Bölgenin Sesi Gazetesi
 

TSO Başkanları Çalışmaları Değerlendirdiler…

Yayın: 29.02.2016 10:18
Paylaş:
A+ A-

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası başkanları Cumartesi günü basın mensuplarıyla bir araya gelip yaptıkları çalışmaları değerlendirdiler.

AK Parti İl başkanı ve aynı zamanda TSO Meclis başkanı Timurçin Saylar,yönetim kurulu başkanı Tuncay Özcan ve bazı oda yöneticilerinin katıldığı toplantıda ağırlık olarak,Filyos liman projesi,Eskipazar İhtisas Organize sanayi bölgesi,KARDEMİR ve diğer bazı gelişmeler değerlendirildi.

Toplantının başlamasıyla birlikte ilk değerlendirme TSO yönetim kurulu başkanı Tuncay Özcan’dan geldi.

Özcan yaklaşık bir yıllık görev süresi ile ilgili başladığı sözlerini şu şekilde sürdürdü. “TSO başkanlığında bir yılımı doldurmuş bulunuyorum.Burada öncelikle hayallerden daha çok yaptığımız ve yapacağımız icraatları konuşmak istiyorum.Akredite olmuş bir kurum olarak 2015-2018 yıllarını kapsayan stratejik bir plan hazırladığımızı belirtmek istiyorum.Öncelikle personel eğitimleri başta olmak üzere,dijital arşivleme sistemi,VEB sitesi oluşturmak üzere odamızda önemli yenilikler oluşturduk.İŞ-KUR,BAKKA,KOSGEB gibi kuruluşlarımızla ortaklaşa yaptığımız çalışmalar kapsamında bin 700 kişiye girişimcilik kursu verdik ve akabinde 200 yeni iş yeri açıldı.

FİLYOS LİMANI PROJESİNE ÇOK ÖNEM VERİYORUZ

Bilindiği gibi Filyos limanı bizim bölgemiz açısından çok önemli.Şu an liman yapım aşamasında iki tane mahkeme olayı ortadan kalktı.Bu projenin başlaması için gayretlerimiz sürüyor.Bilindiği gibi bu hükümetin bir yatırım programı.Umarım kısa süre içinde bu yatırım başlatılacak ve gelişmekte olan sanayimize büyük katkı sağlayacaktır.

Diğer yandan Eskipazar İhtisas Organize sanayi bölgemizle ilgili 2015 yılının ikinci yarısında başvurumuzu yapmıştık ve 7-8 ay gibi bir sürede sonuç aldık.Bugün itibarı ile iş bitmek üzere geldi ve çok önemli mesafe aldık.Bilim Sanayi Teknoloji bakanlığından uzmanlar bu bölgede inceleme yaptılar.360 hektar alan kesinleşmiş durumda.Mevcut Organize sanayi bölgemizde önemli gelişmeler var.Rektörümüzle burada bir yüksek okul açılması için görüştük.Burada mini bir kampus oluşturmak ve sanayi üniversite ilişkilerini geliştirmek istiyoruz.Katma değeri yüksek ürünlere yönelmemiz lazım.İşte bu noktada orada ki okulu teklif ettik.

KARDEMİR TÜRKİYE VE KARABÜK’ÜMÜZÜN GÖZ BEBEĞİ

Çin’in uyguladığı dışarıya ucuz mal satma politikası demir-çelik sektörünü etkiliyor.Bildiğiniz gibi Türkiye’de kurulu olan bir demir-çelik üreticileri derneği var.Duyduğumuza göre bu dermek içinde 3 ayrı görüş varmış.Şuanda devlet yetkililerimizin konuyla ilgili çalışma yaptığını duyuyoruz.Kesinlikle Çin ürünlerine kota uygulanması lazım.KARDEMİR yetkililerimizle görüşerek kendilerinden belge,bilgi aldık.Tabi ki Ankara’da bizimde çalışmalarımız var.Söylediğim gibi KARDEMİR bizim halkımızın olmazsa olmazları arasında.Ancak şirket yetkilileri de halkla bütünleşmesi lazım.Örneğin Cumapazarına gidip oradan domates alması lazım.Esnaftan alışveriş yapması lazım.

TSO ÜZERİNDEN DEDİKODU VE SİYASET YAPILIYOR

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası olarak iyi bir takım,iyi bir ekibiz.Zaman zaman TSO üzerinden siyaset ve dedikodu yapılıyor.Bunlar tamamen beyhudedir.TSO’ya çomak sokmak Karabük’e hiçbir şey kazandırmayacaktır.Biz oturduğumuz koltuğun ağırlığının bilincindeyiz”dedi.

SAYLAR;KARDEMİR KONUSUNDA KAVGA ETMEYECEĞİZ,ETTİRMEYECEĞİZ

Toplantıda konuşan AK Parti İl başkanı ve aynı zamanda TSO meclis başkanı olan Timurçin Saylar’da bir dizi açıklamalarda bulundu.
Karabük’ün KARDEMİR başta olmak üzere,Safranbolu,Üniversite ve Karabükspor olmak üzere 4 önemli değeri olduğuna vurgu yapan Saylar,”KARDEMİR bizim olmazsa olmazımızdır.İkinciye Safranbolu gelir.Üçüncüye Karabükspor,dördüncüye Üniversite gelir.Bunlar bizim için çok değerlidir.2002 yılında 90 milyon dolar borcunu silinerek Kardemir bu hale geldi.Hükümetimiz buradan ürünler alarak desteklemiştir.KARDEMİR devlete ray satıyorsa bu bakanımızın sayesindedir.Biz kavga etmeyeceğiz ve bu konuda kimseyi de kavga ettirmeyeceğiz.Çin konusu ile ilgili bakanlarımızla görüşüyoruz.Kardemir halkla birleşmelidir.Şuanda göründüğü gibi KARDEMİR’in öyle çok büyük sıkıntısı da yoktur”dedi.

FİLYOS LİMANI HÜKÜMETİMİZİN PROGRAMINDA

Filyos liman projesinin 2023 yılına kadar hükümet’in önemli programları arasında olduğunun altını çizen Saylar,”Filyos limanı Batum,Köstence ile birlikte çok önemli bir yatırım.Filyos limanı entegre sanayi bölgemiz için çok önemli ve bu konuda elimizden gelen desteği vereceğiz”dedi.

2019 YILINA KADAR ÇALIŞAN SAYIMIZ 10 BİNLERE ULAŞACAK

Karabük Ticaret ve Sanayi odasının en büyük çalışmalarından biri de arsa üretmek.olduğunu belirten Saylar,”Şuanda sanayimizde ki arsa sorununu tamamıyla çözdük.2019 yılına kadar organize sanayi bölgemizde ki çalışan sayımız 10 bin kişiyi geçer.Karabük merkezde ki sanayicilerimiz de organizeden yer aldılar ve almaya da devam ediyorlar.Taba ki sanayimizle birlikte çevre yolu konusunu da siyasilerimize ilettik.Mehmet Ali bey ve Rafet beyle konu görüşüldü.Karayolları genel müdürümüz çalışmalarını sürdürüyor.İlk etapta Soğuksu bölgesi ile Organize sanayi bölgesi arasında ki çevre yolu tamamlanacak.Kastamonu yolu ile ilgili de taslak çalışmalar sürüyor.Yine Bartın yolu Eflani yolundan itibaren başlanacak duruma geldi”açıklamasına yer verdi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Samsun’da tırın çarptığı bisikletin sürücüsü ağır yaralandı

Yayın: 25.09.2023 20:48
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

SAMSUN (AA) – Samsun'un Bafra ilçesinde tırın çarptığı bisikletin sürücüsü ağır yaralandı.

Mehmet K. yönetimindeki 61 K 5015 plakalı tır, Samsun-Sinop kara yolu Kolay Kavşağında bisikletli Saim Gün'e (78) çarptı.

Çarpmanın etkisiyle tırın altında kalan Saim Gün ağır yaralandı.

İhbar üzerine bölgeye jandarma ve sağlık ekipleri sevk edildi.

112 Acil Sağlık ekiplerince Bafra Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Gün, müdahalenin ardından Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi.