Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Rosatom, santral inşasında çalışan personelleri için kamp açılışı yaptı

Yayın: 19.09.2023 00:48
Kaynak: Anadolu Ajansı
Paylaş:
A+ A-

ANKARA (AA) – Rusya Devlet Nükleer Güç Kuruluşu Rosatom, Rusya'ya bağlı Saha Özerk Cumhuriyeti'nin Ust-Yansky bölgesinde düşük güçlü bir nükleer güç santralinin (ASMM) inşa çalışmalarına katılan çalışanlar için süreksiz bir kampın açılışını yaptı.

Şirketten yapılan açıklamaya nazaran, Saha (Yakutistan) Cumhuriyeti Lideri Aysen Sergeyeviç Nikolayev ve Rosatom'un kuruluşu RAOS AŞ'nin Lideri Evgeny Pakermanov'un bulunduğu açılış merasimine Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev de telekonferans aracılığıyla katıldı.

Söz konusu süreksiz kamp, gerekli altyapıya sahip tam teşekküllü küçük bir yerleşim yeri olacak. 250 kişilik kampta idari bina ve toplumsal yardım binası, yatakhaneler, banyo ve çamaşırhane kompleksi, sıhhat merkezi ve öteki altyapı tesisleri yer alacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Nikolayev, bu projeyle Yakutistan'da olumlu dönüşümlerin başladığını belirterek, “Rosatom ile iş birliğimiz sayesinde kuzey bölgelerimizin potansiyelini canlandırdığımızı ve insanların hayatlarını daha âlâ hale getirdiğimizi gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Tesis, burada var olan tüm projelere yeni bir soluk getirecek ve genel olarak bölgeyi geliştirecek, iş ve hayat şartları açısından refah sağlayacak. Kara tabanlı küçük modüler reaktör projesi yalnızca ülkemiz için değil, tıpkı vakitte global ölçekte de eşsiz bir teknolojik tahlil olma niteliği taşıyor. Bu, dünyanın birinci düşük güçlü kara tabanlı nükleer güç santrali. Yakutistan'a sağlam ve istikrarlı güç sağlama sıkıntısının Rusya'nın bu cins eşsiz teknolojileri sayesinde çözülebileceğine inanıyorum.” sözlerini kullandı.

Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev ise Rusya'nın Kuzey Kutup bölgesinin emniyetli ve etraf dostu güç kaynaklarına muhtaçlığı olduğuna işaret ederek, “Uzak Kuzey’in kuvvetli şartlarında ASMM imkanlarından yararlanma fikri 70'li yıllarda hayata geçirildi. O periyotta Bilibino Nükleer Güç Santrali altın madenciliği sanayisini geliştirmek için inşa edilmişti. Bugün ülkemizin yeniden endüstriyel bir atılım yapması gerek. Biz de mevcut tüm tecrübelerden faydalanarak son derece çağdaş teknolojiler sunuyoruz. Yeni kara tabanlı nükleer güç santrali kompakt, inançlı, kapasiteyi denetim edilebilir özellikte ve bağımsız bir güç kaynağı olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Rus tasarımı kara tabanlı küçük modüler reaktörün inşası projesi, Rus nükleer buzkıran filosundaki gemilerde küçük reaktörlerin çalıştırılmasına ait uzun tecrübeye dayanan en yeni RITM-200N reaktör ünitesi temelinde uygulanıyor. Bugüne kadar sekiz RITM-200 reaktörü üretildi ve bunlar dört farklı buzkırana monte edildi. Kara tabanlı küçük modüler reaktörün inşası projesi uygulanması, Yakutistan'ın güç bağımsızlığını ve sosyo-ekonomik kalkınmasını sağlayacak.

Proje için yakıt tedariki her 5 yılda bir yapılacak, bu sayede sanayi kuruluşlarına ve toplumsal tesislere güç tedariki sağlanabilecek.

Gelecekte sanayi kuruluşlarına güç sağlayacak olan ve Rusya'nın en büyük mineral kaynağı merkezlerinden birinin kalbi haline gelecek proje, Kyuchus, Deputatskoye ve Tirekhtyakh yataklarının geliştirilmesini, ulaşım ve mühendislik altyapısının inşasını, Ust-Yansky ve Verkhoyansk bölgelerinde toplumsal tesislerin inşasını ve Ust-Kuyga, Tirekhtyakh ve Deputatskoye güç nakil çizgisinin inşasını kapsıyor.

2028'de devreye alınması planlanan santralin inşası sırasında 1000'den fazla yeni istihdam yaratılacak ve tesis faaliyete geçtikten sonra da yaklaşık 600 şahsa iş imkanı sağlanacak.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

CANLI YAYIN-BEŞBİNEVLER KANYON PARK DÜĞÜN SALONU AÇILIŞ TÖRENİ

Yayın: 21.09.2023 17:16
Paylaş:
A+ A-