaybeder.
Kenti kısır bir çekişme esir alır.
Gerçekten bir anda olup bitenlere akıl erdiremezsiniz.
Daha doğrusu anlam veremezsiniz.
Bu ortamda tartışmaları yok edecek,yarına umutla bakmamızı sağlayacak kent dinamiklerini arar durursunuz….
Nafile çırpınmalar beyhude arayışlara dönüşür.
Bu sorunu çözecek güç ve dinamizm gerçekte kentin kendi kimliğinde ve onun iradesinde gerçekten yoktur…
.Memleket yavaş da olsa bir biçimde gelişiyor,ancak Karabük mazisine ters düşercesine bu gelişmelerin hep gerisinde kalıyor.
Karabük’ün garipliği bir türlü kendi dinamiklerini harekete geçirememesinde yatıyor.
Geçmişin deneyimlerinin,bugünün yaşayanlarına bir tecrübe oluşturmaması,kentsel birikimin göçlerle dışarıya akmasında aranmalıdır.
Karabük ikinci kuşakta bir kimlik sorunu yaşamaktadır.
Eskiyle olan bağlantısını koparmış gibidir.
Genlerinde işçi ve demir kültürü barındıran bu kentin birdenbire başkalaşım ve değişim süreci içine girmesi hiç de iyi olmamıştır.!
Küresel çağda Karabük’te bir belirsizlik söz konusudur.
Kent var olan kültürünü bir türlü geliştirememektedir.
Gelecekle ilgili kaygılar hergün artmaktadır.
Bu hususu çok iyi düşünmek gerekir.
Gerçek olan nedir?
Bize göre siyasete malzeme yapılan günlük politikalarla amaca ulaşmaya çalışmanın geleceğe bir faydası yoktur.
Zira yaşananlar bize bu durumu kanıtlamıştır.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Akbank, Euromoney Mükemmellik Ödülleri’nde 3 ödül aldı

Anadolu Ajansı
Yayın: 19.07.2024 16:52
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Akbank, dünyanın önde gelen finans yayın grubu Euromoney Mükemmellik Ödülleri 2024'te üç ödülün sahibi oldu.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, “Orta ve Doğu Avrupa'nın En İyi Dijital Bankası” seçilen Akbank, aynı zamanda “Türkiye'nin En İyi Dijital Bankası” ve “Türkiye'de Çevre, Sosyal, Yönetişim (ÇSY) alanında En İyi Banka” ödüllerine layık görüldü.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı, Akbank'ın dijital bankacılık ve sürdürülebilirlik alanlarındaki yenilikçi yaklaşımlarının, kazandıkları bu önemli uluslararası ödüllerle bir kez daha tescillendiğini belirtti.

Sabancı, “Önümüzdeki dönemde de bu başarılarımızı pekiştirirken, bankacılığın geleceğini şekillendirmeyi sürdüreceğiz. Emeği geçen tüm çalışanlarımıza, bize güvenen müşterilerimize ve bizi her zaman destekleyen paydaşlarımıza teşekkür ederim.” değerlendirmesinde bulundu.

– “Dijital aktif müşteri penetrasyonumuz yüzde 85'in üzerinde”

Akbank Genel Müdürü Kaan Gür de Akbank'ın müşterilerin ihtiyaçlarından yola çıkarak onlara yenilikçi, dinamik ve dijital teknolojiler ile desteklenen bütünsel bir deneyim sunduklarını aktararak, şunları kaydetti:

“Bu süreçte edindiğimiz başarılarla, sınırları aşmaktan gurur duyuyoruz. Euromoney Mükemmellik Ödülleri kapsamında kazandığımız 'Orta ve Doğu Avrupa’nın En İyi Dijital Bankası' ve 'Türkiye'nin En İyi Dijital Bankası' ödülleri, uzun yıllardır yenilikçi iş modellerine yaptığımız yatırımların bir sonucu. Yakın zamanda yapay zeka, nesnelerin interneti gibi alanlarda Türk bankacılık sektörünü ilklerle tanıştırdık. Akıllı saatlerle kolay ödeme deneyimi, Akbank Mobil'de farklı sektörlerdeki akıllı cihazlarla yaptığımız entegrasyonlar, Akbank Asistan'ın sesli iletişim yetkinliği kazanması, ayrıcalıklı bir hizmet olan portföy yönetiminin dijitalleştirilerek geniş müşteri bazımız ile buluşturulması gibi birçok yenilikçi ürün ve hizmeti de yine ilklere imza atarak müşterilerimizle buluşturduğumuz bir sene geçirdik.”

Gür, Akbank LAB çatısı altında 1000'den fazla ekosistem oyuncusuyla temas ederek, finansal teknoloji şirketleriyle ve büyük teknoloji firmalarıyla işbirliği yaparak, müşterilerine hızlı bir şekilde inovatif çözümleri taşımayı ve bu şirketlerle beraber değer üretmeyi uzmanlık alanları haline getirdiklerini bildirdi.

Dijitaldeki yenilikçi çalışmalarıyla birlikte bugün dijital aktif müşteri penetrasyonlarının yüzde 85'in üzerinde olduğunu belirten Gür, “Dijitaldeki müşteri trafiğimiz de tüm zamanların en yüksek seviyelerinde. Bu sayıyı her gün yukarıya taşımak için global düzeyde de gözlerin çevrildiği yeni fikirler üretmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Akbank'ın, 2030 sürdürülebilir finansman hedefini dört katına çıkararak 800 milyar lira olarak güncellediği bilgisini paylaşan Gür, “Sürdürülebilir mevduat, sürdürülebilir tarım, KOBİ Eko Dönüşüm, yeşil dış ticaret finansmanı gibi yenilikçi ürünlerimiz ve karbon ayak izi hesaplama, sürdürülebilirlik performans ölçümü gibi müşteri odaklı hizmetlerimizle de her zaman müşterilerimizin yanındayız. 2025 yılına kadar kadın KOBİ müşterilerimizin sayısında her yıl yüzde 10'luk büyüme hedefliyoruz. Başarılarımızın bize getirdiği sorumluluğun bilinciyle tüm paydaşlarımız için uzun vadeli değer yaratmayı sürdüreceğiz. Edindiğimiz başarılarla uluslararası platformlarda Türk bankacılık sektörünü temsil etmekten gurur duyuyoruz.” açıklanmasında bulundu