Bölgenin Sesi Gazetesi
 

SGK Hizmet Binasının Temeli Atıldı…

Yayın: 23.05.2015 12:35
Paylaş:
A+ A-

Cuma Pazarı eski Hal Binasının bulunduğu alana yapılacak olan Karabük Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü hizmet binasının temeli düzenlenen törenle atıldı.

Törene; Ak Parti Karabük Milletvekilleri Mehmet Ali Şahin, Osman Kahveci, Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, AK Parti İl Başkanı Timuçin Saylar, Milletvekili Adayı Sedat Namal, İl Emniyet Müdürü Serhat Tezsever, daire müdürleri ve davetliler katıldı.

Törende konuşan SGK İl Müdürü Nuri Akçay, 2008 yılında itibaren üç kurumun Sosyal Güvenlik çatısı altında toplandığını, 12 Mayıs 2008 yılında Karabük Sosyal İl Güvenlik Müdürlüğünün hizmete başladığını söyledi.

Karabük Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü olarak vatandaş odaklı hizmet vermeye devam ettiklerini belirten Akçay, “Emekli aylıklarının bağlanması konusunda Türkiye genelinde Karabük’ün birinci sırada yer aldığını belirten Akçay “bu başarımız 2014 yılında 12 ay ortalaması olarak yedi buçuk günle 81 il arasında Türkiye birincisiyiz. 2015 yılında da aynı performansla Türkiye birinciliğimizi devam ettirme gayreti içinde olacağız. Binamız 2017 yılı Ekim ayında bitecek” dedi

Vali Orhan Alimoğlu da yaptığı konuşmada, binanın yapılmasına katlı verenlere teşekkür etti.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin ise tüm kurumların Sosyal Güvenlik Çatısı altında toplanmasıyla birlikte kurumun hem bütçe hem hizmet açısından daha verimli duruma geldiğini, SGK İl Binasının merkezde herkesin ulaşabildiği bir noktada olmasının vatandaş açısından iyi olduğunu, sürekli bu yönde talep aldıklarını, böylece vatandaşında isteğinin yerine geldiğini söyledi.

Sosyal Güvenlik binasının yapılmasında Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in büyük emekleri olduğunu ifade eden Şahin, “Nüfusumuzun neredeyse tamamı SGK ile ilgilidir, onun şemsiyesi altındadır. Çok önemli bir hizmet binasının temelini atıyoruz. Burada eskiden Karabük Belediyesine ait Hal Binası vardı. Belediye Başkanı Rafet Vergili Belediye’nin SGK’ya olan borçlarına istinaden burayı SGK İl Binası yapılması için verdi, mahsup yapıldı. Onunda katkısı var ona da teşekkür ederiz. Binanın burada olması merkezde olması vatandaş açısından iyi oldu. Zaten sürekli bu yönde talepler alıyorduk. İlçelerden gelen vatandaşlarımızın buraya ulaşması daha kolay olacak” dedi.

Daha sonra binanın bitirilme tarihi olarak firma yetkilisi Mehmet Oğuz Baykan ile pazarlık yapan Şahin, binanın normalde 17 Ekim 2016 tarihinde bitirileceğini, 6 Haziran 2016 saat 16.00’da bitirilmesini talep etti. Firma yetkilisi ise yetiştirmeye çalışacaklarını söyledi.

Konuşmaların ardından yapılan dualarla yeni SGK binasının temeli atıldı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

19 Mayıs’ta kahverengi kokarca böceği zararlısı ile ilgili bilgilendirme toplantısı

Yayın: 07.12.2023 04:24
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

SAMSUN (AA) – 19 Mayıs ilçesinde kahverengi kokarca böceğinin zararları ve alınacak önlemlerle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Demet Aynan Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli ziraat mühendisi Dilber Sağlam, kahverengi kokarca böceğinin bitkilere verdiği zarar ve alınabilecek önlemler ile ilgili sunum yaptı.

19 Mayıs Kaymakamı İbrahim Civelek, zararlı böcekle mücadele konusunda ilçede yapılan geniş çaplı bilgilendirme toplantıları ve ilaçlama çalışmaları sayesinde zararın en aza indiğini, mücadeleye devam edileceğini belirtti.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Galip Baykal da kahverengi kokarca zararlısına karşı yürütülen çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

19 Mayıs Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş ise İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile koordineli şekilde zararlı ile mücadele ettiklerini, üreticilere destek olduklarını anlattı.

Sağlam da kahverengi kokarcanın bitkilere sokucu emici ağız yapısıyla zarar verdiğine işaret ederek, “Bu zarar, meyvelerde ve yapraklarda sarı lekeler, meyvelerde çukurlaşma, yaprakların kıvrılması ve dökülmesine neden olabilir. Özellikle meyvelerin olgunlaşma dönemindeki zararı daha fazladır. Bu dönemde meyvelerde kedi yüzüne benzer, meyvenin içine doğru genişleyen zedelenme çürük benzeri doku kayıpları oluşur. Kahverengi kokarcanın zararları sadece bitkisel üretime değil, nadir de olsa insan sağlığına da zarar verebilir. Yaz mevsimi sonunda kışlamak için ev, depo gibi korunaklı alanlara girerler. Bu alanlara girerken üzerlerinde hastalık ve zararlıları taşıyabilirler. Ayrıca kışlama sırasında salgıladıkları kimyasallar, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Serkan Kalınbacak, 19 Mayıs Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mahmut Bilgen, 19 Mayıs Muhtarlar Derneği Başkanı Salih Karakartal ile üreticiler katıldı.