Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Okan Küçük Yorumluyor. 6 Arlık 2022

Yayın: 06.12.2022 00:03 |Güncelleme: 05.12.2022 23:39
Paylaş:
A+ A-

Okullardaki Çalışmalara Tepkiler Geliyor.

Karabük – Safranbolu’da  bazı okullar da deprem güçlendirme çalışmaları bazı okullarda yıkım- yapım çalışmaları devam ediyor.

Tabi bazı velilerden şikayetler geliyor. Velilerden bazıları çocukların uzak okullara gittiğinden şikayetçi. Bazıları  yanlış katta öğretimden şikayetçi, bazıları  okuldan başka okula sonra da daha başka okula çocuklarının gönderildiğini ifade ederek, planlama ve koordinasyonda eksiklik – yanlışlıklar olduğunu söylüyor.

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİSİNİ EN ÜST KATA KOYMAK VEYA BİR OKULUN ÖĞRENCİLERİNİ ÖNCE BAŞKA OKULA SONRA TEKRAR İKİYE BÖLEREK BAŞKA OKULLARA DAĞITMAK, UZAK OKUL GİBİ  KONULAR DA  BAZI VELİLER TEPKİLİLER VE BİZİM ÇOCUKLARIMIZ DENEME TAHTASI DEĞİL, diyorlar.

Bu konuda çalışmalar bitinceye kadar daha da eleştiriler gelecektir… Ben de yer  vereceğim tabi ki çözüm için.

Ama bu konuyla ilgili ‘Deprem  bölgesinde olduğumuz gerçeğini unutmamalıyız, geçici sıkıntılara katlanmalıyız.’ diye bir yorum haber yapmıştım. Belli sıkıntılar varsa tabi ki düzeltilmeli ama ben aynı noktadayım…

İyi Parti’de Başkan Aygün Gücünü Gösterdi

İyi Parti’yle ilgili özellikle delege seçimleri sırasında dile getirilen iddiaları yazmıştım. Bazı ‘muhalifler’ delege seçimlerinde şaibe olduğunu, Safranbolu delege seçimlerinin genel m merkez de açılanacağı söylenip gece Karabük il binasında açılarak oynamalar yapıldığını iddia etmişlerdi. Hatta sonradan bu iddiayı destekler nitelikte bir video görüntüsü gündeme düşmüştü.

Karabük Merkez İlçe Kongresi ÖNCESİ ve Safranbolu Kongresi ÖNCESİ yazdığım yazı da ‘Aslında başka bir açıdan bakıldığında delege seçimleri söylenildiği gibi tek taraflı yapıldı ise Yasemin Kocakaya’nın kazanma ihtimali çok düşük… Haftaya Pazar da Safranbolu İlçe Başkanlığı seçimleri var. Mevcut İlçe Başkanı Müşerref Özer ile Eski İlçe Başkanı Bilal Aslan Aday olacaklar. Delege seçimlerindeki İDDİALAR DOĞRUYSA aynı konu o seçimlerde de geçerli olabilir. Muhalif olarak etiketlenen değil de mevcut il başkanının desteklediği ismin kazanması yüksek ihtimaldir. Haftaya sonuçlar belli olur…” Demiştim.

Sonuç; her iki seçimde de öngördüğüm gibi Başkan Aygün’ün desteklediği isimler kazandı. Hayırlı olsun. Gidişata bakılırsa İl Başkanlığı için de Başkan Aygün desteklediği iddia edilen Recep Yılmaz aday olacak ve bence kazanma ihtimali çok yüksek.

Yani parti içindeki iddialar- söylemler ayrı konu ama açık bir şekilde  görülüyor ki, MEVCUT BAŞKAN ALİ ÇETİN AYGÜN İYİ PARTİ İÇİNDE BELİRLEYİCİ BİR GÜÇ OLMA POZİSYONUNU KORUYOR.

Siyaset netice alma- sonuç alma sanatıdır diye bakıldığında, istediği sonuçları alarak ve bundan sonra da alacağını göstermiş olarak İyi Parti’de şu mevcut konjonktürde etkin güç açık ara Başkan Aygün.

Bunu da yine kimin hoşuna kimin zoruna gider diye bakmadan tarafsız olarak yazmalıyım…

Karabük Eczaneler ve İlaç Sektörü

Hastalar, tedavilerinde kullanmak üzere bazı ilaçlara ulaşım sorunu yaşamaya başladılar. Bu konu da bazı vatandaşlar şikayetlerini bana ilettiler. Eczane’ye gittiklerinde bazı ilaçlara ulaşamadıklarını, bir ilaç için eczane eczane gezdiklerini söylediler.

Bazı “antibiyotikler, ağrı kesici ve analjezikler, öksürük şurupları, tansiyon ilaçları” vs. Bulamıyoruz, diyorlar. KONU CİDDİ…

Konuyla ilgili bazı eczacılarla görüştüm. Hastalardan gelen şikayetler var, bazı ilaçlara erişemediklerini söylüyorlar durum nedir diye sordum. Onlar da bu konudan muzdaripler. Bazı ilaçlara ulaşılamadığını söylüyorlar. Bazı ilaçların muadillerine bile ulaşamadıklarını, söylüyorlar.

Bir yer de sorun var. Hem de büyük bir sorun gibi görünüyor. Ama nerede ?

MALUM YILBAŞINDAN HEMEN SONRA TEPEDEN TIRNAĞA ZAM YAĞMURU GELECEKTİR. BU ZAMLARDAN İLAÇ SEKTÖRÜ DE PAYINI DÜŞENİ ALACAK.

Yoksa, İlaç Depoları  yeni yıl zammını bekleyip stok mu yapıyor ?

Yoksa,  ilaç üreticileri  yeni yıl zammını bekledikleri için ilaç depolarına ilaç mı vermiyorlar ?

Yoksa, ham madde de mi sorun var ?

Hepsi mi, hiçbiri mi, ya da daha başka nedenler mi var, bilemiyorum…

SONUÇTA  DOKTORLAR TARAFINDAN ÇOK YAZILAN BAZI İLAÇLAR YOK, MUADİLLERİ DE YOK.

Geçici çözüm olarak   ya doktorlar üretimde olan, ilaç deposunda olan ve sonuç olarak eczane’de bulunan başka ilaçları yazacaklar, ya da mevcut ilaçları yazacaklar ve hastalar o ilaçlara ulaşamadıkları için hem tedavileri eksik kalacak hem de eczacılarla tartışmalar yaşayacaklar.

Vatandaşlar ilaca sağlıkları açısından bakıyorlar tabi ki ama , İLAÇ SEKTÖRÜ ÇOK BÜYÜK BİR PAZAR. ÇOK CİDDİ PARALARIN DÖNDÜĞÜ BİR SEKTÖR.

Hastalar aslında MÜŞTERİ HÜKMÜNDE ilaç firmalarınca. Hasta şifa bulmak derdinde ama, işin içinde büyük paralar olunca  türlü bilinmeyenler çok rahat dönebiliyor.

Bakalım bu konu da önümüzdeki günler de neler yaşanacak, neler yapılacak ve neler olacak ?

Yazarın önceki yazıları için, BURAYI TIKLAYINIZ

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Honda’nın yeni hibrit SUV modeli ZR-V, Türkiye’de satışa çıkıyor

Yayın: 23.09.2023 12:48
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

İZMİR (AA) – Hibrit eser gamını büyüten Honda, büsbütün yeni ZR-V modelini Avrupa pazarı ile eş vakitli olarak Türkiye'de de 25 Eylül'de satışa sunacak.

Honda’nın yeni hibrit modeli ZR-V e:HEV’nin basın tanıtım toplantısı İzmir’de gerçekleştirildi. Toplantıda verilen bilgiye nazaran, yeni ZR-V e:HEV, Advance donanım paketi ve kırmızı ve beyaz renk seçenekleriyle 25 Eylül'de 2 milyon 625 bin TL satış fiyatıyla Türkiye’de satışa çıkacak.

-“Tüketici beklentilerini ve gelişen teknolojileri yakından takip ediyoruz”

Honda Türkiye Lideri Satoru Yamada, toplantıda yaptığı konuşmada, Honda Türkiye'nin SUV gövde tipinde eser gamını genişlettiğini söyledi.

Yamada, “Türkiye’de şu an yükselen trend olan SUV modellerinde 3 farklı eser ile farklı gereksinimlere yönelik seçenek sunabiliyoruz. Ayrıyeten elektrifikasyon stratejimiz kapsamında hibrit model sayımızı artırmaya da devam ediyoruz. Yeni hibrit modelimiz olan ZR-V, uzun yıllardır Honda mühendislerinin geliştirdiği motor teknolojisinin en aktüel versiyonu.” sözlerini kullandı.

Türkiye'de birinci hibrit aracı satışa sunan markanın Honda olduğunu anımsatan Satoru Yamada, “Tüketici beklentilerini ve gelişen teknolojileri yakından takip ediyoruz. Bu kapsamda da en verimli hibrit teknolojisini sunma maksadını taşıyoruz. En yeterlisi olduğuna inandığımızda tüketici karşısına çıkardığımız Honda hibrit teknolojisini temsil eden, e:HEV logolu eserlerimiz Jazz ve HR-V’den sonra ZR-V’nin de sürüş dinamikleri, keyifli seyahat hissi ve yakıt iktisadı ile segmentinde fark yaratacağına inanıyoruz. ZR-V, şu an SUV ailemizde bulunan HR-V ve CR-V’nin tam ortasında konumlanıyor.” diye konuştu.

Honda'nın “2050 yılı sıfır karbon hedefi” kapsamında çalışmalarına süratle devam ettiklerini de belirten Honda Türkiye Lideri Satoru Yamada, Türkiye’de şu an e:HEV modellerle sürat kazanan bu maksat kapsamında daha çevreci ve tüketici beklentilerini karşılayan modellerle eser gamını büyüteceklerini kelamlarına ekledi.

– Honda hibrit teknolojisinin en şimdiki temsilcisi ZR-V e:HEV

Öte yandan toplantıda aktarılan bilgilere nazaran, ZR-V e:HEV’de yüzde 100 hibrit sistemini besleyen 2.0 litre akaryakıtlı motor bulunuyor. ZR-V e:HEV, Honda SENSING güvenlik ve sürüş dayanak sistemi ile hem faal hem de pasif güvenlikte yüksek standartlar sunuyor. Seyahat konforunda ise göz hizası gösterge paneli (Head Up Display), ısıtmalı direksiyon, ısıtmalı ön ve art koltukların yanı sıra BOSE iş birliği ile geliştirilen 12 hoparlör özellikleri öne çıkarken, şık tasarımı da modeli sınıfında farklı bir noktaya taşıyor.

Şık tasarımı, güçlü performansı ve sürüş dinamiklerini yüksek konforla birleştiren Honda ZR-V e:HEV, D-SUV segmentinde yer alacak. Sportif bir karaktere sahip olan ZR-V e:HEV’in gövde dizaynında şık ve yalın görünüm dikkati çekiyor. Gereç kalitesi ile öne çıkan iç tasarım ve modelin kompakt boyutları kullanıcıya ferah, pratik ve konforlu bir alan sunuyor.

Yeni Honda ZR-V, iç yer dizaynında kullanılan üst seviye kalitedeki malzemeler ve genişliği ile sınıfındaki en konforlu modellerden biri olarak öne çıkıyor.

– Elektrik motoru, 184 PS/135 kW güç ve 315 Nm tork üretiyor

Honda mühendislerinin uzun yıllardır geliştirmeyi sürdürdüğü hibrit teknolojisi her modelde gücünü ve verimliliğini artırmaya devam ediyor. Yenilenen hibrit güç-aktarma sistemi, 2.0 litre dört silindirli direkt enjeksiyonlu “Atkinson” çevrimli akaryakıtlı motor, iki kompakt güçlü elektrik motoru ve yüksek güç yoğunluğuna sahip lityum iyon bataryadan oluşuyor. Elektrik motoru, 184 PS/135 kW güç ve 315 Nm tork üretirken, yeni ZR-V e:HEV, 0-100 km/s hızlanmasını 8 saniyede tamamlayarak sınıfında öne çıkıyor. Çevik motor performansına ve kısa hızlanma mühletine karşın ZR-V, 132 g/km (WLTP) karbondioksit emisyon kıymeti ve 5.8 lt/100km (WLTP) birleşik yakıt tüketim kıymetiyle üstün bir verimlilik de sunuyor.