Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Safranbolu TSO’dan KOSGEB Girişimcilik Kursu

Yayın: 05.06.2015 10:10
Paylaş:
A+ A-

Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odası ve KOSGEB işbirliğiyle düzenlenen iş kurmak isteyen kişilere yönelik olarak ücretsiz Uygulamalı Girişimcilik Eğitim programı Safranbolu Ticaret ve Sanayi odamsının toplantı salonunda başladı.

Başlatılan kurs ile ilgili verilen bilgiye göre,Bu eğitim programlarının amacı eğitime katılan girişimci adaylarına, kendi iş fikirlerine yönelik iş planlarını hazırlayabilecek bilgi ve deneyimin kazandırılmasıdır.4-16 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek eğitim programından sonra katılımcıları sertifika verilecektir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerini başarı ile tamamlayıp sertifika alan ve işletmelerini kuran girişimciler destek başvurusunu İş Planı ve gerekli diğer belgelerle birlikte ilgili KOSGEB birimine yapar. İş planlarının KOSGEB tarafından onaylanması durumunda girişimciler KOSGEB mevzuatı çerçevesinde İşletme Kuruluş Desteği, Kuruluş Dönemi Makine Teçhizat ve Ofis Donanım Desteği, İşletme Giderleri Desteği olmak üzere 3 farklı başlıkta toplam 30.000 TL geri ödemesiz destek alabilecekleri bildirildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ahmet Şahin; “İş kuracak girişimcilere şimdiden iş hayatlarında başarılar diliyorum. Peygamber efendimiz ticaret yapın çünkü rızkın 10 da 9 u ticarettedir buyurmuştur. Bizde hemşerilerimizin iş kurmalarında bir nebze olsun yardımcı olabilmek için Uygulamalı girişimcilik kursunu odamızın toplantı salonunda gerçekleştiriyoruz. Umarım kurs bitiminde katılımcılarımız KOSGEB’e projelerini vererek istedikleri işte muvaffak olurlar. Allah hepsinin yardımcısı olsun “dedi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

19 Mayıs’ta kahverengi kokarca böceği zararlısı ile ilgili bilgilendirme toplantısı

Yayın: 07.12.2023 04:24
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

SAMSUN (AA) – 19 Mayıs ilçesinde kahverengi kokarca böceğinin zararları ve alınacak önlemlerle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Demet Aynan Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli ziraat mühendisi Dilber Sağlam, kahverengi kokarca böceğinin bitkilere verdiği zarar ve alınabilecek önlemler ile ilgili sunum yaptı.

19 Mayıs Kaymakamı İbrahim Civelek, zararlı böcekle mücadele konusunda ilçede yapılan geniş çaplı bilgilendirme toplantıları ve ilaçlama çalışmaları sayesinde zararın en aza indiğini, mücadeleye devam edileceğini belirtti.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Galip Baykal da kahverengi kokarca zararlısına karşı yürütülen çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

19 Mayıs Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş ise İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile koordineli şekilde zararlı ile mücadele ettiklerini, üreticilere destek olduklarını anlattı.

Sağlam da kahverengi kokarcanın bitkilere sokucu emici ağız yapısıyla zarar verdiğine işaret ederek, “Bu zarar, meyvelerde ve yapraklarda sarı lekeler, meyvelerde çukurlaşma, yaprakların kıvrılması ve dökülmesine neden olabilir. Özellikle meyvelerin olgunlaşma dönemindeki zararı daha fazladır. Bu dönemde meyvelerde kedi yüzüne benzer, meyvenin içine doğru genişleyen zedelenme çürük benzeri doku kayıpları oluşur. Kahverengi kokarcanın zararları sadece bitkisel üretime değil, nadir de olsa insan sağlığına da zarar verebilir. Yaz mevsimi sonunda kışlamak için ev, depo gibi korunaklı alanlara girerler. Bu alanlara girerken üzerlerinde hastalık ve zararlıları taşıyabilirler. Ayrıca kışlama sırasında salgıladıkları kimyasallar, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Serkan Kalınbacak, 19 Mayıs Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mahmut Bilgen, 19 Mayıs Muhtarlar Derneği Başkanı Salih Karakartal ile üreticiler katıldı.