DOLAR 17,9648 0.26%
EURO 18,2657 0.08%
ALTIN 1.032,80-0,22
BITCOIN 427907-1,11%
Karabük
31°

AÇIK

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Vergili; “Orada Kafe Çalıştırtmam..”

ABONE OL
15 Eylül 2021 21:14
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Karabük Belediye başkanı Rafet Vergili Safranbolu Yukarı Tokatlı Köyü Mezarlığı hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

Vergili açıklamasında; “Orman alanı olan bir alan Muhtarlığa kiraya veriliyor. Muhtarlıkta ihale ile başka birine kiraya veriyor. Burası da mezarlığın olduğu bölge. Memlekette başka yer kalmamış. Oradaki kişi önce caminin müştemilatını kullanmaya başlıyor. Yemekhanesini mescidini kafeye çeviriyor. Sonra itirazlar gelince ilk önce mescit tekrardan vatandaşın kullanımına veriliyor. Daha sonrasında da sağ olsun Safranbolu Kaymakam’ı müştemilatı da boşattırıyor. Kendisi şuanda mezarlığın üzerine bungalovları yaparak, kafe faaliyetine devam ediyor. En garip tarafı ise buraya 3.500 kamyon hafriyat dökülerek, 200’e yakın mezarın kapatılmasıdır. Safranbolu Belediyesi’nin hafriyat alanı olarak gösterdiği yer Safranbolu çöplüğüne yakın bir yer. Hafriyat döküm alanları ile ilgili özel izin almanız lazım. Oraya hafriyat dökülerek mezarların üzerleri kapatılıyor ve alan düzleniyor. Birileri kullanmış oldukları isimler ile izin belgesi, ruhsatı olmadan faaliyet gösteriyor. Şimdi senin Safranbolu ile ne alakan var derseniz. Benim Safranbolu, Yenice, Eflani, Ovacık, Eskipazar her yer ile alakam var. Böyle bir problem olursa Elif hanımında tabi ki Karabük ile ilgilenecektir. Duyarsız kalmayacaktır. Tabi ki bizde burayla ilgili duyarsız kalmayacağız. Bu söylediklerimin hepsini savcılığın suç duyurusu olarak kabul etmesi lazımdır. Bir kere 3.500 kamyon hafriyat oraya döküldü ise döküm sahası ile arasındaki mesafe 20 KM bir kamyonun oraya gidiş geliş maliyeti en az 200 TL olur. Hafriyatın mezarlık alanına dökülmesine izin veren her kim ise savcılık bu kişiyi bulmakla mükelleftir. Büyük ihtimal ile de muhtar bu işin içerisinde. 3.500 kamyondan sefer başı para alsa en az 350 bin TL para almıştır. Almadan döktürmez. Bunu savcılığın araştırması lazım. Kesinlikle mezarlar kapatılamaz.  Kanunda yeri var. Size okuyayım. “ ibadethanelere, bunların eklentilerine, buralardaki eşyalara, mezarlara, bunların üzerlerindeki yapılara, mezarlıklardaki tesislere, mezarlıkların korunmasına yönelik yapılan yapıları yıkmak, bozmak veya kırmak suretiyle zarar veren kişi 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu işin sorumlusu muhtardır. Muhtar bir yerel yönetim temsilcisi benim bilgim yok diyemez. Muhtarın bilgisi olmadan oraya 3.500 kamyon hafriyat dökülmez. O da bir bedel almadan bu hafriyatı döktürmez. Oraya bir kamyon bile hafriyat dökülse gidip muhtarın şikâyet etmesi lazım.  Buradan Muhtar hakkında suç duyurusunda bulunuyorum.

Gelelim diğer konuya. Burayı kafe yapan, çalıştıran kişi İl Özel İdare de Genel Sekreter Yardımcısı olan Bahattin Eroğlu’nun oğludur. Bu alanda İl Özel İdare sınırları içerisinde olan bir alandır. Senin böyle bir şeye ihtiyacın mı var. Senin oğlun da İmam Hatip mezunu. Allah’tan korkmuyor mu? Mezarların üzerine kafe yapmaya. Bahattin Eroğlu her işte Mehmet Ali Bey’in ismini kullanarak, ön plana çıkıyor. Bunu da Mehmet Ali Bey’in bilmesinde fayda var. Karabük’ü bu kadar boş mu sanıyor. Bu işin hiç kimsenin takipçisi olmayacağını mı sanıyor. Karabük’ü, Safranbolu’yu sahipsiz falan mı sanıyorlar. Sorduğun zaman onun arkasında Mehmet Ali Bey var. Mehmet Ali Bey benim tanımadığım kişi mi? Mehmet Ali Bey sana böyle bir şey yap der mi? Mehmet Ali Bey’in ismini neden kullanıyorsunuz? Utanın biraz. Mehmet Ali Bey sana sahip çıktıysa, her yaptığın rezalette, her yaptığın pislikte sana sahip çıkacak diye bir kanun mu var. Bahattin Eroğlu Karabük’te bir daha ben olduğum sürece Mehmet Ali Bey’in ismi ile tek iş yapamayacak. Ona bir fırsat daha verilmiş. Gerekli her türlü yardım yapılmış. Oturacak memuriyetine devam edecek. Aldığı memur maaşıyla da geçimini sağlayacak. Biz Karabük’ün her yerinde varız. Söyleyeceklerimi söyledim bunların hepsi savcılığa suç duyurusudur.

Tepenin üzerine bungalov yapmış. Alt tarafı mezarlık. İstanbul’da Pierre Loti’de varmış. Pierre Loti varken mezarlık aşağıdaydı, mezarlık yukarı doğru çıktı. Arasında da yol vardı. Pierre Loti bizim bilmediğimiz bir yer değil ki. Sen Pierre Loti misin? Haliç manzaran mı var senin? Bugünden itibaren ben bu konunun hukuken takipçisiyim. Bir kere o muhtar aldığı parayı geri iade edecek ve oradan döktürdüğü hafriyatın tamamını kaldıracak. Eğer hafriyatı kaldırmıyorsa İl Özel İdare de suçludur. Orası hafriyat alanı mı? Bu işler bedelsiz yapılmaz. Bize 100 tane talep geliyor. Burayı müteahhide söylesem doldurtsam, tarla mı düzlesem diye. Biz bu işin ne olduğunu biliyoruz. Bu işler bedava olmaz. Biz 12 seneden beri bunlarla, müteahhitlerle uğraşıyoruz. Yani sen şimdi oraya 3.500 kamyon hafriyatı bedavaya döktürdün. Savcılığın o müteahhitleri bulması ve hafriyatın tamamını kaldırtıp, mezarları açması lazım.

Şuan yine bir ihbarda buluyorum. Orası ruhsatsız çalışıyor. Oraya ruhsat verilemesine imkân yok. Eğer ruhsat verildiyse o da bir suiistimaldir.  Bu yüzden oranın en kısa zamanda kapatılması gerekir. Orada ruhsat almadan kafe çalıştıramaz. Büfeler gece 12’den sonra açık olduğunda emniyet ceza yazıyor. Orası Jandarma bölgesi, jandarma gitsin ruhsatı var mı yok mu kontrol etsin. Bu da jandarmaya bir ihbardır. Milletin anasının, babasının, dedesinin mezarının başında davul mu çalacaklar.   Meydanı boş bulduk, arkamıza birilerini aldık, bizim gücümüz var diye. Sizin Karabük’te ne gücünüz var. Sizin yapmış olduğunuz utanmazlıktır, istismardır. Mehmet Ali bey gibi bir şahsiyeti istismardır sizin yaptığınız. Bu işi düzeltecekler. Orada bu işi yapanların hepsini de yargılattıracağım. Hafriyatın kaldırılması için elimden geldiği kadar mücadele veririm. Orada kafe çalıştırtmam. “ dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Tüm Yorumlar (4)
 • SAFRANBOLU BELEDİYE REYİSİ ELİF KÖSE KARABÜK YENİŞEHİR MAHALLEYNEN İLGİLİ SUÇ DUYURUSU YAPMALI.YENİŞEHİRİN HALİ ORTA YERDE ELİF REYİS SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSU YAPMALI BAŞKA ALAKADAR OLAN YOK.
  BUNU UKALALIK SAYARSANIZ O BAŞKA ÖYLE ÇOK ÜSTÜNE ELZEM OLMAYANİŞLERE AYLARCA ÖNCE OLAN İŞLERE BİLMEDEN UKALALIK EDENLER VARKİ ELİF BAŞKAN NEYE ÖYLE OLSUN DEYİLMİ

 • ahmet amca

  buyuk ınsan buyuk başkan helal olsun dını manevı ınsanı hassasıyetlerınden dolayı tebrık edrım.ınsana bıle değer verılmeyen bu ortamda olulerımıze sahıp cıkması ınsanlık borcudur.helal olsun Allah o arkadasların ve ona ızın veren yetkılılerın gunahını sucunu memleketımız kesmez ınsallah…BU ULKE HEPIMIZIN SURA BURASI YOK BU INSANLIK MUCADELSI ONURU MEZARLIKTA CAFE OLURMU YAZIK AYIP GUNAHTIR.

 • ÇAKIR

  SAYIN BELEDİYE BAŞKANIMIZ HANGİ YETKİYE DAYANARAK KAFEYİ ÇALIŞTIRTMAM DİYOR.BURASI SAFRANBOLU İLİ SINIRLARI İÇİNDE DEĞİLMİ? BURANIN KAYMAKAMI VAR VALİSİ VAR SEN KİM OLUYORSUN? ASIL KARABÜKÜN SORUNLARINA EĞİLMEN GEREKİR.KARABÜKÜN HER TARAFI MEZBELELİK BİR HALDE YOLLAR DELİK DEŞİK HER TARAF YAMA ,ÇUKURDAN GEÇİLMİYOR VATANDAŞLAR ŞİKAYETÇİ SON DERECE RAHATSIZ SAYIN BAŞKAN GİTMİŞ TAAAA SAFRANBOLUNUN BİR KÖYÜNDEKİ MEZARLIKTA AÇILAN KAFEYE KAFAYI TAKMIŞ.SAYIN BAŞKAN BU TUTUMU İLE GÜNDEM DEĞİŞTİRMEYİMİ AMAÇLAMAKTADIR.ÜÇ DÖNEMDİR KARABÜK BELEDİYE BAŞKANILIĞINI YAPMAKTA OLAN SAYIN BAŞKAN SÖZ VERİPTE YAP(A)MADIĞI PROJELERİ GERÇEKLEŞTİRSİN.

 • Yorumcu başı

  Bravo Rafet Başkana.Bir Başkan değilde bir vatandaş olarak olayı sahiplenip suç duyurusunda bulunduğu için hem tebrik hemde teşekkürü hak ediyor.S.bolu Belediyesinde iken işlediği suçtan hüküm giyip,hemşeri ayağından M.Ali Şahin’e Mecliste danışman olan,sonrada özel idareye geçip ortalığı “idare ederek” oğlunu kıyak çeken vatandaş,önce Vali tarafından görevden alınmalı sbnrada hukuk önüne çıkarılmalıdır..


HIZLI YORUM YAP

PUAN DURUMU

O G P
 1. Adana Demir

  2 +4 6
 2. Trabzonspor

  2 +3 6
 3. Fenerbahçe

  2 +6 4
 4. Başakşehir

  2 +4 4
 5. Alanyaspor

  2 +2 4
 6. Genişlet
 7. Beşiktaş

  2 +1 4
 8. Gaziantep FK

  2 +1 4
 9. Giresunspor

  2 0 3
 10. Antalyaspor

  2 0 3
 11. Galatasaray

  2 0 3
 12. Kayserispor

  2 0 3
 13. Konyaspor

  2 0 2
 14. Ümraniyespor

  2 -1 1
 15. MKE Ankaragücü

  2 -1 1
 16. Sivasspor

  2 -3 1
 17. Hatayspor

  1 -1 0
 18. Karagümrük

  1 -2 0
 19. İstanbulspor

  2 -3 0
 20. Kasımpaşa

  2 -10 0
PUAN DURUMU

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.