Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Safranbolu Konsept Park Açılışları Devam Ediyor

Yayın: 27.05.2015 10:31
Paylaş:
A+ A-

Safranbolu Belediyesi Her Mahalleye Bir Park Anlayışı İle Yapımını Tamamladığı Konsept Parkların Açılışlarını sürdürüyor.

Bu kapsamda açılışı yapılan Emek Mahallesi, Yunus Emre Parkı Ak Parti Karabük Milletvekili Osman Kahveci, Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, Ak parti İlçe Başkanı Ahmet Güneş, İlçe Müftüsü Hasan Güneş, çok sayıda vatandaşın katılımı ile gerçekleşti.

Açılış konuşmasını yapan Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, “Hizmet kervanımızın bir halkasını daha açıyoruz. Yunus Emre Camiinin hemen yanına da çocuklarımız için bir park inşa ettik. Dünkü park açılışında da söylediğimiz gibi parklarımızı camilerin yanına camilerimizin konumuna göre yapıyoruz. Emek Mahallemizin Yunus Emre Camisinin hemen yanında da böyle güzel bir parkımızı hizmete açıyoruz. Amcalarımız, dedelerimiz ninelerimiz torunları ile burada vakit geçirsinler, ezan ile birlikte de torunları ile camiye gitsinler, hiç olmazsa kendileri ile birlikte torunları da o manevi duygudan hissedar olsunlar istiyoruz. Bu vesile ile parklarımızın yapımına ve açılışlarına devam ettirmekteyiz “ dedi.

Parkın, 115 metre kare çocuk oyun alanı, 55 metre kare fitness alanı, 200 metre kare büyüklüğünde bir basketbol sahası ve oturma alanları ile 350 metre kare da yeşil alanı ile inşallah Emek Mahallesi sakinlerinin hizmetine sunulduğunu kaydeden Başkan Aksoy konuşmasına şöyle devam etti; “Parklarımıza basketbol sahalarını yapmaktaki amacımız, çocuklarımızı telefon ve bilgisayar bağımlılığından kurtarmaktır. Ne yazık ki çocuklarımız artık anne ve babaları ile sohbet etmiyorlar. Aile ortamında onlarla birlikte oturmuyorlar. Artık sadece ellerinde telefonlarla ilgililer. Bu oyun ve spor alanlarındaki amacımız budur. İşte bunun önüne geçebilmek için yeşil alanları ve spor alanlarımızı her geçen gün çoğaltıyoruz. Safranbolu’muza kazandırıyoruz. Hizmetlerimizi gerçekleştirirken merkezi hükümetimizin desteklerini hep yanımızda hissediyoruz. Bundan sonrada aynı güç ile çalışmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu noktada değerli Milletvekillerimize ve Sayın Bakan Yardımcılarımıza teşekkür ediyorum. Onların gayretleri ve hükümetimizin destekleri ile Safranbolu’muzda daha pek çok hizmeti gerçekleştireceğiz. Bu vesile ile davetimize icabet eden tüm mahalle sakinlerimize teşekkür ediyor, parkımızın hayırlı uğurlu olmasını Cenabı haktan Niyaz ediyorum”

Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan ise; “ Safranbolu Belediyemiz son günlerde gerçekten açılışlarını hızlandırdı. Belediye Başkanımızın hızına yetişmek mümkün değil. Bu gün kısmet oldu ve çok mutlu oldum. Safranbolu bildiğiniz üzere özel bir konumu olan Türkiye ve Dünyada çok iyi tanınan gurur duyduğumuz bir ilçe. Belediye Başkanımız da sağ olsunlar Safranbolu’yu daha da yaşanılabilir bir anlayış ile emin adımlarla ilerletiyor, hizmetlerini teker teker yerine getiriyor. O nedenle Başkanımız ve ekibini kutluyorum. Bu vesile ile Parkımızın tüm Safranbolu’muza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Açılışta son olarak Karabük Milletvekili Osman Kahveci söz aldı.

Sayın Bakan Yardımcımızın da dile getirdiği gibi artık hizmetlerin açılışlarına yetişemez olduk. Bu nedenle bende Belediye Başkanımız ve ekibini kutluyorum. Değerli hemşerilerim, yine çok güzel bir parkımızın açılışında yine birlikteyiz. Yeşil alanların mahallelerimize kazandırılması ise bizleri ayrıca mutlu ediyor. Son yıllarda yeşil alanların mahallelerimizi nasıl canlandırdığına şahit oluyoruz. İmar planları yapılan yerlerde kişi başına en az 15 metre kare alanlar ayırmalıyız. Sayın başkanım çok güzel bir tespit yaptı. Artık çocuklarımızı sanal dünyanın esiri olmaktan kurtarmalıyız. Yine görüyorum ki her parkta bir spor alanı var. Bu da çok güzel bir hizmet. Bilindiği üzere ne kadar spor yaparsak o kadar sağlıklı nesiller yetiştirebiliriz. Değerli hemşerilerim ben parkımızın silere ve Safranbolu’muza hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

19 Mayıs’ta kahverengi kokarca böceği zararlısı ile ilgili bilgilendirme toplantısı

Yayın: 07.12.2023 04:24
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

SAMSUN (AA) – 19 Mayıs ilçesinde kahverengi kokarca böceğinin zararları ve alınacak önlemlerle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Demet Aynan Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli ziraat mühendisi Dilber Sağlam, kahverengi kokarca böceğinin bitkilere verdiği zarar ve alınabilecek önlemler ile ilgili sunum yaptı.

19 Mayıs Kaymakamı İbrahim Civelek, zararlı böcekle mücadele konusunda ilçede yapılan geniş çaplı bilgilendirme toplantıları ve ilaçlama çalışmaları sayesinde zararın en aza indiğini, mücadeleye devam edileceğini belirtti.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Galip Baykal da kahverengi kokarca zararlısına karşı yürütülen çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

19 Mayıs Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş ise İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile koordineli şekilde zararlı ile mücadele ettiklerini, üreticilere destek olduklarını anlattı.

Sağlam da kahverengi kokarcanın bitkilere sokucu emici ağız yapısıyla zarar verdiğine işaret ederek, “Bu zarar, meyvelerde ve yapraklarda sarı lekeler, meyvelerde çukurlaşma, yaprakların kıvrılması ve dökülmesine neden olabilir. Özellikle meyvelerin olgunlaşma dönemindeki zararı daha fazladır. Bu dönemde meyvelerde kedi yüzüne benzer, meyvenin içine doğru genişleyen zedelenme çürük benzeri doku kayıpları oluşur. Kahverengi kokarcanın zararları sadece bitkisel üretime değil, nadir de olsa insan sağlığına da zarar verebilir. Yaz mevsimi sonunda kışlamak için ev, depo gibi korunaklı alanlara girerler. Bu alanlara girerken üzerlerinde hastalık ve zararlıları taşıyabilirler. Ayrıca kışlama sırasında salgıladıkları kimyasallar, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Serkan Kalınbacak, 19 Mayıs Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mahmut Bilgen, 19 Mayıs Muhtarlar Derneği Başkanı Salih Karakartal ile üreticiler katıldı.