Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Okan Küçük Yorumluyor 16 Eylül 2022

Yayın: 16.09.2022 01:00 |Güncelleme: 22.09.2022 10:28
Paylaş:
A+ A-

 

Bu Firmanın KBÜ İle de Sorunu Varmış…

Karabük Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Teknokent) 2018 yılında faaliyetlerine başladı  ve Karabük Üniversitesi içerisindeki  şirketin 16 ortağı var. Ortaklarını dünkü yorum haber de yazmıştım.

Teknokent’te 25’in üstünde firma var ve orada bir firma ile bazı sorunların olduğunu duyduğumu dün yazmıştım. İddialara göre, ora da bir firma  eğitim ve sertifika adı altında 100’ün üstünde kişinin parasını almış ve sertifikaları vermemiş.

Konuyla ilgili bana ulaşıp  mağdur olduğunu söyleyip  bilgi veren – verenler oldu. KARABÜK ÜNİVERSİTESİNİN ADININ DA KULLANILDIĞI İÇİN GÜVENDİKLERİNİ, KBÜ’NÜN ADININ DA KULLANILARAK  DOLANDIRILDIKLARINI  söyleyenler var.

Konuyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını  resmi adımları atacaklarını da ifade ediyorlar.

İlgili firmayı KBÜ’den de sordum, anladığım kadarıyla  KBÜ ile de sorunları var, bu firmanın durumu  hakkında bilgi sorduğum kişiler FİRMAYI GÜVENİLMEZ OLARAK NİTELENDİRDİLER.

Hatta Üniversite bu firmayı çıkartmak istiyormuş ama işte bazı resmi haklar anlamında çıkartmanın da o kadar kolay olmadığını ifade ettiler.

Teknokent 16 ortaklı bir yapı.  16 Kurum ve firmaların her biri alanında etkin bazıları resmi – yarı resmi kurumlar … Ortağı oldukları Teknokent’te bir eğitim ve sertifika konusunda Karabük içi ve Karabük dışından gelen 100’ün üstündeki kişinin paralarının alındığı ve sertifikaların verilmediği konusundaki iddia karşısında  doğru ise bu iddialar,  Teknokent yönetimi olarak ilgili firmanın sözleşmesini- kiralamasını falan iptal etme yetkileri var mıdır ? Varsa bu yetkiyi işletecekler mi  , bilemiyorum.

Söyleyebileceğim eğer bu iddialar doğruysa ki, resmi sürecin  bazı vatandaşlar tarafından başlatılacağı ifade ediliyor,  sonuç nereye varacak ? Alındığı iddia edilen paralar geri tahsil edilebilecek mi  konusu da ayrıca önemli tabi.

Çaylı’nın İfadeleri Tepki Çekmişti…

Yenice Belediye Başkanı Zeki Çaylı’nın kendi söylemiyle  ‘İyi Parti’ye geçeceği yönündeki karalama politikalarına’ verdiği cevapta kullandığı sert ve ağır dil siyasi nezaketten hatta  insani nezaketten uzak bulunduğu  bazı çevrelerce ifade edildiğini dün yazmıştım..”

“Düşmanlaştırıcı- kutuplaştırıcı- ötekileştirici ve hakaretvari bir dil kullanılmasının sadece o sözlerin sahibine yakışacağını ifade ediyorlar…”  şeklindeki eleştirileri yazmıştım..

Özetle, yoğunlukla İyi Partiden biraz da CHP’den bazı kişiler açıklamadaki  bazı ifadelere çok tepkililer, demiştim…,

Aygün – Çaylı Krizi Büyüyor.

İyi Parti İl Başkanı Ali Çetin Aygün ilk olarak verdiği tek paragraflık cevabı haber yapmıştım. Sonrasında Başkan Aygün, “Yenice İlçe Başkanımızın  telefonunu engellediğini, bana randevu vermediğini iddia eden bu zata hatırlatayım ki önce kamu görevlisisin ve tüm vatandaşlara eşit davranacaksın, sana özür dilemen için 1 hafta süre, sonra bizzat geleceğim makama randevu verme de göreyim seni… Babanın çiftliği değil orası kamu makamı… Çalışanlara yaptığın iddia edilen mobbinglere de bakacağız az kaldı…Bu gibiler siyasi ağa…her dönem vatandaşı bir şekilde uyutup koltuğa oturuyor, babasının çiftliği sanıyor…öyle olmadığını göreceksin.” ifadelerinde bulundu.

Aygün bir başka paylaşımında ise mobbing iddiasında bulunarak, “Yenice Belediyesinde memur bayan çalışana mobbing yapıldığı iddia ediliyor…amaç istifaya zorlamak, bu bayan çalışan artık işkenceye dönüşen şekilde oradan oraya sürgün ediliyor mu…hadi cevap ver…babanın çiftliği değil orası…” şeklinde paylaşım yaptı.

Aygün’ün İfadelerine Gelen Tepkiler.

Başkan Çaylı’nın ilk açıklamalarına İyi Partili ve kısmen CHP’li kesimlerden gelen tepkileri dün yazmıştım, bugün de  bir kısmını hatırlattım.  Şimdi de MHP kanadından Başkan   Aygün’e gelen tepkiler oluştu, onları da yazayım.

Başkan Aygün’e gelen ilk tepkiler.

Özellikle hukuk kimliği  de olan , avukat kimliği de olan bir başkanın ‘1 hafta içinde özür dilemen için süre veriyorum, bir hafta sonra bizzat geleceğim randevu verme de göreyim” gibi ifadelerle külhanbeyi tavırlarıyla bir nevi  sokak ağzıyla konuşmasının yakışık almadığı söyleniyor.

“1 Hafta  içinde özür  dilenmezse ve randevu vermezse gidip ne yapacak? Makamı mı basacak,   kavga mı yapacak ? bunlar nasıl laflar ! Siyasetçi mi, kabadayı falan mı  Aygün.” Deniliyor.

Yaptığı paylaşımların tehditvari söylemlerin, düşmanlaştırıcı- ayrıştırıcı dilin kimseye yakışmayacağı siyasetçinin diline sahip olması gerektiği, siyasi nezaketten hatta insani nezaketten uzak olan bu tarz söylemlerin yanlış olduğu bu sefer de Aygün için ifade ediliyor.

Bir de bir bayan memurla ilgili mobbing yaptığını iddia eden açıklaması çok tepki alıyor. Madem avukat, hukukun  dedikodularla yürümeyeceğini en iyi kendisinin bilmesi gerekir. Varsa elinde bir maddi delil – ispat, sosyal medyadan paylaşım yapacağına avukat olarak çok iyi bilmesi gerektiği  gibi adliye binasında Savcılar var, elindeki şahit veya delillerle gider suç duyurusu yapar bu zaten görevidir  medya paylaşımıyla  delilsiz – mesnetsiz birilerini karalamak yakışık alıyor mu çok bayağı – çok sığ bir davranış, diyorlar.

Özetle kriz derinleşiyor – büyüyor. Şimdi birileri 1 hafta sonra ne olacağını merakla bekliyor. Özür gelecek mi, gelmezse Yenice’ye gidilecek mi, bu son açıklamalara Başkan Çaylı cevap verecek mi ?Neler olacak,  birileri meraktan beklerken birileri de şöyle bir kızışsın ortalık  girsinler birbirlerine biz de gülelim diye bekliyorlar, benden söylemesi.

Karabük siyasetine de , Yenice siyasetine de yakışmıyor, benden söylemesi.

Hürriyet Caddesinde Yeni Kaldırım Çalışması

 Karabük Belediyesi Hürriyet Caddesi’nin araç trafiğine kapalı olan bölümünde yeni bir kaldırım çalışması yaptı. Yapılan yeni düzenlemeyle  orası renklendirilerek daha bir canlandırılmaya çalışıldı.  Geçtiğimiz günler de İstanbul’da gerçekleştirilen KARABÜK TANITIM GÜNLERİ benzeri tepkiler geliyor Belediyenin yaptığı çalışmaya da…

Birileri;   farklı bir havaya büründü sokak, canlandı, renklendi daha bir hareketlendirildi Karabük’ün Taksim Caddesi gibi oldu, ne güzel ışıl ışıl falan  diyerek  yarı dolu bir bardak örneğinden hareket edecek olursak bardağın dolu tarafından bakıyor,  birileri de, zevksiz, karma karışık, patates baskı gibi, anaokullarındaki boyama kitabı gibi cadde palyaço caddesi mi olmuş falan diye eleştirerek bardağın boş tarafından bakıyor.

Ya da herkes  doğru ya da yanlış kendi vizyonundan – zevkinden – anlayışından  bakarak değerlendirme yapıyor demek daha doğru bir tespit olur herhalde.

Doğru nedir, yanlış nedir, mutlak doğru var mıdır, zamana – zemine, ana- geleceğe göre doğru yanlış değişir mi gibi konularda mutlak bir sonuç olmadığına göre, nereden – nasıl baktığınıza göre , örnekte verdiğim yarı dolu bir bardağın ne tarafından baktığınıza göre, yani bakış açınıza göre değişiyor aslında neyin ne olduğu, ne olmadığı…  Ve hiçbiri bu yazdıklarım dahil mutlak doğru değil, gerçek bile değil belki de.

Gerçekle gerçeklik arasında bile fersah fersah fark olduğunu düşündüğünüz de… Neyse, beyin yakmaya gerek yok. Özetle yapılan iş, hizmet Karabük’e, Karabüklülere hayırlı olsun diyorum ben…

Yazarın önceki yazıları için, BURAYI TIKLAYINIZ

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Honda’nın yeni hibrit SUV modeli ZR-V, Türkiye’de satışa çıkıyor

Yayın: 23.09.2023 12:48
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

İZMİR (AA) – Hibrit eser gamını büyüten Honda, büsbütün yeni ZR-V modelini Avrupa pazarı ile eş vakitli olarak Türkiye'de de 25 Eylül'de satışa sunacak.

Honda’nın yeni hibrit modeli ZR-V e:HEV’nin basın tanıtım toplantısı İzmir’de gerçekleştirildi. Toplantıda verilen bilgiye nazaran, yeni ZR-V e:HEV, Advance donanım paketi ve kırmızı ve beyaz renk seçenekleriyle 25 Eylül'de 2 milyon 625 bin TL satış fiyatıyla Türkiye’de satışa çıkacak.

-“Tüketici beklentilerini ve gelişen teknolojileri yakından takip ediyoruz”

Honda Türkiye Lideri Satoru Yamada, toplantıda yaptığı konuşmada, Honda Türkiye'nin SUV gövde tipinde eser gamını genişlettiğini söyledi.

Yamada, “Türkiye’de şu an yükselen trend olan SUV modellerinde 3 farklı eser ile farklı gereksinimlere yönelik seçenek sunabiliyoruz. Ayrıyeten elektrifikasyon stratejimiz kapsamında hibrit model sayımızı artırmaya da devam ediyoruz. Yeni hibrit modelimiz olan ZR-V, uzun yıllardır Honda mühendislerinin geliştirdiği motor teknolojisinin en aktüel versiyonu.” sözlerini kullandı.

Türkiye'de birinci hibrit aracı satışa sunan markanın Honda olduğunu anımsatan Satoru Yamada, “Tüketici beklentilerini ve gelişen teknolojileri yakından takip ediyoruz. Bu kapsamda da en verimli hibrit teknolojisini sunma maksadını taşıyoruz. En yeterlisi olduğuna inandığımızda tüketici karşısına çıkardığımız Honda hibrit teknolojisini temsil eden, e:HEV logolu eserlerimiz Jazz ve HR-V’den sonra ZR-V’nin de sürüş dinamikleri, keyifli seyahat hissi ve yakıt iktisadı ile segmentinde fark yaratacağına inanıyoruz. ZR-V, şu an SUV ailemizde bulunan HR-V ve CR-V’nin tam ortasında konumlanıyor.” diye konuştu.

Honda'nın “2050 yılı sıfır karbon hedefi” kapsamında çalışmalarına süratle devam ettiklerini de belirten Honda Türkiye Lideri Satoru Yamada, Türkiye’de şu an e:HEV modellerle sürat kazanan bu maksat kapsamında daha çevreci ve tüketici beklentilerini karşılayan modellerle eser gamını büyüteceklerini kelamlarına ekledi.

– Honda hibrit teknolojisinin en şimdiki temsilcisi ZR-V e:HEV

Öte yandan toplantıda aktarılan bilgilere nazaran, ZR-V e:HEV’de yüzde 100 hibrit sistemini besleyen 2.0 litre akaryakıtlı motor bulunuyor. ZR-V e:HEV, Honda SENSING güvenlik ve sürüş dayanak sistemi ile hem faal hem de pasif güvenlikte yüksek standartlar sunuyor. Seyahat konforunda ise göz hizası gösterge paneli (Head Up Display), ısıtmalı direksiyon, ısıtmalı ön ve art koltukların yanı sıra BOSE iş birliği ile geliştirilen 12 hoparlör özellikleri öne çıkarken, şık tasarımı da modeli sınıfında farklı bir noktaya taşıyor.

Şık tasarımı, güçlü performansı ve sürüş dinamiklerini yüksek konforla birleştiren Honda ZR-V e:HEV, D-SUV segmentinde yer alacak. Sportif bir karaktere sahip olan ZR-V e:HEV’in gövde dizaynında şık ve yalın görünüm dikkati çekiyor. Gereç kalitesi ile öne çıkan iç tasarım ve modelin kompakt boyutları kullanıcıya ferah, pratik ve konforlu bir alan sunuyor.

Yeni Honda ZR-V, iç yer dizaynında kullanılan üst seviye kalitedeki malzemeler ve genişliği ile sınıfındaki en konforlu modellerden biri olarak öne çıkıyor.

– Elektrik motoru, 184 PS/135 kW güç ve 315 Nm tork üretiyor

Honda mühendislerinin uzun yıllardır geliştirmeyi sürdürdüğü hibrit teknolojisi her modelde gücünü ve verimliliğini artırmaya devam ediyor. Yenilenen hibrit güç-aktarma sistemi, 2.0 litre dört silindirli direkt enjeksiyonlu “Atkinson” çevrimli akaryakıtlı motor, iki kompakt güçlü elektrik motoru ve yüksek güç yoğunluğuna sahip lityum iyon bataryadan oluşuyor. Elektrik motoru, 184 PS/135 kW güç ve 315 Nm tork üretirken, yeni ZR-V e:HEV, 0-100 km/s hızlanmasını 8 saniyede tamamlayarak sınıfında öne çıkıyor. Çevik motor performansına ve kısa hızlanma mühletine karşın ZR-V, 132 g/km (WLTP) karbondioksit emisyon kıymeti ve 5.8 lt/100km (WLTP) birleşik yakıt tüketim kıymetiyle üstün bir verimlilik de sunuyor.