Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Naylon Fatura Olayı Büyüyor…

Yayın: 18.08.2015 10:28
Paylaş:
A+ A-

Uzun yıllardır gündemdeki yerini tutarken, son aylarda yeniden hortlayan ve daha çok İSKENDERUN-PAYAS kaynaklı olduğu haber verilirken, Karabük’e de sıçradığı bilgileri aktarılan,” NAYLON FATURA” olayı piyasaları tedirgin etmeye devam ediyor.

Demir piyasalarında ki “NAYLON FATURA” olayı büyürken,konu ile ilgili Maliye denetmenlerinin hiç bir etki altında kalmadan olayın üzerine hassasiyetle gittikleri ve bu işi yapan firmaların kısa sürede ortaya çıkaracakları bildiriliyor.

GÜVENİLİR FİRMALAR ZAN ALTINDA KALIYOR

Naylon Fatura olaylarının iyiden iyiye ayyuka çıktığı yönünde alınan haberlerle birlikte konu ile ilgili görüşlerini dile getiren ilgili kaynaklar, “son aylarda “NAYLON FATURA” konusu yeniden hortladı.Şuan Karabük’ün de “NAYLON FATURA” olayları ile gündeme gelmesi çok çok üzücü. Bu tür sebeplerden dolayı piyasada güvensizlik ortamı oluştu.Bu güvensizlik ortamının biran önce ortadan kaldırılması gerekiyor.Piyasada düzgün ticaret yapan firmalar zan altında bırakılmasın.Kim haksız kazanç elde ediyorsa ortaya çıkarılsın.Bizler bunu istiyoruz ve devlet yetkililerimizden gereğinin yapılmasını bekliyoruz” ifadelerine yer veriyorlar.

KARABÜK’ÜN İMAJI ZEDELENİYOR

Diğer yandan,Demir piyasasında ki “NAYLON FATURA” olaylarının yıllar öncesine dayandığı yorumlarını da yapan ilgili kişiler, “bizler yıllar öncesi “NAYLON FATURA” konusunda uyarılar yaptık.Tabi devlet yetkililerimiz o zaman da gerekli müdahaleleri yapmıştır.Ancak son aylarda ki bu olay iyiden iyiye ayyuka çıktı.Biz istiyoruz ki bu piyasa da ahlaklı ticaret yapılsın.Birileri gelip bu piyasayı güvensiz kılmasın.Herkes helalinden kazanç sağlasın.Yetkililerimizden rica ediyoruz, Karabük’ün imajı daha fazla zedelenmeden bu duruma acil müdahaleler yapılsın.Yoksa katma değerinin büyük bölümü demir-çelik sektörüne bağlı Karabük piyasası bu işten büyük yara alır” yorumlarını yapıyorlar.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Otizmli radyo programcısı engelli bireylere yönelik farkındalık oluşturuyor

Yayın: 23.09.2023 04:48
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – ŞULE ÖZKAN – Türkiye'nin birinci ve tek otizmli radyo programcısı Muhammed Emirhan Güngör, “İnsanlar bizi fark etsin ve fırsat versin. Fırsat verildikçe neler yapabildiğimizi görecekler. Engelliler ve otizmliler bir gün değil her gün hatırlanmalı.” dedi.

Güngör, AA muhabirine, otizmli birey olarak radyo programcılığı hayalini gerçekleştirmesini ve engelli bireylere yönelik farkındalık oluşturma gayretini anlattı.

Kocaeli'de dünyaya gelip büyüdüğünü belirten Güngör, küçüklüğünden bu yana basın bölümünü yakından takip ettiğini söyledi.

Güngör, “çok yaramaz ve hiperaktif” bir çocuk olduğunu aktararak, “Otizmli olduğumu, küçük yaşlarda evrakları karıştırırken sıhhat raporuma denk gelince öğrendim. Daha evvel ailem bana söylememişti. Herhalde söylemek istemiyorlardı. Çocukken çok yaramazdım lakin televizyon ve gazeteye ilgim vardı. Beş yaşından beri radyo dinliyorum. Çocukluğumdan lise dönemime kadar her hafta sonu koşa koşa gazete almaya giderdim.” diye konuştu.

– “Programda engelli bireylerin sıkıntılarına tahlil aramaya çalışıyorum”

Bazılarının otizmli olduğu için kendisini dışlayıp ötekileştirdiğini lisana getiren Güngör, “Sadece 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü'nde ve 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde değil, her gün anlaşılmalı ve ötekileştirilmemeliyiz. Bunu insanlara anlatmaya çalışıyorum.” sözünü kullandı.

Güngör, Kocaeli'deki bir radyoda yaklaşık 2 yıldır “Engelsiz Yaşam” isminde program sunduğundan bahsederek, şöyle devam etti:

“Bu programda engelli bireylerin sıkıntılarına tahlil aramaya çalışıyorum. Sıhhat dalından yahut sivil toplum kuruluşlarından uzman isimlerle engelli yaşama dair konuşuyoruz. Çok olumlu reaksiyonlar aldım. Beşerler programımı severek dinliyor. Hedeflerim ortasında ulusal radyo ve televizyon kurumlarında çalışmak var. Staj yaparak deneyim kazanmak istiyorum ve bir müzik programı yapmak istiyorum.”

– “Otizmli olduğum için geçiştirdiklerini düşündüm”

Özellikle lise devrinden sonra ayrımcılık ve ötekileştirme yaşadığının altını çizen Güngör, “Ayrımcılığa çok uğradım, hala daha uğramaya devam ediyorum. Otizm denilince insanların aklına 'Bize ziyan verebilir' niyeti geliyor. Bize farklı bakılıyor.” biçiminde konuştu.

Güngör, ailesinin radyocu olmasını gelir elde etmekte zorlanabileceği niyetiyle istemediğini anlatarak şunları kaydetti:

“Radyoculuktan evvel 2 sene öbür işlerde çalıştım. Bir lokantada garsonluk tecrübem oldu. Daha sonra pişmaniye fabrikasında çalıştım. İşten çok sıkılmıştım, 'artık hayatımın işini yapmalıyım' diye düşünüyordum. Radyocu olabilmek için pişmaniye fabrikasından kaçtım. İzmit'teki radyolara gittim lakin programcı almadıklarını söylediler lakin otizmli olduğum için geçiştirdiklerini düşündüm. Sonunda Türk halk müziği çalan bir radyo beni kabul etti. Orada radyo programlarının nasıl yapıldığını öğrendim. 25 Mayıs 2019'da Türkiye'nin birinci ve tek otizmli radyo programcısı oldum.”

– “Otizmli bireyler beni örnek alıyor”

Çevresinin geniş olduğunu lakin yeni bir beşerle tanıştığında kendisine karşı ön yargı hissettiğini belirten Güngör, “İnsanlar bizi fark etsin ve fırsat versin. Fırsat verildikçe neler yapabildiğimizi görecekler. Engelliler ve otizmliler bir gün değil her gün hatırlanmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

Radyo ve televizyon alanında çalışmak isteyen otizmli bireylere örnek olan Güngör, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Engellilerle ilgili farkındalık oluşturmak için programlar yapıyoruz. Özel ihtiyaçlı bireylerin aileleri bana yazıyor. 'Bizim oğlumuz da otizmli, sizi görünce gururlanıyoruz.' diyorlar. Benden teklifler almaya çalışıyorlar, onların sayesinde bu kadar faal bir biçimde çalışıyorum. Otizmli bireyler beni örnek alıyor. Bu hususta birinci ve tekim lakin inşallah her alanda çalışan otizmli bireylerin sayısı artar.”