Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Siyaset Kurumu Bu Gelişmeye Ne Diyecek..?

Yayın: 29.04.2015 09:52
Paylaş:
A+ A-

Karabük Üniversitesi Rektörlüğü’nü Prof.Dr.Burhanettin Uysal’ın yaptığı dönemde açılan ve “Ülkemizde bir ilk olarak takdim edilen..” Tıp Mühendisliği Bölümü YÖK Genel Kurulu kararı ile kapatılınca,iki yıldır burada eğitim gören gençlerin şaşkına döndüğü ve müthiş üzüntülü olduğu belirtiliyor.

YÖK Genel Kurulu’nun aldığı bu karara karşı,Siyaset Kurumu’nun ciddi bir çalışma yapması gerektiğine işaret edilerek,iki yıldır eğitimini sürdüren Tıp Mühendisliği bölümünden mezun olacak öğrencilerin “Îlaç ve Tıbbi cihazların yapımı noktasında..” Ülkemizin dış ülkelere bağımlılığını azaltacak bir bölüm olarak gösteriliyordu.

Bu öğrencilerin ilerleyen süreçte “Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalına kaydırılıp/kaydırılmaması noktasında bir belirsizlik olduğunu da..” ileri süren ilgili kaynaklar “Öyle sanıyoruz ki,bu bölümün kapatılması için YÖK Genel Kurulu’nda Büyük Üniversitelerin ciddi bir lobi çalışması olmuştur..” yolunda da bilgiler veriyorlar.

Öte yandan Karabük Üniversitesi Tıp Mühendisliği Bölümü için YÖK Genel Kurulu’nun aldığı bu karara karşı,özellikle AK Parti’nin Siyasi olarak bir dizi girişim yapmasında yarar görülüyor.

YÖK Genel Kurulu tarafından alınan bu kararın Karabük Üniversitesi’nin “Önünü kesmeye yönelik olduğu..” yolunda bir dizi görüş dile getirenler “Eğer AK Parti Siyaseti veya Karabük Siyaseti bu konuya el atmazsa, korkarız ki Raylı Sistemler Mühendisliği başta olmak üzere birçok Bölüm YÖK Genel Kurulu tarafından kapatılacaktır ve Karabük Üniversitesi statik bir hale getirilecektir..” ifadelerini kullanıyorlar.

Yorumlar

  1. tatar ramazan

    ülkeye vizyon çizen tıp cihazlarını üretelim bunu da karabukte uretelim diyen degerli rektorumu harca yerıne hastanede 500 yataga sahip cıkamayan eski vekili koy uyan karabukum uyan iş işten gecmek uzere bu daha baslangıc

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

KARDEMİR Genel Kurulu Tarihi Belli Oldu

Yayın: 27.09.2023 17:08
Paylaş:
A+ A-

KARDEMİR A.Ş Yönetimi, 23 Ekim 2023 Pazartesi günü Genel Kurul yapma kararı aldı. Yapılacak olan Genel Kurulda Kardemir’in 11 kişilik yeni yönetimi de belli olacak.
Şirket tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) gönderilen açıklamada ;
KAP’a yapılan açıklamada, “Şirketimizin, 23 Ekim 2023 Pazartesi günü saat 14.00’de Kardemir Eğitim ve Kültür Merkezi – KARABÜK adresinde ekteki gündem maddelerini görüşmek üzere Olağanüstü Genel Kurulunun yapılmasına ayrıca; Grupların Yönetim Kurulu Üyeleri adaylarının seçimi için “A” grubu hisse sahiplerinin, “B” grubu hisse sahiplerinin ve “D” grubu hisse sahiplerinin Kardemir Eğitim ve Kültür Merkezi – KARABÜK adresinde aynı tarihte genel kurul toplantı saatinden önce saat 10.00’da ayrı ayrı toplanarak adaylarını belirlemelerine karar verilmiştir” denildi.
Genel Kurul Gündem Maddelerinde ise, Yönetim Kurulu Üyelerinin seçilmesi, Yönetim Kurulu Üyelerine T.T.K.’nun 395. ve 396. maddelerinde yazılı izinlerin verilmesi, Yönetim Kurulu Üyelerine verilecek huzur hakkının belirlenmesi ve Şirketin pay geri alımı işlemleri hakkında bilgi verilmesi yer alıyor.
Yeni Yönetim Kurulu üyelerinin kimler olacağı merak edilirken, Kardemir’in şu anki 11 kişilik yönetiminin üçü boş halde duruyor.
Kardemir’in şu anki Yönetim Kurulunda şu isimler yer alıyor; Prof. Dr. İsmail Demir, Ömer Demirhan, Prof. Dr. Ercümend Arvas, Fatih Mehmet Erkoç, Kamil Güleç, Muhammed Ali Oflaz, Mustafa Aydın ve Yusuf Canbolat. (Esra Oğuzkağan Özkan)